10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak vybrat koloběžku

Koloběžky mohou být zábavným dopravním prostředkem, který vás doveze do práce nebo do školy. Využijete je při pohybu ve městě i v přírodě! Před koupí je však třeba určit, která koloběžka bude pro vás nebo vaše děti ta nejvhodnější! S tím vám velmi rádi poradíme – dozvíte se, jaké druhy koloběžek existují a jak vybrat jejich vhodnou velikost i provedení tak, aby se vám na nich pohodlně jezdilo!

Hledáte koloběžku pro sebe nebo pro dítě?

Naprosto zásadní při výběru je tělesná konstituce jezdce, které se musí konstrukce koloběžky co nejlépe přizpůsobit. Proto je zásadní rozdíl v tom, jestli vybíráte koloběžku do sedmileté dítě nebo dospělého muže či ženu.


Dětská koloběžka je lehká a snadno ovladatelná!

Dětské koloběžky bývají vhodné pro děti již od tří let věku. Pomáhají jím s trénováním stability a jsou vyrobeny z lehkých materiálů, díky kterým se s nimi dětem dobře manipuluje. Pro nejmenší děti jsou tu koloběžky se třemi kolečky, které jim trénink v začátcích usnadní.

Koloběžka pro dospělé počítá s vyšším zatížením!

Koloběžky pro dospělé jezdce můžete pořídit v mnoha provedeních, oproti dětským koloběžkám jsou výrazně odolnější a mají vyšší nosnost, některé modely jsou určeny do města, jiné do přírody nebo skateparku.


Jaký typ koloběžky bude pro vaše využití nejvhodnější?

Nyní se zaměříme na jednotlivé typy koloběžek, ze kterých máte možnost výběru. Před koupí koloběžky byste si měli ujasnit, v jakém terénu se budete nejčastěji pohybovat, jaké máte nároky na pohodlí, a zda chcete používat koloběžku pouze k jízdě, nebo i trénování triků. Dle toho se totiž odvíjí typ konstrukce, velikost a tvrdost kol i použitý materiál.

Sportovní koloběžka se hodí do města i do terénu!

Tyto koloběžky jsou určeny především těm, kteří chtějí praktické vozítko do přírody i do ulic.

Sportovní koloběžky mívají obvykle větší, nafukovací kola, aby obstály i v terénu. Do této skupiny však můžeme řadit i skládací koloběžky s menšími koly, která obstojí v městském provozu a díky možnosti složení s nimi snadno můžete cestovat i v městské hromadné dopravě.

Sportovní koloběžky s většími koly

Nutno podotknout, že koloběžky s většími nafukovacími koly jsou pro jízdu obvykle pohodlnější – tlumí nárazy a mají lepší prostupnost terénem, jejich mínusem je však celkově větší rozměr. Koloběžky určené do náročného terénu mají navíc odpruženou vidlici.

Freestyle koloběžka je ideální volbou do skateparku!

Baví vás zkoušet nejrůznější triky a skoky ve skateparku? V tom případě si vyberte freestylovou koloběžku, která je vyrobena z vysoce odolného, ale lehkého materiálu, který dobře odolává i četným nárazům. Konstrukce koloběžky je jednoduchá a oproštěná od zbytečných detailů, které by se při pádu mohly odlomit. Má velmi malá kolečka a řidítka, která lze otáčet až o 360 °.

Elektrická koloběžka umožňuje svižnou jízdu bez námahy!

Pokud chcete pohodlný, skladný dopravní prostředek do práce nebo na výlety a při jízdě se příliš nenamáhat, bude pro vás nejvhodnějším řešením elektrokoloběžka Tento stroj je vybavený elektromotorem a baterií, která jej pohání.

Pozor! Elektrické koloběžky je třeba vybírat s ohledem na platnou legislativu. Zatímco pro provoz koloběžek, které nepřesáhnou max. rychlost 25 km/hod. nemusíte vlastnit řidičský průkaz, pro silnější a tedy rychlejší koloběžky je naopak nezbytný! Některé elektrické koloběžky jsou totiž schopny dosáhnout rychlosti až 80 km/hod. Dojezd na jedno nabití se pohybuje mezi 20 – 70 km.

Info! V případě, že si chcete dopřát ještě více pohodlí, volte elektrické koloběžky se sedátkem. Ty často vyhledávají také starší osoby, kterým tyto koloběžky usnadňují pohyb po městě.

Nezapomeňte před jízdou nasadit ochranné pomůcky!

U koloběžek platí, že osoby do 18 let věku jsou povinny nosit ochrannou přilbu. Zejména u elektrických koloběžek, které dosahují větší rychlosti, důrazně doporučujeme nosit kvalitní, nejlépe integrální přilbu, která v případě nehod chrání celý obličej včetně čelisti. Hodit se budou také cyklistické rukavice.

