10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Praktický rádce, jak vybrat čerpadlo do studny

Máte doma nebo na chatě studnu či vrt, ze kterých potřebujete čerpat vodu pro zásobování pitnou vodou či pro zalévání zahrady? Pak se neobejdete bez čerpadla, které vám to umožní. Čerpadel je však na trhu celá řada a vybrat to nejvhodnější nemusí být vždy zcela snadné. Pojďme se společně podívat na to, jaká čerpadla existují a jak vybrat čerpadlo do studny tak, aby odpovídalo vašim potřebám.

Mít na pozemku vlastní zdroj vody, ať už v podobě studně či vrtu, je velkou výhodou. Abyste z nich však mohli odčerpávat vodu, potřebujete si pořídit čerpadlo, které zajistí spolehlivý a bezproblémový provoz, bude mít odpovídající výkon a vlastnosti, a navíc dlouhou životnost. Jak tedy takové čerpadlo do studně vybrat?

Praktický rádce, jak vybrat čerpadlo do studny

Jaká čerpadla existují?

Z hlediska čerpání vody je možné rozdělit čerpadla do dvou základních skupin, a to na odstředivá a objemová čerpadla. Odstředivá čerpadla zvládnou čerpat čistou i znečištěnou vodu, zajišťují vysoký průtok, jsou cenově dostupná, spolehlivá a jejich provoz je nenáročný. Objemová čerpadla, mezi která patří například čerpadla šneková, lamelová, pístová či membránová, jsou určena pro menší průtok a vyšší tlak, mají vyšší účinnost, jsou robustnější, složitější a také finančně náročnější než odstředivá čerpadla.

V domácím prostředí se pak nejčastěji používají následující čtyři typy čerpadel:

Typ čerpadla Výhody Nevýhody
Ponorná odstředivá čerpadla
  • nízké pořizovací náklady
  • přečerpání velkého množství vody za krátký čas
  • jsou vhodná i pro čerpání zakalené vody
  • snadná instalace
  • bývají vybavena plovákovým spínačem pro automatický provoz
  • malý výtlak
  • nezvládnou vyčerpat vodu z větší hloubky
Vibrační čerpadla (malyš)
  • nízké pořizovací náklady
  • velký výtlak (až několik desítek metrů)
  • vhodná pro čerpání z velkých hloubek
  • malý průtok
  • velká hlučnost
  • musí být neustále ponořena pod vodou a ve svislé poloze
  • vysoká citlivost na znečištění
Povrchová čerpadla
  • nízké pořizovací náklady
  • dobrý průtok
  • dobrý výtlak
  • poměrně dobrá účinnost
  • umístění na povrchu
  • schopnost nasávat vodu maximálně z hloubky 9 m (při vyšší hloubce začnou vznikat bublinky vakua, které mohou způsobit poškození lopatky čerpadla)
Ponorná vřetenová čerpadla
  • ideální pro hluboké vrty či studně
  • vysoký výtlak
  • vysoký průtok
  • vyšší pořizovací náklady
  • při provozu musí být potopena (nemohou být používána v nádržích)

Zdroj a typ vody

Před samotným výběrem vhodného čerpadla je třeba vědět, jakou vodu budete čerpat.

  • Pro čerpání pitné vody budete potřebovat čerpadlo vyrobené z kvalitních materiálů a s atestem na pitnou vodu. Nejčastěji používanými čerpadly pak bývají povrchová odstředivá čerpadla a ponorná čerpadla.
  • Pro čerpání čisté užitkové vody pak potřebujete čerpadlo, které zvládne zabránit pronikání případných nečistot do čerpadla, takže musí být opatřeno sacím košem na konci sací hadice nebo sací mřížkou, která je umístěna na sací části ponorného čerpadla.

Pro kopané studny jsou vhodná čerpadla o větším průměru, která se díky svým rozměrům i lépe chladí. V případě hlubokých studní či vrtů pak zvolte ponorné čerpadlo s menším průměrem, přičemž je vždy třeba započíst i určitou rezervu oproti průměru vrtu, která by měla být alespoň jeden centimetr.

Výtlak a průtok

Dalšími parametry, které je třeba zvážit, je to, jaký výtlak a průtok musí čerpadlo mít. Co si pod těmito pojmy představit?

Výtlak neboli také dopravní výška se označuje písmenem H, udává se v metrech a stanovuje výšku neboli vzdálenost, do které je dané čerpadlo schopno vytlačit vodu. Její výpočet je různý – u povrchových čerpadel se tato hodnota počítá od čerpadla nahoru, u ponorných čerpadel pak od vodní hladiny. V podstatě platí, že čím vyšší tlak je čerpadlo schopno vyvinout, tím vyšší dopravní výšky dosáhne. Zároveň je ale třeba zohlednit ztráty, které vznikají hlavně výškovým rozdílem mezi zdrojem vody a odběrným místem. Obecně platí, že na každých 10 metrů hadice či potrubí dochází ke ztrátě ednoho metru výtlaku.


Jak vypočítat výtlak: Je třeba znát hloubku studně či vrtu, výškový rozdíl mezi zdrojem vody a odběrovým místem, požadovaný tlak v místě odběru, přepravní vzdálenost a ideálně také průměr a materiál použitého potrubí či hadice. Na internetu najdete různé tabulky, pomocí kterých si pak výtlak jednoduše spočítáte na základě zadaných údajů.

