10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak vyčistit počítač, aby běžel jako nový!


Pro řadu z nás jsou počítače každodenními pomocníky při práci nebo společníky při relaxaci. I proto si zaslouží pravidelnou údržbu – a to jak mechanické, tak softwarové čištění. Vnitřní mechanika počítače bojuje nejčastěji s usazeným prachem, který se do počítače dostává skrze ventilační otvory. Software počítače zase zpomalují nepotřebné soubory nebo viry. V dnešním článku se podíváme na to, jak vyčistit počítač od prachu i nepotřebných souborů, tak aby se nepřehříval a pracoval, jak má!


Jak poznat, že je potřeba počítač vyčistit?

  • Počítač zanesený prachem často poznáte tak, že ventilátory jedou na plný výkon a zvyšuje se jejich hlasitost – nestíhají chladit přehřívající komponenty. V tom případě byste se měli zaměřit na mechanické vyčištění počítače.
  • Pokud se počítač seká, zamrzá, nebo není tak výkonný jako dříve, bude třeba podívat se na software, který je pravděpodobně přehlcený a potřebuje očistu.
Jak vyčistit počítač, aby běžel jako nový!

Jak vyčistit počítač od prachu

Prach se do nitra počítače dostává skrze větrací otvory – za nimi se nachází ventilátory, které mají za úkol ochlazovat pracující komponenty (především procesor a grafickou kartu). Prouděním vzduchu se však do počítače dostává i nežádoucí prach, který na jednotlivé komponenty sedá a paradoxně působí jako izolace – proto se po čase začnou přehřívat a ventilátory je již nestíhají chladit. Abyste předešli závažnějším komplikacím, měli byste počítač pravidelně čistit. Nemusíte se bát, není to práce nikterak složitá, a pokud máte alespoň základní technické dovednosti, snadno to zvládnete! Je však třeba postupovat rozvážně a pečlivě, aby se dostavil požadovaný účinek!

Jaké zásady dodržovat při čištění počítače svépomocí?

  • Počítač čistěte ideálně jednou měsíčně a nepoužívejte při čištění komponentů velký tlak.
  • PC otevírejte pouze v případě, že je vypnuté a odpojené od el. sítě.
  • Připravte si předem potřebné nářadí (křížový šroubovák, vysavač, jemný štětec, líh a hadřík).
  • Pokud je to možné, nedotýkejte se základní desky, která je citlivá na poškození.
  • K čištění PC komponent od prachu využívejte stlačený plyn ve spreji.

Postup čištění PC

  1. Za všeho nejdříve zkontrolujte, že je počítač vypnutý a vysajte případný prach usazený na jeho povrchu, aby se zbytečně nedostal dovnitř.
  2. Poté pomocí křížového šroubováku vhodné velikosti odšroubujte šroubky, které drží kryt skříně počítače. Ten poté vysuňte a odložte stranou.
  3. Postupně pomocí vysavače (opatrně, abyste hubicí nepoškodili náchylné části) nebo štětce očistěte jednotlivé části (mimo komponent!) od nánosů prachu, zaměřte se především na chladič, ventilátor a okolní prostor ve skříňce, kde se prach usazuje. Pokud jsou usazeniny i na základové desce, nedotýkejte se jí hubicí vysavače ani štětcem, ofoukněte ji za pomoci stlačeného vzduchu ve spreji – ten vám pomůže i s pročištěním těžko dostupných míst. K odstranění případných odolných nečistot může použít líh a hadřík.
  4. Po důkladném vysátí a vyčištění prachu opět namontujte kryt počítačové skříně.

→ Pokud se věnujete údržbě počítače pravidelně, není vždy nutné všechny komponenty odpojovat a opět připojovat, na to si troufnou spíše zkušenější počítačový nadšenci, kteří vědí, jak postupovat, aby je nepoškodili. V případě, že máte počítač silně znečištěný a na jeho rozebrání si netroufáte, svěřte jej raději autorizovanému servisu PC techniky.

Jestliže chcete provést demontáž jednotlivých součástí svépomocí, doporučujeme udělat si pro jistotu fotodokumentaci předtím, než je vyjmete (usnadní vám to opětovné složení).

Při čištění myslete také na monitor, které se zanáší prachem a zamašťuje dotyky prstů. Abyste měli záruku, že povrch monitoru nepoškodíte, používejte speciální čisticí ubrousky. Můžete je koupit samostatně, nebo jako součást čisticího setu.

