10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Kreativní tipy, jak vyzdobit na Velikonoce dům a vykouzlit jarní atmosféru

Velikonoce jsou pro většinu z nás synonymem svátků jara, a tak je slavíme bez ohledu na naše náboženské vyznání. Jedinečnou jarní atmosféru si můžeme užívat nejen v rozkvétající přírodě, ale zvládneme si ji snadno navodit i doma pomocí různých dekorací. Přinášíme vám proto několik tipů, jak vyzdobit na Velikonoce dům či byt a užívat si jaro plnými doušky.

Velikonoční svátky se pojí především s pletením pomlázek a barvením vajíček. Svou domácnost si však můžete vyzdobit nejrůznějšími velikonočními dekoracemi, které vám vnesou do domu jaro – ty můžete volit buď přírodní nebo umělé, vyrobit si je můžete sami nebo si je zakoupit v kdejakém hobby marketu. Nápadům se meze nekladou, proto vám představíme alespoň některé z nich, díky kterým si vytvoříte jedinečnou velikonoční atmosféru.

Kreativní tipy, jak vyzdobit na Velikonoce dům a vykouzlit jarní atmosféru
Kreativní tipy, jak vyzdobit na Velikonoce dům a vykouzlit jarní atmosféru

Bez vajíček nejsou Velikonoce

Velikonoční kraslice nesmí chybět v žádné domácnosti. Rozhodně je ale nemusíte připravovat pouze pro koledníky, ale můžete je využít i jako jarní dekoraci. Stačí, když použijete takzvané vejdunky neboli vyfouknutá vejce, která důkladně propláchnete vodou, navlečete je na stuhu a zavěsíte na větvičky vrby či zlatého deště, které si natrháte při procházkách jarní přírodou, a dáte doma do vázy. Vyfouknutá vajíčka můžete samozřejmě také ozdobit nejrůznějšími technikami, jako je:

  • malování voskem,
  • polepování slámou,
  • malování fixami či lakem na nehty,
  • polepení velikonočními obtisky či samolepkami,
  • oblepení krajkami, mašlemi či provázky,
  • ozdobení ubrouskovou technikou,
  • odrátování či obháčkování,
  • barvení přírodními či umělými barvami nebo batikování,
  • gravírování neboli vyškrabávání.

Vytvořte si přírodní hnízdo

Pokud se vám nechce zavěšovat vajíčka na větvičky, můžete je uložit do hnízda. To si jednoduše vyrobíte spletením vrbových či březových větviček do kruhu. Použít můžete také větvičky z jakýchkoliv jiných dřevin, které zahradními nůžkami nastříháte na menší kousky a lepidlem nebo tavnou pistolí poslepujete tak, abyste vytvořili věneček (jednotlivé kousky dřívek k sobě můžete také svázat vázacím drátkem a vytvořit tak pevnější konstrukci).

Kreativní tipy, jak vyzdobit na Velikonoce dům a vykouzlit jarní atmosféru

Takto připravený věneček umístěte na podložku (například vystřihněte nůžkami kousek kartonu, nebo můžete položit na talířek) a vystelte senem či slámou, abyste vytvořili dojem hnízda. Do něj pak naskládejte vyfouknutá vajíčka, případně můžete použít i jiné dekorace, například kuřátka.

TIP! Velmi hezky v přírodním hnízdě působí vyfouknutá křepelčí vajíčka, která jsou drobná a díky jejich přírodnímu zbarvení je již není třeba jakkoliv malovat.

Velikonoční věnce

Podobně jako u přírodního hnízda si můžete z vrbových či březových větviček uplést velikonoční věnec. V nejrůznějších hobby marketech seženete také proutěné věnce, které jsou hezkou přírodní alternativou, pokud se vám věneček nechce tvořit doma. Stejně tak můžete využít i polystyrenový korpus, který zase pro změnu můžete obalit mechem, lýkem nebo slámou. Připravený základ věnce pak dozdobte dle svého vkusu sušenými či umělými květinami, mašličkami, motýlky, kuřátky či zajíčky. Hotový věnec zavěste na dveře, nebo jej položte doprostřed jídelního stolu, kde bude hezkou ozdobou.

TIP!

Pokud v sobě máte kreativního ducha, můžete si vytvořit dva věnce – jeden větší a jeden menší. Ty poté svažte k sobě pomocí drátku tak, abyste vytvořili siluetu zajíčka (menší věnec jako hlava a větší jako tělo). 

