Jak vyčistit odpad

Kdo by neznal ucpané umyvadlo, vanu nebo toaletu. Vinou usazenin se odpadní systém snadno zanese, začne zapáchat a znemožní odtoku vody. Nemějte však obavy, tuto nepříjemnou záležitost lze jednoduše a rychle vyřešit! Poradíme vám, jak vyčistit odpad pomocí chemie i surovin z domácnosti. Prozradíme také jednoduché a levné triky, jak ucpanému odpadu předcházet!

Co je nejčastěji příčinou ucpaného odpadu?

K ucpání odpadu v kuchyni dochází nejčastěji vlivem zbytků potravin a především tuků, které se velmi snadno usazují. V koupelně se odpad nejčastěji ucpává vlasy nebo vousy. Toaleta se může ucpat v případě užívání nadměrného množství toaletního papíru.

Jak vyčistit odpad

Čistit odpad můžete mechanicky i za pomoci chemie. Jak na to?

Pokud se vám v domácnosti ucpal odpad, nemusíte hned volat instalatéra! Máte několik možností, jak jej vyčistit. Pomoci vám mohou speciální čisticí pomůcky, chemie i prostředky z domácnosti. V případě silného znečištění můžete některé postupy kombinovat, čím zvýšíte pravděpodobnost, že docílíte uspokojivého výsledku.

Jak mechanicky vyčistit odpad?

Jak vyčistit odpad WC? Gumový zvon vytvoří účinný podtlak, který trubky uvolní.

Klasickým a osvědčeným řešením je použití gumového zvonu. Tato levná pomůcka je velmi efektivní především při čištění ucpané toalety, využít ji ale můžete také při čištění umyvadla, dřezu nebo vany. Při správném užití vytvoří silný podtlak, který uvolní i větší usazeninu blokující průtok odpadu.

Postup čištění ucpaného odpadu pomocí zvonu:

  • Gumový zvon ponořte pod hladinu vody tak, aby objímal celý sifon.
  • Začněte pumpovat.
  • Zvon se musí přisát tak, aby neunikal vzduch a vytvořit podtlak, díky kterému usazeniny uvolní.
  • Pokud se tak nestane, ponořte jej na chvíli do horké vody, zlepší to přilnavost zvonu.
  • V případě, že čistíte odpad umyvadla, nezapomeňte ucpat přepadovou výpusť, kterou by mohl unikat vzduch.

Pružina na čištění odpadů uvolní nečistoty i na těžko dostupných místech

Další možností, jak mechanicky uvolnit ucpaný odpad v místech, kam se nedá jednoduše dostat, je použití speciální pružiny. Při čištění pružinou je žádoucí asistence další osoby. Jeden člověk tlačí pružinu do odpadního potrubí, druhý točí kličkou, která průchodnost pružiny usnadní. Pružiny lze pořídit v různých délkách dle potřeby.

Sifon můžete rozebrat a vyčistit ručně

Dalším jednoduchým způsobem, jak odstranit usazeniny z odpadu, je mechanické rozebrání a vyčištění sifonu. Nejde o nic složitého a rozebrání a složení sifonu nezabere víc, jak několik desítek minut. Jak na to?

  • Nejdříve pod sifon umístěte kýbl, do kterého bude odtékat přebytečná voda.
  • Opatrně rozšroubujte sifon a jednotlivé komponenty pečlivě vyčistěte.
  • Zkontrolujte, zda je těsnění v dobrém stavu, případně jej vyměňte a sifon znovu sešroubujte.
TIP: Sifony nemusí být pouze plastové. Pokud bude sifon v koupelně nebo na toaletě viditelný, můžete vybírat z elegantních kovových modelů.

Odpad můžete vyčistit také za pomocí chemie:

Hydroxid sodný jako účinná a spolehlivá zbraň při čištění odpadu

Velmi účinným prostředkem k čištění odpadu je hydroxid sodný, který zakoupíte v podobě chemických čistících prostředků. Pokud se rozhodnete čistit odpad za pomoci hydroxidu, buďte obezřetní a používejte ochranné pomůcky ve formě úklidových rukavic a ochranných brýlí, aby nedošlo k potřísnění kůže nebo očí.

Jak vyčistit odpad hydroxidem sodným?

  • Nejdříve nalijte do odpadu přibližně 0,5 litru horké vody.
  • Poté nasypte jednu odměrku hydroxidu sodného. Pozor na chemickou reakci, hydroxid začne prskat a mohl by zasáhnout kůži nebo obličej.
  • Nechte působit alespoň 5 minut.
  • Poté prolijte odpad dalším litrem horké vody, hydroxid by měl nečistoty rozpustit a voda je odplaví.

Jak vyčistit odpad ekologicky s pomocí surovin z domácnosti?

Pokud mechanické čištění nepomohlo a chcete se vyhnout chemii, která zatěžuje životní prostředí, vezměte si na pomoc levné produkty z domácnosti, které se k čištění odpadu používají již dlouhá léta. Zde je několik ověřených tipů, jak ekologicky a efektivně odpad vyčistit!

Čištění odpadu sodou

Jedlá soda je obvykle běžnou výbavou každého kuchyňského špajzu. Obsah sáčku jednoduše nasypete do odpadu, zalijete přibližně 250 ml octa a necháte chvíli působit. Nakonec odpad zalijete zhruba litrem horké vody. Buďte opatrní, pravděpodobně proběhne podobná reakce, jako v případě čištění hydroxidem sodným. Postup bude s ohledem na míru znečištění nutné několikrát opakovat.