Jak vyčistit počítač od zbytečných souborů

Nyní se zaměříme na údržbu softwaru počítače, které se také dříve nebo později nevyhnete. Během let se do počítače postupně ukládají a stahují potřebná i nepotřebná data, která zaplňují jeho paměť a zpomalují jeho výkon. Platí to především o operačním systému Windows, na který se také zaměříme. Pokud máte pocit, že se počítač výrazně zpomalil, je čas provést čištění softwaru. Ze všeho nejdříve byste se měli zbavit zbytečných souborů, které již nepotřebujete a zbytečně zabírají místo na disku. Jak na to?

  1. Do vyhledávacího okna zadejte „Aplikace a funkce“. Zobrazí se vám programy a aplikace, které jsou v počítači nainstalovány. Postupně je projděte, a pokud narazíte na některý, který již nepoužíváte, klikněte na ikonu „Odinstalovat“. Může se stát, že narazíte na programy, o jejichž přítomnosti nemáte ani tušení – mohli jste je nevědomky stáhnout s jinými programy a nyní počítač jen zbytečně zatěžují. Pokud si nejste jistí, o jaký program se jedná, zkuste si jej vyhledat na internetu. Nikdy neodinstalovávejte nic, o čem netušíte, k čemu slouží!
  2. Dále zkontrolujte, zda po spuštění počítače neběží na pozadí některé aplikace, o kterých nevíte a které počítač zbytečně zpomalují. Pokud některé z nich běží zbytečně, můžete jejich automatické spuštění zakázat. To uděláte tak, že otevřete Správce úloh a rozkliknete odrážku „Po spuštění“ – zde si můžete libovolně nastavit, které aplikace chcete nechat běžet a které zakázat.
  3. Nakonec projděte soubory uložené na disku. Je možné, že máte v počítači uložené filmy, které jste již mnohokrát viděli, nebo fotografie, které zálohujete jinde. Jejich smazáním získáte na pevném disku volné místo a přispějete k rychlejšímu fungování celého systému. S čištěním pevného disku vám pomůže aplikace „Vyčištění disku“, kterou stačí obvykle zadat do vyhledávacího okna. Po skončení mazání nepotřebných souborů, aplikací i programů počítač restartujte.

→ Pokud je váš počítač vybaven HDD diskem, čas od času byste měli provést také defragmentaci disku, která odstraní např. informace o již vymazaných souborech, které zbytečně zabírají místo na disku. U SSD disků není toto čištění nutné.

Jak vyčistit počítač od virů?

Počítač stále ohrožuje také tzv. malware – škodlivý a nežádoucí sofware, který jej může výrazně zpomalovat, sledovat, jaké úkony na počítači provádíte nebo podsouvat nevyžádanou reklamu skrze internetový prohlížeč. Proto byste rozhodně neměli podceňovat schopnosti antivirových programů – ať už těch ke stažení zdarma nebo placených (ty mají výrazně rozšířenější možnosti). Pravidelné antivirové kontroly případné viry ihned odhalí.

Nejčastěji kladené otázky při čištění PC

Jak vyčistit počítač, aby byl rychlejší?

Nejdříve vyčistěte počítač mechanicky, poté projděte a vymažte nepotřebné soubory a aplikace. Zkontrolujte také, kolik aplikací se spustí ihned po spuštění počítače, případně jejich aktivitu zakažte. Zkontrolujte přítomnost virů a malware antivirovým programem.

Jak zdarma vyčistit počítač?

Není třeba počítač ihned posílat do servisu, nebo kupovat drahé čisticí programy. Řadu z nich lze stáhnout a využít zdarma.

Jak vyčistit počítač s Windows 10?

Počítače s operačním systémem Windows 10 jsou vybaveny antivirovým programem Windows Defender, s jehož pomocí můžete jednoduše zkontrolovat přítomnost virů. Také dbejte na to, abyste měli aktivované automatické stahování nových aktualizací. Pro odstranění nepotřebných souborů zadejte do vyhledávacího pole „Vyčištění disku“ a pomocí této aplikace vyčistěte systémové soubory.


Další zajímavé články

Jak vybrat herní monitor

Jste nadšenými hráči počítačových her a chcete mít přenosný herní notebook, na kterém budete moci hrát své oblíbené PC... celý článek

Jak vybrat LCD monitor

Nákup LCD monitoru s sebou přináší řadu rozhodnutí a potenciálních kompromisů. Je nanejvýš vhodné si pořádně... celý článek

Jak vybrat sluchátka

Hudba nám pomáhá soustředit se v práci, zpříjemňuje cestování hromadnou dopravou i motivuje k lepším sportovním... celý článek