Jak vyčistit bazén? Chce to správnou chemii!

Horké letní dny strávené ve vlastním bazénu jsou osvěžením a pohlazením pro tělo i duši. Aby však bazén přinášel opravdu jen radost, a nikoliv starosti ze znečištěné či zelené vody, která by mohla přivodit různé zdravotní komplikace, je třeba se o kvalitu vody a čistotu bazénu důkladně starat. Pojďme se podívat, jak na to.

Teplé počasí, pot, opalovací krémy, hmyz, prach, pyly či déšť – to vše dokáže negativně ovlivnit kvalitu vody. Dochází v ní pak k množení mikroorganismů, zelenání a tvorbě řas. Znečištěná a zapáchající voda nejenže neposkytne osvěžení, ale může způsobit i nejrůznější zdravotní obtíže, jako jsou vyrážky či zčervenání a pálení očí. Tomu všemu se však dá pohodlně a poměrně snadno předcházet.

Jak vyčistit bazén? Chce to správnou chemii!

Filtrace je základ

Ať už máte bazén napuštěný od loňského roku, nebo jej napouštíte teprve na aktuální sezónu, vždy je důležité, abyste měli k dispozici kvalitní a vhodnou filtraci. Bazény jsou vybavovány buď kartušovou, nebo pískovou filtrací, z nichž každá má svá specifika a potřebuje jiný způsob čištění.

  • Kartušová filtrace – je vhodná zejména pro malé bazény přibližně do 8 m3. Před zahájením sezóny je třeba zkontrolovat stav kartušové vložky, odstranit z ní mechanické nečistoty a ideálně ji důkladně propláchnout pod proudem vody.
  • Písková filtrace – hodí se pro větší bazény a důležité u ní je kontrolovat kvalitu písku. Ten je třeba pravidelně měnit minimálně jednou za tři roky. Je-li písek pro aktuální sezónu v pořádku, můžete filtraci zapojit a nechat vodu přefiltrovat.
CHYTRÁ RADA

Aby filtrace fungovala správně, musí být nejen čistá, ale mít i správný výkon. Potřebný výkon filtrace pro váš bazén vypočítáte jednoduše – stačí vydělit objem vody v bazénu pěti. Máte-li tedy bazén s objemem 20 m3, pak potřebujete filtraci s výkonem 4 m3. Důležité je myslet také na to, že filtrace by měla být umístěna do vzdálenosti 10 metrů od bazénu. Budete-li ji osazovat dál, nebo k ní připojovat výměníkový či solární ohřev, nebo bazénový vysavač, zvolte výkon o řád vyšší.

Správné pH

Důležitou roli u kvality vody hraje pH. Pokud v bazénu nedocílíte správné hodnoty pH, budou všechny vaše snahy o očistu bazénu zbytečné. Proto vodu pravidelně testujte, ideálně na týdenní bázi. Hodnotu pH ovlivňuje především počasí, ať už vysoké teploty, nebo déšť – ten vodu okyseluje. Špatné pH se pak projevuje zakalenou vodou, možným podrážděním očí a pokožky a z dlouhodobějšího hlediska také korozí nerezových částí bazénu.

→ Správná hodnota pH by měla být v rozsahu 6,8 až 7,2 a v případě potřeby je třeba ji upravit pomocí chlorových tablet.

Kromě pH kontrolujte i tyto hodnoty:

  • Tvrdost vody, která by se měla držet pod 18° N.
  • Alkalitu pohybující se v rozmezí 80 – 120 ppm.
  • Množství chloru ve vodě, které by mělo být mezi 0,3 – 0,6 mg/l.

Mechanické čištění

Pokud jste ponechali bazén napuštěný přes zimu, je třeba jej před začátkem sezóny nejprve vypustit a odstranit z něj veškeré nečistoty a vápenné usazeniny. Použijte kartáč s plastovými štětinami, speciální houbičku na čištění bazénů a čistič na bazény. Nikdy nepoužívejte přípravky na nádobí ani podobné přípravky, které pění! Postupujte opatrně, ať neprotrhnete fólii. Rozhodnete-li se použít Savo, pamatujte, že nežádoucí látky z něj vyprchávají po dobu přibližně 12 hodin.

V průběhu sezóny pak pravidelně čistěte usazeniny tvořící se u hladiny bazénu, sbírejte nečistoty z hladiny pomocí síťky a nezapomeňte také na údržbu dna. K té vám pomohou ruční, poloautomatické nebo automatické bazénové vysavače, jež se napojují na zahradní hadici či pískovou filtraci.

Chemie do bazénu

Máte-li výkonnou filtraci, udržujete-li správné pH a pravidelně odstraňujete nečistoty z hladiny i dna bazénu, měla by kvalita vody být dostatečná. Vždy ale hraje roli aktuální počasí i voda, kterou do bazénu napouštíte. Voda z vodovodního řadu už bývá ošetřena, a proto většinou nepotřebuje žádnou úpravu. Voda ze studny pak obsahuje řadu minerálních látek a mnohdy i nečistot, proto je třeba použít prostředek pro neutralizaci minerálů a případně i přípravek na likvidaci bakterií.



Nejčastější problémy

Mezi nejčastější problémy, s kterými se majitelé bazénů během koupací sezóny potýkají, patří:

  • Zakalená voda signalizující nesprávnou hodnotu pH. Zkontrolujte pH, pusťte filtraci a nechte ji běžet, dokud nedosáhnete opět čisté, průhledné vody. Do bazénu pak přidejte vločkovač či chlor.
  • Zelená voda obsahuje řasy, viry a bakterie. K jejich likvidaci jsou vhodné chlorové granuláty nebo nejrůznější přípravky určené přímo k likvidaci řasy. Vzniku řasy můžete také předcházet používáním algicidních prostředků, které se přidávají do vody jednou týdně.

→ Potřebujete-li, aby se nečistoty shlukly do chuchvalců pro snazší mechanické odstranění, použijte flokulant, který se o to skvěle postará, a vy pak budete schopni bez problémů odebrat síťkou či vysavačem větší množství nečistot najednou.

Aplikace chemie

Při používání bazénové chemie je velmi důležité aplikovat ji správně. Obecně platí tato pravidla:

  • Tekuté chemické prostředky se nalévají přímo do vody v bazénu.
  • Granuláty nebo sypké prostředky je třeba naředit ve zvláštní nádobě a teprve pak je vsypat do bazénu.
  • Tablety a ostatní tuhé chemické prostředky se aplikují do dávkovačů, a to buď manuálních nebo automatických.

Vždy dodržujte předepsané dávkování uvedené na obalu!

RADA NA ZÁVĚR: Chcete-li udržovat vysokou kvalitu vody v bazénu, používejte solární plachtu, kterou umístěte na hladinu, když se zrovna nekoupete. Nejen, že chrání bazén před nečistotami, ale zároveň také vodu vyhřívá. Pokud máte bazén například na chatě či chalupě nebo jej využíváte jen příležitostně, vyplatí se vám investice do krycí plachty, kterou pohodlně uchytíte za hranu bazénu a zabráníte tak vnikání jakýchkoliv nečistot či hmyzu do vody.

Další zajímavé články:

Jak vybrat infrasaunu

Saunování je populární způsob relaxace i fyzické a duševní očisty těla. Už vás nebaví dojíždět do veřejné sauny....celý článek

Jak zazimovat bazén

S koncem léta a nastávajícím podzimem obvykle přichází čas na postupné zazimování bazénu... celý článek

Jak vybrat skleník

Mít dostatečný přísun kvalitních a zdravých plodin v podobě zeleniny a ovoce je snem každého zahrádkáře... celý článek