Jak vybrat koloběžku

Co zohlednit při výběru koloběžky? Materiál, provedení kol i systém brzd!

Pokud máte již jasnou představu o typu koloběžky, který bude pro vaše využití nejlepší, přichází čas zaměřit se také na jednotlivé komponenty každé koloběžky, jejich provedení a účel využití.

Z jakého materiálu může být vyroben rám koloběžky?

Rám koloběžky se může lišit hmotností i odolností. Velký podíl na tom má materiál, použitý k jeho výrobě.

Ocel – vyniká odolností a pevností, její nevýhodou je však vyšší hmotnost. Naopak výhodou může být příznivá cena koloběžky.

Hliník – je lehký, avšak pevností obvykle nedosahuje kvalit oceli.

Karbon – patří mezi nejlepší materiály, je extrémně lehký a zároveň pevný. Je však třeba počítat s vyšší cenou koloběžky.

Provedení kol zásadně ovlivňuje jízdní vlastnosti!

Určitě byste měli dostatek času věnovat provedení kol, která tvoří stěžejní část koloběžky. Kolečka mohou být pevná, nafukovací, malá i velká. Jejich volba závisí předně na využití koloběžky.

Orientovat se můžete dle naší tabulky:

Využití Provedení kol
Do města Gumová kola o průměru 12 – 20 palců.
Do přírody Nafukovací kola s průměrem 20 – 26 palců.
Do skateparku Gumová kola s průměrem 12–14 palců.

*Tabulka je orientační.

Setkat se můžete také s modely, kdy je přední kolo u koloběžky výrazně větší, než zadní. To zajišťuje vyšší rychlost a zároveň stabilitu při jízdě. Právě proto jsou tyto modely oblíbeným řešením pro jízdu po městech i v přírodě.

Nášlapné, čelisťové nebo kotoučové brzdy?

U koloběžek se liší také provedení brzd, z nichž každý typ má jinou mechaniku, vlastnosti i využití.

Nášlapné brzdy – najdete na levných modelech koloběžek, nebo u freestyle a skládacích verzí. Jedná se o jednoduchou brzdu na nášlapu, kterou stačí sešlápnout nohou. Její efektivita však není nikterak závratná a brzdění vyžaduje určitý cvik.

Čelisťové brzdy – jsou nejběžnějším typem, který na koloběžkách najdete, brzdit budete jednoduše pomocí páček na řidítkách. Výhodou těchto typů je vysoká efektivita a jednoduché ovládání.

Kotoučové brzdy – najdete u dražších modelů, které jsou určeny pro delší přejezdy a jízdu v náročném terénu s převýšením. Jejich hlavní výhodou je vysoká efektivita a spolehlivost, je však třeba dopřávat jim pravidelný servis.

Upravte si výšku řidítek i nášlapů na míru!

Aby byla jízda na koloběžce maximálně pohodlná, je zásadní správné nastavení výšky řidítek i samotného nášlapu. V opačném případě by vás při jízdě mohly bolet nohy, ruce nebo záda. Pokud plánujete jezdit převážně po asfaltu, volte modely s nášlapem ve výšce cca 5 cm, pro jízdu v terénu je nezbytný výše umístěný nášlap (asi 6 -7 cm).

Řidítka koloběžky jsou obvykle nastavitelná a je třeba je přizpůsobit dle výšky postavy. Nastavení lze provést jednoduše – postavte se vedle koloběžky a řiditka upravte do výše kyčelního kloubu.

Jak vybrat koloběžku

Nejčastěji kladené otázky při výběru koloběžky

1️⃣ Jak pečovat o koloběžku?

Koloběžky nezapomínejte pravidelně čistit od bláta a dalších usazenin, aby nedošlo k zadření pohyblivých součástek. Čas od času koloběžku promažte olejem, zkontrolujte brzdy i utažení šroubků. Elektrokoloběžky pravidelně dobíjejte (nejlépe po každé jízdě) a vyhýbejte se tomu, abyste akumulátor opakovaně zcela vybíjeli, mohli byste tak zkrátit jeho životnost.


Další zajímavé články

Jak vybrat inline brusle

„Inlajny“ jsou dokonalým způsobem relaxace a pohybu ať již v rekreační, nebo sportovní podobě. Jsou vhodné... celý článek

Jak vybrat trampolínu

Pořízením trampolíny uděláte radost nejen dětem, ale i svému tělu. Skákání na trampolíně uvolňuje stres a posiluje... celý článek

Jak vybrat jízdní kolo

Cyklistika se stala oblíbeným sportem, představuje možnost zdravého pohybu a relaxace v přírodě v jakémkoli věku... celý článek