Jak vybrat spacák

Výběr spacího pytle nemine žádného dobrodruha, cestovatele ani příležitostného výletníka, který chce trávit noci pod stanem nebo širým nebem. Spacáky se za poslední dekádu dočkaly pozoruhodného vývoje, především co se týče užití moderních materiálů, takže nemusíte mrznout ani v extrémních teplotách pod bodem mrazu. Předtím, než se pustíte do výběru spacího pytle, je třeba ujasnit si, v jakých podmínkách ho budete využívat. S výběrem toho nejvhodnějšího spacáku pro vás rádi poradíme. Tak jdeme na to, ať můžete co nejdříve vyrazit za dobrodružstvím!


Co si ujasnit před koupí spacího pytle?

Aby schopnosti spacího pytle odpovídaly vašim představám, je nezbytné si před nákupem položit několik zásadních otázek, díky kterým se v nabídce spacáků mnohem lépe zorientujete. Které to jsou?

  • Hledám dámský, pánský nebo dětský spacák?
  • Chci ve spacáku spát nejčastěji venku, ve stanu nebo na chatě?
  • Budu přespávat venku i v zimě?
  • Budu využívat spací pytel v extrémních teplotách?
  • Kolik peněz jsem ochotný/á do spacího pytle investovat?
Jak vybrat spacák


→ Výběr spacáku dle tělesných proporcí:

Dětský spací pytel zahřeje i nejmenší dobrodruhy

Dětské spacáky jsou výrazně kratší a užší než spacáky pro dospělé. Díky tomu dokážou děti efektivně zahřát. Tyto spacáky jsou vhodné pro děti o výšce 80 – 160 cm. S růstem dítěte byste měli velikost spacáku postupně přizpůsobovat, pokud má totiž malé dítě ve spacáku příliš mnoho prostoru, nedokáže se efektivně zahřát. Praktické jsou rostoucí spacáky, u kterých lze délku spacáku částečně upravit.

Dětský spací pytel zahřeje i nejmenší dobrodruhy

Pánské a dámské spací pytle se mohou lišit délkou i provedením

Pokud vybíráte spací pytel pro sebe, berte ohled na výšku postavy, a vyberte si úměrnou délku spacího pytle. Spací pytle mohou dosahovat délky 170 – 220 cm. Správně byste měli mít spacák cca o 10 – 20 cm delší, než je výška postavy. Pokud si vyberete příliš dlouhý spací pytel, ponesete v batohu váhu navíc a je pravděpodobné, že vám budou mrznout chodidla. Protože ženy obvykle snáší chlad hůře než muži, mají dámské spacáky často speciální úpravy, například zateplený vak na nohy nebo větší zateplení v některých partiích.

Pánské a dámské spací pytle se mohou lišit délkou i provedením



TIP: Pokud cestujete v páru, můžete využívat možnosti společného sepnutí spacáků. Z toho důvodu byste měli spacáky vybírat tak, aby jeden spacák měl zip na pravé a druhý na levé straně. V případě, že dáváte před stanem přednost spaní v závěsné hamace, můžete si pořídit houpací síť pro 2 osoby.


→ Výběr spacího pytle dle teplotního určení:

Letní spacák využijete v letní sezóně, kdy teplota neklesá pod 5 °C

Letní spacáky jsou vhodné na letní výlety do přírody, zájezdy na vodu, festivaly, přespávání v chatách nebo vytápěných místnostech. Jsou tenké, takže se ani během horké noci příliš nezapotíte. Hmotnost těchto spacáků se pohybuje okolo 1 kilogramu.

  • jsou lehké a skladné
  • dostupná cena
  • nejnižší tepelný komfort

Třísezónní spacák jako univerzální řešení od jara do podzimu

Pokud vyrážíte na túry především v období od jara do podzimu, a chcete mít kvalitní spacák, který vás zahřeje i při nižších teplotách kolem 0 °C nebo lehkých minusových teplotách, vyberte si z nabídky třísezónních spacáků, které patří mezi nejvyhledávanější. Hmotnost dosahuje 1 – 1,5 kg.

  • univerzální využití
  • poskytují komfort při velkém rozsahu teplot
  • nejsou dostačující do zimních mrazů

Zimní spacáky zahřejí i v mínusových teplotách

Pro ty, kteří pravidelně kempují také v zimních měsících, jsou tu zimní spacáky, které jsou stavěné i do velkých mrazů. Často se jedná o expediční spacáky pro horolezce, nebo náročné trekaře. U těchto modelů počítejte s vyšší pořizovací cenou i hmotností spacího pytle, která se může pohybovat kolem 2 kilogramů.

  • poskytují komfort i ve vysokých mrazech
  • jsou vhodné při výletech do hor a extrémních podmínek
  • vyšší cena
  • větší objem i hmotnost spacáku

O čem vypovídá teplotní komfort spacáků?

Každý spacák je označen teplotním komfortem, tedy rozsahem teplot, při kterých jej můžete komfortně využívat. Tento údaj je při výběru spacáku velmi důležitý, proto si jej rozebereme podrobněji.

→ Teploty se značí dle evropské normy EN 13537 do 4 kategorií:

Maximální teplota (Maximum)

– horní hranice teploty, kdy se ještě nezpotíte.

Komfortní teplota (Comfort)

– značí, v jakých teplotách se v konkrétním spacáku vyspí průměrná žena bez toho, aby pociťovala jakkoliv chlad.

Limitní teplota (Limit)

– říká, v jaké teplotě se vyspí průměrný muž bez toho, aby pociťoval chlad.

