Jak vybrat lyžařské brýle

Lyžařské brýle chrání oči lyžaře před větrem, sněhem, sluncem i případnými střety s hůlkou, větví stromu nebo kotvou vleku. Když se při nárazu rozbijí, nezanechávají ostré střepy. Vybírejte je podle podmínek, ve kterých nejčastěji lyžujete i podle citlivosti vašich očí. Při nošení musí brýle perfektně padnout, a nesmí nikde tlačit ani v případě, že je používáte společně s lyžařskou přilbou. Pojďme se podívat na to, jak vybrat kvalitní brýle na lyže do jakýchkoliv podmínek!


Proč nosit lyžařské brýle?

Lyžařské brýle nejsou přežitkem, při lyžování hrají důležitou roli. Proč se vyplatí pořídit si lyžařské brýle?

  • Chrání před poraněním očí od větví, vleku apod.
  • Zlepšují viditelnost na svahu i za nepříznivého počasí.
  • Chrání oči před deštěm, mrazem i UV zářením ve vyšších nadmořských polohách.
  • Plní zároveň funkci izolační.

Jaké lyžařské brýle vybrat? Poradíme vám!

U lyžařských brýlí hraje stěžejní roli provedení zorníků. Díky moderním technologiím mají zorníky řadu praktických schopností, které učiní pohyb na svahu efektivnější a především bezpečnější.

Polarizační lyžařské brýle minimalizují nežádoucí odlesky

Polarizační lyžařské brýle filtrují nepříjemné odlesky, které mohou být na sjezdovce při rychlé jízdě matoucí. Pohled přes ně je jasný a dostatečně kontrastní. Získáte s nimi lepší vnímání barev a celkově také lepší přehled o stavu sjezdovky.

Fotochromatické brýle na lyže se rychle přizpůsobí světelným podmínkám

Fotochromatické brýle využijete při častých změnách světelných podmínek. Skla totiž reagují na změnu prostředí a upravují intenzitu svého zabarvení podle množství světla. Zesvětlení nebo ztmavení je otázkou několika desítek vteřin. Především na horách, kde se počasí rychle mění, vám zajistí neustálý světelný komfort.

Zrcadlové lyžařské brýle spolehlivě odráží jasné světlo

Zrcadlová úprava odráží světlo zpět do prostoru, čímž chrání vaše oči před pronikavým světlem. Na rozdíl od chromatických nebo polarizačních skel ale mírně opticky ztmavují okolní prostředí. Jsou ideální do vyšších nadmořských výšek, kde je denní světlo velmi jasné a jeho síla se odrazem od sněhu ještě násobí.

Velikost lyžařských brýlí vybírejte dle proporcí obličeje!

Lyžařské brýle by měly mít velikost odpovídající proporcím vašeho obličeje. Vybírat proto můžete ze 3 základních skupin:

Pánské lyžařské brýle

Jsou obvykle nejmohutnější proto, aby dobře padly i na robustnější mužskou tvář. Mohou být používány také u žen, které dávají přednost výraznějším obroučkům i zorníkům.

Dámské lyžařské brýle

Jsou tvarovány tak, aby se dobře přizpůsobily drobnější ženské tváři.

Dětské lyžařské brýle

Jsou vyrobeny dětem na míru. K dostání jsou v několika velikostech, s rostoucím dítětem je třeba brýle jednou za čas obměnit za větší model.

Zorníky lyžařských brýlí – jsou lepší ploché nebo sférické?

Ploché zorníky jsou zakřivené pouze horizontálně a pořídíte je za dostupnou cenu. Oproti tomu sférické zorníky jsou zakřivené v obou směrech (horizontálně i vertikálně). Díky tomu získáte lepší periferní vidění a obraz bude skrze brýle méně zkreslený. Za tyto modely si mírně připlatíte.

Světelnou propustnost zorníků vybírejte s ohledem na počasí

Světelná propustnost zorníků se značí v procentech (3 – 100 %). Do nepříznivých podmínek volte brýle s vyšší světelnou propustností (43 – 100 %), za jasného světla naopak oceníte brýle s nižší světelnou propustností (3 – 42 %). Pro noční lyžování se nejlépe hodí lyžařské brýle se 100 % propustností světla.

→ Pro větší pohodlí si můžete opatřit dvoje brýle – rozjasňovací do špatných světelných podmínek a neutrální pro běžné dny.

Vyzkoušejte, jaká barevnost zorníku bude pro vás ta pravá!

Lyžařské brýle mohou mít zorníky mnoha barev – od oranžové, přes modrou až do zelené. Zatímco zelené a modré tóny jsou chladné a zachovávají přirozený vzhled okolní krajiny, žluté, červené, oranžové nebo růžové tóny působí teplým dojmem a obvykle také zlepšují kontrast – proto patří k nejvyhledávanějším. Pokud vám barva zorníku nebude vyhovovat, u vybraných modelů brýlí ji můžete jednoduše vyměnit za jinou.

Jak vybrat lyžařské brýle

Anti-Fog ochrana zabraňuje zamlžení brýlí

Pokud bojujete s častým zamlžováním brýlí, zaměřte se na kvalitní odvětrávání a také spolehlivou ochranu proti zamlžení. Ta může fungovat na principu dvojitých zorníků, kdy vzduch mezi zorníky eliminuje rozdíly teplot, nebo díky speciální ochraně proti zamlžení přímo na povrchu zorníku. Důležité jsou také dostatečné větrací otvory v obroučkách brýlí.

Nosíte dioptrické brýle? Pořiďte si speciální OTG lyžařské brýle!

Lyžaři s dioptrickými brýlemi nemají obvykle možnost nasadit si klasické lyžařské brýle, jelikož jsou příliš nízké na to, aby skryly dioptrické brýle a zároveň byly pohodlné. Proto jsou na trhu speciální OTG (Over the Glasses) modely, které problém jednoduše vyřeší. Mají vyšší obroučky, pod které dioptrické brýle jednoduše schováte bez toho, aby vás tlačily.


TIP! Řešením pro lyžaře s dioptrickými brýlemi mohou být také lyžařské přilby se štítem.

Berte ohled na kompatibilitu brýlí s lyžařskou přilbou!

Lyžařské brýle vybírejte nejlépe spolu s lyžařskou přilbou. Je důležité, aby mezi hranou přilby a hornímu obroučky nevznikal velký prostor, skrze který by vám při jízdě mohlo omrzat čelo.

Jak vybrat lyžařské brýle

Nejčastěji kladené otázky při výběru lyžařských brýlí

1️⃣ Jaký je rozdíl mezi povrchovou domácí vodárnou a vodárnou s ponorným čerpadlem?

Brýle s polarizačním filtrem výrazně redukují nepříjemné odlesky, které jsou na horách vlivem ostrého slunce a zářivého sněhu velmi časté. Díky zvýšení kontrastů a odražení odlesků budete mít na sjezdovce výrazně lepší přehled.

2️⃣ Jak ochránit brýle proti poškrábání?

O lyžařské brýle je třeba pečovat. Vždy je třeba nechat je důkladně vyschnout a zorníky vyleštit jemným hadříkem. Abyste brýle nepoškrábali, doporučujeme používat tvrdá pouzdra. Anti- Skratch ochrana proti poškrábání zabraňuje poškození zorníků při jízdě.