Jak vybrat projekční plátno

Nedílným doplňkem projektoru je projekční plátno – ať už pořádáte semináře, pracovní školení, nebo si chcete v pohodlí domov promítat filmy a cítit se přitom jako v kině, výběr promítacího plátna vás nemine. Jeho provedení se odvíjí především od prostorových možností, způsobu uchycení i druhu využití. Rádi vás provedeme výběrem projekčního plátna od začátku až do konce, abyste si vybrali to nejvhodnější pro vaše potřeby!

Jak vybrat projekční plátno

Proč dát přednost projekčnímu plátnu před promítáním na zeď?

Přestože pomocí projektoru můžete obraz promítat přímo na stěnu pokoje, je vždy lepší volit promítací plátno. Ptáte se proč?

  • Obraz bude na projekčním plátně výrazně kvalitnější než na zdi.
  • Na plátně budou viditelné detaily, které klasické stěna pohltí.
  • Při promítání na stěně mohou prožitek kazit její nerovnosti či nedokonalosti.
  • Většina promítacích pláten je skladná, a tak nezaberou mnoho místa navíc.

Typ promítacích pláten

Hned na úvod je třeba říct, že promítací plátna můžeme dělit do několika základních skupin: dle způsobu instalace, umístění a mechanického provedení. Abyste si mohl zvolit nejvhodnější typ projekčního plátna, zvažte, kde budete plátno využívat, zda jej budete přenášet, a kam jej máte v plánu instalovat.

Přenosné vs. fixní promítací plátno – které vybrat?

Plátna můžeme dělit na základní dva druhy dle toho, zda jsou určeny k přenášení nebo fixní instalaci. Pokud hledáte projekční plátno, pro které (stejně jako pro projektor) máte stabilní umístění a neplánujete jej přenášet, volte fixní promítací plátno – to může být buď pevné rámové, nebo roletové – s mechanickým nebo elektrickým stahováním.

Jestliže víte, že budete plátno i projektor využívat na různých místech a pokaždé je znovu instalovat, vybírejte z přenosných projekčních pláten. Tato plátna můžeme dělit na plátna se stativem nebo mobilní roletová plátna.

Rámové projekční plátno je ideální pro stabilní umístění na zeď

Rámová projekční plátna jsou vhodná pro ty, kteří mají dostatek místa pro jejich instalaci a neplánují je přemisťovat. Součástí těchto pláten je pevný hliníkový, případně dřevěný rám, na kterém je plátno napnuto.

  • plátno je dokonale rovné, nehrozí jeho vlnění
  • poskytuje maximální prožitek z promítání
  • vyžaduje dostatek prostoru k dlouhodobé instalaci

Roletové projekční lze zavěsit na stěnu i do prostoru

Roletová projekční plátna patří jednoznačně mezi nejrozšířenější na trhu. Jejich součástí je obvykle plechový tubus, do kterého lze plátno srolovat, ať už ručně nebo elektronicky. Tato plátna se hodí pro dlouhodobou instalaci na jednom místě, jejich menší modely využijete i pro časté přenáší.

→ Roletová plátna můžeme dále dělit dle způsobu navíjení:

  • Roletové plátno s ručním ovládáním – plátno vysouváte a navíjíte zpět jednoduše rukou, většina z nich má tzv. brzdu, která umožňuje libovolné vytažení plátna v určité úrovni. Tyto modely jsou cenově dostupné pro každého.
  • Elektrické projekční plátno – součásti plátna je motorek, který plátno samovolně navíjí i spouští. Jedná se o dražší modely, lze je ovládat pomocí dálkového ovládání.
  • velký výběr na trhu
  • je skladné, vhodné k fixní instalaci i přenášení
  • není pevné, může se vlnit

Projekční plátno se stativem můžete instalovat kamkoliv

V případě, že hledáte projekční plátno, které bude moci samostatně instalovat kdekoliv bez toho, abyste jej museli zavěšovat, vybírejte z kategorie projekčních pláten se stativem. Stativ je skládací, a proto se plátna snadno přenáší.

  • variabilita umístění bez nutnosti zavěšení
  • výškově nastavitelné
  • náročnější na prostor v místnosti
TIP! Vybíráte současně s plátnem i projektor? Podívejte se na naše podrobného průvodce Jak vybrat projektor, který vám pomůže zvolit ten správný pro vaše potřeby!