Extrémní teplota (Extreme)

– značí, jaká je nejzazší teplota, ve které můžete spacák používat, aniž byste výrazně prochladli nebo došlo k poškození tělesných orgánů vlivem mrazu. S tepelným komfortem však v tomto případě rozhodně nepočítejte.


Tvar spacáku – je lepší deka nebo mumie?

Spací pytle dělíme do 2 kategorií dle střihu, přičemž platí, že každý střih se hodí pro jiné využití.

Dekový spacák jako ideální řešení pro nenáročné

Dekový spacák má jednoduchý obdélníkový střih, v případě potřeby jej můžete rozložit a používat jako deku. Tyto spacáky jsou vhodné především pro ty, kteří cestují autem, přespávají spíše v interiéru a nemají rádi těsné obětí mumiového spacáku. Tyto spacáky jsou často poměrně objemné a těžké.

Spací pytel mumie poslouží jako spolehlivý parťák na túry

Drtivá většina spacích pytlů má mumiový střih, což znamená, že kopíruje tvar těla. Díky tomu je spacák maximálně efektivní, protože nemá části, které by byly nevyužité a přitom zvyšovaly hmotnost spacáku. To oceníte především, když si spacák nosíte v krosně na zádech.


Péřový nebo syntetický spacák? Typ izolační výplně je rozhodující!

Typ izolační výplně výrazně ovlivňuje vlastnosti spacáku, jako je hřejivost, nároky na údržbu nebo životnost. Pojďme se tedy na výplň spacích pytlů zaměřit podrobněji.

Syntetické spacáky jsou levnější a méně náročné na údržbu

Pokud si vyberete syntetický spacák, setkáte se pravděpodobně s jedním z těchto typů výplně:

  • Duté vlákno – nejlevnější, avšak těžké, objemné a s poměrně krátkou životností, rychle degraduje.
  • Mikrovlákno – kvalitní syntetické vlákno, které se používá i pro výrobu zimních spacáků. Jeho výhodou je dobrý poměr cena /výkon, dobrá životnost i odolnost proti vlhkosti.

→ Spacáky se syntetickou výplní mají své výhody i nevýhody:

  • jsou levnější než péřové spacáky
  • výrazně lépe odolávají vlhkosti
  • lze je prát v pračce bez obav
  • jsou objemnější a výrazně těžší než péřové modely
Syntetické spacáky jsou levnější a méně náročné na údržbu

Péřové spacáky patří k nejlepším na trhu

Husí a kachní peří patří k nejlepším izolantům vůbec, proto se užívá jako náplň i do expedičních spacáků, které odolávají extrémním minusovým teplotám. Tyto spací pytle jsou náročnější na údržbu a vyžadují šetrné zacházení, aby se kvalitní vlastnosti peří zachovaly co nejdéle.

Pokud vybíráte péřový spacák, zaměřte se také na údaj o plnivosti peří, který říká, jakou má peří kvalitu (značí se v cuin = kubických palcích). Kachní prachové peří je obecně méně kvalitní, husí prachové peří je nejkvalitnější ale i dražší. Nejběžnější plnivost u péřových spacích pytlů je 600 – 850 cuin (u třísezónních spacáků).

→ Jaké jsou výhody a nevýhody péřových spacáků?

  • oproti syntetice až o polovinu hmotnosti lehčí a skladnější
  • výborné izolační vlastnosti
  • vyšší cena
  • neprospívá jim vlhkost
Pánské a dámské spací pytle se mohou lišit délkou i provedením


Na co se ještě zaměřit při výběru spacího pytle?

  • Vnitřní uspořádání výplně – nejčastěji se používá šindelová nebo sendvičová konstrukce, které se od sebe liší způsobem vrstvení.
  • Vnitřní a vnější potahový materiál – by měl být odolný a prodyšný, výhodou je vodoodpudivý nátěr, který oceníte především u péřových modelů.
  • Zip – se může nacházet na pravé i levé straně. Po praváky je přirozenější užívání zipu levého, pro leváky naopak pravého. Zip by měl být vybaven krycí lištou, která zabraňuje úniku tepla.
TIP: Stejně jako kvalitní spací pytel patří k základní turistické výbavě i stan, který spolehlivě odolá povětrnostním podmínkám a nepřízni počasí.


Nejčastěji kladené otázky při výběru spacího pytle

Je lepší péřový nebo syntetický spací pytel?

Z pohledu teplotního komfortu se považují za nejlepší péřové spacáky. Ty vynikají také nízkou hmotností a možností výrazné komprese, což oceníte především v případě, že často vyrážíte na pěší túry s batohem. Syntetické spacáky zase lépe odolávají vlhkosti a nejsou tak náročné na údržbu.

Jak vybrat délku spacáku?

Spacák vybírejte dle výšky postavy. Ideální délka spacáku je taková, která přesahuje výšku postavy o 10 – 20 cm. V takovém případě je spacák dlouhý tak akorát, aby byl pohodlný a zároveň udržoval chodidla v teple.

Jak vybrat spacák pro dítě?

Dětem vybírejte dětské spacáky, které odpovídají výšce postavy. Pokud nechcete kupovat každou sezonu nový spacák, vyberte si rostoucí spacáky, jejich délku můžete regulovat dle potřeby. Hřejivost spacáku vybírejte dle podmínek, ve kterých hodláte spacák využívat.

Mám zvolit pravý nebo levý zip spacáku?

Pro praváky se doporučuje zip levý, pro leváky zip pravý. Pokud však chcete s partnerem či partnerkou spacáky propojovat, je třeba, aby jeden z vás měl zip levý a druhý pravý.