Pak už jen stačí vyrobit z dalších větviček dva malé trojúhelníčky, které budou představovat uši, a připevnit je pomocí drátku k horní části menšího věnečku. Spoj velkého a malého věnečku můžete ovázat mašlí a zajíček je na světě.


Kreativní tipy, jak vyzdobit na Velikonoce dům a vykouzlit jarní atmosféru

Plata od vajec poslouží i jako součást dekorace

Jelikož budete mít na Velikonoce pravděpodobně velkou spotřebu vajíček, proč nevyužít veškerý materiál – tedy i plata od vajec. Ta vám skvěle poslouží jako dekorativní podklad, do kterého můžete umístit malované kraslice – a když je ještě dozdobíte živými či umělými jarními květinami, jako jsou narcisy či tulipány, nebo přidáte snítku kočiček, doplníte lýkem, senem, slámou či peříčky, získáte originální a velmi působivou dekoraci, která ozdobí každou místnost.

Nezapomeňte na beránka

Nezbytnou součástí velikonoční výzdoby vašeho domu by měl být beránek – pro věřící symbol Spasitele, pro nevěřící symbol zrození, mláďat, nového života. Zakoupit si můžete keramické, látkové či háčkované beránky, beránky z papíru či vlny, ale pokud jste alespoň trochu zdatní v kuchyni, pak rozhodně doporučujeme upéct si ho z piškotového či tvarohového těsta – ten totiž splní hned dva účely: ozdobí váš domov a ještě si na něm pochutnáte. 

Inspirovat se můžete například z našeho receptu: Recept na velikonočního beránka, kterého hravě zvládnou i děti

Kreativní tipy, jak vyzdobit na Velikonoce dům a vykouzlit jarní atmosféru

Formu na beránka naplňte těstem (nemáte-li svůj oblíbený recept, najdete jej na internetu), a pak už jen stačí beránka upéct a dozdobit (například cukrem či čokoládovou polevou), ovázat mu mašličku kolem krku a usadit ho na pěkný tác či podnos.


Kreativní tipy, jak vyzdobit na Velikonoce dům a vykouzlit jarní atmosféru

Dekorace ze skořápek od vajec

Při pečení beránka, ale i přípravě jiných, nejen velikonočních pokrmů budete potřebovat vejce. Rozpůlené skořápky v žádném případě nevyhazujte – i ty vám poslouží jako skvělá velikonoční dekorace. Stačí je důkladně vymýt a zužitkovat:

  • Pokud máte k dispozici vosk a knot, využijte skořápky jako malý svícen a vytvořte z nich velikonoční svíčky.
  • K Velikonocům rozhodně patří zelená barva a rostliny, proto můžete půlky skořápek využít i jako malý květináč pro klíčení obilí či jiných semínek. Stačí do půlky skořápky vložit vatový tampon namočený ve vodě, případně nasypat trochu substrátu, vyset velikonoční osení až vám začnou růst zelené rostlinky – řeřichu pak můžete také zužitkovat jako skvělou pochutinu na chleba s máslem.
  • Prázdné půlky skořápek skvěle poslouží i jako malé vázičky, pokud je necháte umístěné v prokladu či stojánku na vajíčka, který bude držet jejich stabilitu. Umístěte do nich drobné květy – skvěle se hodí například pro sněženky, bledulky či drobné narcisky.
TIP! Půlky skořápek se zelenými rostlinkami mohou být skvělým doplňkem k naaranžovaným květinám (ať už ve váze nebo v květináči), které by rozhodně ve velikonočně laděné domácnosti neměly chybět.

Rada na závěr

Přírodní dekorace skvěle doplní nejrůznější dekorační figurky a jedinečnou domácí atmosféru vykouzlí také stylový bytový textil. Doplňte svou výzdobu velikonočním ubrusem, závěsy, záclonami, nebo třeba dekoračními polštáři s motivy jara. Kromě samotných velikonočních dekorů byste se měli zaměřit především na svěží jarní barvy, tedy zelenou, žlutou a červenou. Celá vaše domácnost se tak promění v útulné místo, které vám dodá energii a postará se o dobrou náladu.



Další zajímavé články

Chystáte se na koledu? Poradíme vám, jak uplést pomlázku

I když jsou Velikonoce náboženským svátkem, slaví se téměř ve všech rodinách, bez... celý článek

Co dělat na Velikonoce s dětmi?

Velikonoční svátky se kvapem blíží a s nimi i několik volných dní, které si můžete užít s rodinou plnými doušky... celý článek

Tipy na výrobu vlastnoručních velikonočních ozdob

Kreativní tvoření k jaru zkrátka patří. Vyzdobte si domov nejen kraslicemi,... celý článek