Venkovní projekční plátno přináší jedinečné zážitky

V případě, že si chcete dopřát promítání filmů na zahradě nebo terase, volte venkovní promítací plátna, která jsou vyrobena z odolných materiálů. Plátno je napnuté na pevné a zároveň lehké hliníkové konstrukci, která je navržena tak, aby odolávala případnému větru. Tato plátna často umožňují oboustrannou projekci.

Parametry projekčních pláten, podle kterých byste měli vybírat

Jestliže máte vybraný typ plátna, který bude pro vaše využití nejvhodnější a nejpraktičtější, přichází čas zaměřit se na jeho vlastnosti a provedení. Co by vás mělo zajímat?

Správný rozměr a formát projekčního plátna je zásadní

Rozměr plátna hraje větší roli, než by se na první pohled mohlo zdát. Je velmi důležité zvolit plátno odpovídajícího rozměru nejen vzhledem k velikosti místnosti nebo stěny, na kterou chcete plátno umístit, ale také s ohledem na umístění projektoru a počtu osob, které budou promítání sledovat.

Protože na trhu najdete plátna s úhlopříčkou cca 45 – 220 palců (1 palec = 2,54 cm), je třeba důkladně zvážit, jakou velikost zvolit. Při výběru se můžete držet doporučení, že první řada diváků by měla být od plátna vzdálena na 2 – 3 násobku úhlopříčky plátna, nejzazší řada pak maximálně 6 násobku výšky plátna. Berte ohled také na projekční možnosti projektoru, které se liší v závislosti na schopnostech jednotlivých modelů.

Poměr stran je dalším z důležitých parametrů.

  1. V případě, že plánujete promítat především filmy a chcete si užít kvalitní domácí kino, vybírejte plátna s formátem 16:9.
  2. Pokud bude hlavní náplní projekce prezentací a přednášek, je vhodným poměrem spíše 4:3. V menším zastoupení jsou k dostání také formáty 1:1 (ideální pro zpětné projektory) nebo 16:10.

Odrazivost neboli zisk projekčního plátna

Odrazivost, známá také pod pojmem zisk nebo gain, určuje intenzitu barev obrazu. Zatímco zisk 1.0 značí, že plátno bude věrně odrážet obraz projektoru v reálných barvách, zisk 1.2 znamená, že obraz bude 1,2× světlejší a například černá barva může působit šedě. V menším zastoupení jsou na trhu šedá plátna se ziskem nižším než 1.0 (např. 0.8), která tmavé odstíny znásobí a vytvoří tak věrnější a sytější obraz.

Povrch plátna má vliv na kvalitu obrazu

K výrobě projekčních pláten se užívají různé materiály, které každý výrobce určuje sám a označuje ho vlastním způsobem. Není tedy možné doporučit jeden nebo dva nejlepší. Vhodný povrch je třeba vybírat s ohledem na pozorovací úhly, velikost místnosti i okolní světlo. Zatímco některá plátna odráží světlo rovnoměrně a poskytují tak dobré pozorovací úhly, jiná dosahují vyššího jasu, avšak za cenu, že některé pozorovací úhly mohou být horší. Při výběru se tedy zaměřte na tyto parametry.

🡪 Pozorovací úhel u projekčního plátna může dle provedení dosahovat rozmezí 130 – 180 °.

TIP! V případě, že chcete plátno i projektor instalovat stabilně na jedno místo, je vhodné pořídit si držák na projektor, který lze instalovat na strop nebo na stěnu.

Nejčastěji kladené otázky při výběru projekčního plátna

Je lepší bílé nebo šedé projekční plátno?

Drtivá většina projekčních pláten má bílou barvu, která je vhodná v případě, že máte projektor s nižší svítivostí. V případě, že je váš projektor schopen dosáhnout vyšší svítivosti, volte spíše šedé projekční plátno, které barvy utlumí a vytvoří sytější odstíny s větší hloubkou obrazu. Pamatujte však, že na kvalitu obrazu má vliv také barva okolních stěn, intenzita světla v místnosti apod.


Další zajímavé články

Jak vybrat projektor

Projektor posune domácí sledování filmů či hraní her na úplně jinou úroveň, v práci je zase neocenitelným pomocníkem... celý článek

Jak propojit mobil či tablet s televizí

Propojení mobilu a televize nahradí dálkový ovladač, ale umožní vám na televizi zobrazit i fotografie a videa z telefonu nebo jiné soubory... celý článek

Jak vybrat soundbar

Chcete si při přehrávání filmů a dalších pořadů v televizi dopřát kvalitní zvukový poslech a přitom nemáte v plánu pořizovat domácí kino... celý článek