Průtok je další důležitou vlastností čerpadla. Udává, kolik vody čerpadlo přečerpá za určitý časový úsek (většinou za hodinu). Označuje se písmenem Q, měří se na místě výstupu čerpadla, udává se v m3/hod. a je třeba počítat s tím, že klesá jak s výškou, tak se vzdáleností. Je třeba vybrat takové čerpadlo, které zvládne čerpat množství vody, které potřebujete. Pamatujte však na to, že ani naddimenzované čerpadlo není správnou volbou – pokud bude mít výrazně vyšší výkon, bude mít nízkou účinnost a jeho provoz bude zbytečně drahý. Zároveň také dojde ke snížení jeho životnosti.


Jak stanovit průtok: Chcete-li stanovit požadovaný průtok, je třeba znát, nebo alespoň odhadnout, maximální spotřebu vody, a to na všech odběrných místech, do kterých bude čerpadlo vodu dodávat. Do průtoku je třeba zohlednit především množství a charakter odběrných míst a počet osob, které budou vodu využívat.
Obecně platí, že běžná rodina v rodinném domě spotřebuje průměrně 2 až 4 m3/hod. Pokud budete používat čerpadlo pouze pro zalévání, můžete kalkulovat se spotřebou přibližně 0,8 až 1,5 m3/hod.

Jakmile si vypočítáte výtlak a stanovíte průtok, dosáhnete takzvané provozního bodu, podle kterého budete čerpadlo vybírat.

Jak vybrat čerpadlo do studny?

Pokud již máte stanoven provozní bod, můžete začít s hledáním čerpadla, které dosáhne vašeho optimálního provozního bodu a zajistí vám co nejvyšší energetickou účinnost. Zvolte takové čerpadlo, u něhož váš provozní bod leží na střední třetině výkonnostní křivky čerpadla.

Při výběru čerpadla nezapomeňte také zohlednit, že může dojít ke kolísání výšky vodní hladiny. Máte-li jistotu, že hladina neklesne pod osm metrů a chcete ve studni čerpadlo umístit trvale, může být vhodné povrchové čerpadlo. Pamatujte však na to, že toto čerpadlo nesmí zamrznout, proto je třeba udržovat jej na místech, kde teplota neklesne pod nulu, případně jej musíte na chladné měsíce odstavit.

Pro čerpání většího objemu vody z hlubších studní či vrtů je pak vhodné čerpadlo vřetenové. Nepotřebujete-li vysoký průtok, zvolte vibrační čerpadlo.

Běžně používané a známé ponorné odstředivé čerpadlo je vhodné spíše k přečerpávání vody, k vypouštění bazénů a podobně, ale rozhodně není vhodné pro zavlažovací systémy, jelikož má velmi nízký výtlak. Do hlubších studní je pak vhodné hlubinné ponorné čerpadlo.

Na co nezapomenout

Při výběru čerpadla je vhodné zohlednit ještě další faktory, které mohou být rozhodující. Mezi ty nejzásadnější patří následující:

Proud

Zohledněte, jaký proud máte v místě plánovaného používání čerpadla k dispozici. Některá čerpadla jsou uzpůsobena pro provoz na třífázový proud.

Zátěž

Důležitým faktorem je také to, jak často budete čerpadlo používat, jelikož četnost spínání motoru ovlivňuje životnost čerpadla. Pro příležitostné zalévání vám postačí malé plastové čerpadlo, pro pravidelný resp. nepřetržitý provoz rozhodně investujte do nerezového čerpadla.

Spínání

Pokud je vaším požadavkem, aby čerpadlo fungovalo automaticky, musí mít k dispozici automatické spínání, a to buď pomocí integrovaného nebo plovákového spínače.

Chod na sucho

Čerpadlo je třeba zajistit proti chodu na sucho, který by jej poškodil. Musí být proto k dispozici plovákový spínač či integrovaná pojistka proti tomuto chodu.

Cena

Velmi důležitým faktorem při výběru čerpadla je cena. Čerpadla do studny naleznete v různých cenových hladinách, i zde však platí pravidlo, že u nejlevnějších variant nemůžete počítat s nepřetržitým provozem a dlouhou životností. Malé plastové čerpadlo za pár set vám poslouží k občasnému zalití zahrady, rozhodně ale neočekávejte jeho životnost v řádech desetiletí a stejně tak s ním nepočítejte pro nepřetržitý náročný provoz – zde je třeba sázet na ověřenou kvalitu.


RADA NA ZÁVĚR: Pokud si nejste s výběrem čerpadla do studny jisti, poraďte se s odborníkem. Nejedná se o malou investici, takže je třeba vybírat s rozmyslem a předejít tak možnosti nefunkčního systému.

Z naší dílny článků pro kutily a zahrádkáře

Jak vybrat zahradní sekačku?

Pohon, způsob sekání, šířka záběru nebo kvalita konstrukce – při výběru zahradní sekačky musíte sledovat... celý článek

Jak vybrat domácí vodárnu

Máte problém s přívodem vody na váš pozemek, zahradu, nebo do chaty, chalupy či domu? Řešením je domácí vodárna, která přečerpá vodu ze studny, jezírka nebo...celý článek

Jak vybrat tlakovou myčku

Tlakovou myčku oceníte při mnoha činnostech kolem domu a zahrady. S její pomocí snadno umyjete auto, zablácené kolo nebo špinavou sekačku...celý článek