Čištění odpadu práškem do pečiva a octem

Pokud jedlou sodu zrovna nemáte po ruce, můžete zkusit odpad vyčistit za pomoci kypřícího prášku do pečiva v kombinaci s octem. Tato metoda je účinná obzvláště v případě, že odpad nepříjemně zapáchá, ocet funguje jako účinný neutralizátor. Nasypte kypřící prášek do odpadu, zalijte 200 ml octa a nechte působit alespoň 15 minut. Nakonec opět prolijte odpad horkou vodou.

Čištění odpadu solí

Stejně tak můžete využít klasické kuchyňské soli. Odpad propláchněte nejprve horkou vodou, poté do něj nasypte malý hrnek soli. Pro větší efekt můžete přidat i půl hrnku saponátu na mytí nádobí. Nechte působit alespoň hodinu a nakonec propláchněte odpad dostatečným množstvím horké vody.

TIP: Pokud se vám doma často hromadí zapáchající zbytky potravin a nemáte kompost, můžete si pořídit drtič odpadu. Ten se instaluje přímo na dřez a odpadní trubky. Zbytky z kuchyně za malou chvíli rozdrtí na drobné částečky, které se spolu s vodou odplaví do kanalizace.

V kuchyni i koupelně nainstalujte sítko! Jednoduše tak zabráníte ucpávání odpadu.

Jednoduchou pomůckou, která výrazně sníží riziko ucpaného odpadu, je sítko. Pořídíte jej levně (často je přímo součástí dřezu) a efektivně zamezí průchodu zbytků potravin i vlasů do odpadního potrubí. Sítko je třeba pravidelně vyklepávat nejlépe přímo do odpadkového koše. Sítka mohou být vyrobena z plastu nebo nerezové oceli.

Sítka z nerezové oceli pořídíte levně
Sítka z nerezové oceli pořídíte levně a vydrží velmi dlouho.
Aby neztratily lesk, je třeba je čas od času vyčistit účinným prostředkem.

Jak zamezit silnému ucpání odpadu? Myslete na pravidelné pročištění.

V případě, že dojde k opravdu silnému znečištění odpadního potrubí, hrozí, že se návštěvě odborníka nevyhnete. Odborné čištění může být časově náročné a tedy i finančně nákladné. Jak tomu předejít? Dodržujte jednoduché zásady:

  • Nevhazujte do záchodové mísy hygienické potřeby ani velký objem toaletního papíru.
  • V případě, že začnete pozorovat pomalý odtok vody, odpad ihned pročistěte, nevyplatí se práci odsouvat na později.
  • Optimální je preventivní čištění odpadu pomocí chemie nebo ekologických přípravků, a to alespoň jednou za měsíc. Můžete také jednou týdně prolít odpad horkou vodou. Vyhnete se tak silnějšímu znečištění, které obvykle vede u ucpání odpadu.

Tlakové čištění odpadu jako nejúčinnější zbraň. Zavolejte profesionály!

V případě, že se vám zmíněnými způsoby nepodařilo odpad účinně vyčistit, pravděpodobně bude nutné zavolat na pomoc specializovanou firmu. Pracovníci za pomoci silného čerpadla vyčistí odpad silným proudem vody pod vysokým tlakem, který je při čištění odpadního potrubí vůbec nejúčinnější ze všech. Výhodou tohoto způsobu čištění je vysoká efektivita pročištění celé kanalizace a nízká pravděpodobnost poškození potrubí.

Nejčastěji kladené otázky při čištění odpadu

Jak odstranit zápach z odpadu?

Zápach odpadu souvisí s usazeninami, které se nachází v sifonu nebo trubkách. Zbytky jídla nebo mokré vlasy mohou být zdroj nepříjemného zápachu. Abyste se ho zbavili, je nezbytné odpad efektivně vyčistit za pomocí chemie, jedlé sody, octa nebo soli. Nakonec je třeba odpad prolít dostatečným množstvím horké vody, která rozpuštěné zbytky usazenin spolehlivě odplaví.

Jak rozebrat odpad u vany?

V případě, že se vám ucpal odtok u vany, a běžné prostředky na čištění odpadu nepomáhají, čeká vás rozebrání odpadu. Jak na to? Využijte sanitárních dvířek, které zajišťují přístup k odpadnímu potrubí vany. Celý mechanismus opatrně rozeberte, vyčistěte, případně vyměňte těsnění a opět zkompletujte. Počítejte s únikem vody, která zůstává v odpadu a podložte jej starým ručníkem.

Jak vyčistit odpad u pračky?

Jestliže přestane odtékat pračka, je třeba nejdříve vypustit zbývající vodu z bubnu. Nejčastější příčinou špatného odtoku vody je ucpaný filtr, který se nachází ve spodní části pračky. Opatrně filtr vyjměte a vyčistěte. Odtékající vodu z filtru zachyťte pomocí starých ručníků.

Co je příčinou bublání odpadu?

Pokud při vypouštění vody odpad začne hlasitě bublat, může být problém v příliš dlouhé odpadní trubce nebo nedostatečném spádu. Řešením je výměna trubky za větší průměr, nebo vytvoření většího spádu.