Nové energetické štítky u svítidel, monitorů a televizorů

Od března roku 2021 došlo ke změně v označení energetických tříd u elektrospotřebičů. Zatímco dříve se jednotlivé třídy označovaly písmeny A - D a určitým počtem znaménka „+“, nyní jsou jednoduše a přehledně značeny pouze písmeny na stupnici A – G. Prozradíme vám, jak se v novém značení orientovat tak, abyste vybrali co nejúspornější spotřebič, který sníží spotřebu el. energie a náklady na provoz. V tomto článku se zaměříme především na konkrétní změny energetických štítků u svítidel, monitorů a televizorů!

Nové energetické štítky u svítidel, monitorů a televizorů

V čem spočívá změna u energetických štítků

Nejzásadnější změnou je označení jednotlivých energetických tříd, při které byly odstraněny třídy písmene „A“ v kombinaci se znaménkem „+“. Pro snadnou orientaci přinášíme přehledovou tabulku původních a nových energetických tříd.

Původní en. třídy Nové en. třídy
A +++ A
A ++ B
A+ C
A D
B E
C F
D G

Právě pod nejvyšší třídy s označením „+“ spadala většina el. spotřebičů. Rozdíl v energetické náročnosti spotřebičů A ++ a A + byl přitom často až 20 %, což běžný spotřebitel nemohl tušit. A například u roční spotřeby ledničky, která je neustále v provozu, se náklady na provoz lišily až o dvě stě korun. Toto označení tak bylo považováno za nepřehledné, a proto došlo ke zjednodušení tříd na prvních 7 písmen abecedy bez přidávání dalších znaků.

Současně se na nových energetických štítcích objevují u některých spotřebičů také další informace – např. spotřeba vody, hlučnost, objem skladovacího prostoru apod. Díky tomu můžete přehledněji srovnávat výrobky z dané kategorie.

Proč většina nynějších spotřebičů nespadá do třídy A

Je třeba říci, že spotřebiče, které dříve spadaly do třídy A +++ až A+, najdete nyní ve třídě B nebo C. Proč je tomu tak? Rozhodně se žádným způsobem nezhoršila jejich energetická třída, řadí se do nižších tříd pouze proto, aby zůstal prostor pro zlepšení a zařazení nových spotřebičů s ještě nižšími energetickými nároky, které se od výrobců elektrospotřebičů v brzké době očekávají.

Jak se vyznat v nových energetických štítcích

Protože energetické štítky u spotřebičů prozradí mnohé o jejich výkonu, kvalitě i spotřebě el. energie, rozhodně byste je při výběru nového spotřebiče neměli přehlédnout. Abyste správně porozuměli uvedeným údajům, přinášíme jako příklad prototyp energetického štítku pro kombinované chladničky s přehlednými vysvětlivkami.

Na jakých spotřebičích lze v současné době nalézt nové energetické štítky?

V roce 2021 došlo k přeštítkování u šesti kategorií elektrických spotřebičů. O které konkrétně se jedná?

Jak se mění energetické štítky u televizorů a monitorů?

V případě, že se chystáte pořídit si nový televizor nebo monitor, důkladně si nastudujte přiložený energetický štítek. V této kategorii spotřebičů je změna platná od 1. března 2021. Co všechno se ze štítku můžete dozvědět?

  • Energetickou třídu spotřebiče
  • Spotřebu el. energie v SDR režimu v Kwh za 1 000 hodin provozu
  • Spotřebu el. energie v HDR režimu v KwH na 1 000 hodin provozu
  • Úhlopříčku obrazovky v palcích nebo centimetrech
  • Vertikální a horizontální rozlišení displeje v pixelech
  • Při načtení QR kódu se dostanete do evropské databáze EPREL, kde se vám zobrazí konkrétní druh displeje, použitá technologie (např. LCD/LED, LCD/QLED apod.) a další parametry výrobku.

Jak se mění energetické štítky u svítidel?

Nové energetické štítky u svítidel, monitorů a televizorů
Nové energetické štítky u svítidel, monitorů a televizorů
Nové energetické štítky u svítidel, monitorů a televizorů

Nové štítky najdete také u nejrůznějších druhů svítidel – ať už se jedná o venkovní nebo interiérové osvětlení nebo samotné žárovky. U svítidel mohou být až do roku 2023 přiloženy štítky dva – původní a nový. Přestože spotřebič na první pohled „klesne“ např. z třídy A ++ na třídu B, neznamená to, že by se zvýšila spotřeba jeho el. energie – jak už jsme zmínili výše, jedná se pouze o přejmenování a aktualizaci energetických tříd. Jaké parametry jsou uvedeny na nových energetických štítcích svítidel?

  • Energetická třída (A – G)
  • Spotřeba elektřiny v kWh na 1 000 hodin provozu svítidla
  • QR kód, díky kterému se dostanete do evropské databáze EPREL, ze které se dozvíte další parametry svítidla.
Jak ušetřit za elektrickou energii?

Televize, monitory i svítidla doporučujeme vybírat mezi energetickými třídami A až C. Horší energetické třídy D, E, F a G mají poměrně vysokou spotřebu el. energie, která se značně projeví na vyúčtování za elektřinu.