Co pěstovat ve stínu? Vyzkoušejte osvědčené tipy a radujte se z úrody

Rozkvetlá zahrada či terasa, nebo vlastnoručně vypěstované ovoce a zelenina jsou potěchou a odměnou pro každého, v němž dřímá duše zahradníka. Co však dělat v případě, kdy je vaše pěstební plocha zahalena stínem a sluneční paprsky na ni dopadají jen po krátkou chvíli? Ani tehdy nemusíte zoufat a můžete se radovat z vlastní úrody či záplavy barevných květů – stačí jen zvolit správné rostliny, které si se stínem poradí.

Obecně platí, že čím více světla a slunečních paprsků se rostlinám dostává, tím lépe prosperují. I ve stínu se však můžete dočkat bujné květeny a chutné úrody. Ve stinné zahrádce nebo v květináčích na stinném balkoně si můžete vypěstovat nejen rostliny na okrasu, ale i nejrůznější bylinky, zeleninu či ovoce.

Co pěstovat ve stínu? Vyzkoušejte osvědčené tipy a radujte se z úrody

Co pěstovat v polostínu či ve stínu aneb není stín jako stín

Pro všechny pěstitele je důležitá informace, že stín můžeme rozdělit na více typů z hlediska doby působení slunečních paprsků. Konkrétně se dá hovořit o čtyřech druzích stínu:

Prvním druhem je takzvaný polostín, který charakterizuje místo, na nějž dopadají sluneční paprsky po dobu přibližně 5 až 6 hodin. Jedná se většinou o zahrady orientované východním či jihovýchodním směrem, kam paprsky dopadají během dopoledne, nebo jihozápadní zahrady s odpoledním sluníčkem.

Pro vás, jakožto pěstitele, je to ten nejlepší druh stínu, protože se zde bude dařit naprosto všem stínomilným rostlinám. Ideální je pro pěstování květáku, brokolice či pórku. Z bylinek se zde bude dařit levanduli, tymiánu, rozmarýnu či kerblíku.


Praktický tip: Pokud zvažujete umístění skleníku či pařníku na stinný pozemek, pak pro něj zvolte právě polostín. Jen tak se v něm bude rostlinám dařit.

Dalším druhem stínu je takzvaný světlejší stín, kdy na vaši terasu či zahradu dopadají sluneční paprsky alespoň po dobu čtyř hodin. V tomto stínu vypěstujete některé druhy bylin, jako je libeček, petržel, šalvěj, kozlík či rozchodnice, a dařit se zde bude i nejrůznější zelenině, jako jsou brambory, mrkev, ředkvičky, hrášek či fazole.


Zajímavost: Některé rostliny upřednostňují světlejší stín před polostínem či plným sluncem. Jednou z nich je kerblík třebule – kořenitě nasládlá bylinka s širokým využitím v kuchyni i lidovém léčitelství. Díky pěstování na místě se světlejším stínem si zachovává svou typickou barvu a chuť (ty se dlouhodobějším působením slunce vytrácí).

Jako hlubší stín pak označujeme místa vystavená slunečním paprskům pouze po dobu dvou hodin denně. I tak se zde ale daří nejrůznějším bylinkám, jako je máta, meduňka, pažitka či koriandr, jakož i například listové zelenině (různé druhy salátů, mizuna, špenát, zelí, kapusta či čekanka). Nevhodný je naopak pro pěstování levandule, tymiánu či heřmánku.


Rada pro pěstování v hlubším stínu: Všechny rostliny vhodné pro místa se silným stínem vypěstujete bez problémů i ve větších truhlících či květináčích – ideální je zvolit samozavlažovací provedení, které zajistí rostlinám pravidelný přísun vody, a kvalitní substrát. Pokud tedy máte k dispozici pouze balkon či terasu s orientací na sever, nevzdávejte se a vypěstujte si svou úrodu.

Posledním druhem je plný hluboký stín bez slunečního svitu – nejčastěji je způsoben zdí nacházející se přímo u daného místa, či hustým živým plotem. Zde už ovoce a zeleninu nevypěstujete, dařit se zde bude pouze odolným druhům květin, jako je zimostráz, meruzalka, tis, jedlovec či různé druhy kapradin.

Pozor, stín nesvědčí zahrádkářským klasikám! Stinné zahrady, terasy či balkony nepotěší ty, kteří by rádi vypěstovali rajčata, papriky či okurky – tedy nejběžněji pěstovanou zeleninu u nás. Tyto druhy totiž potřebují nejen pro svůj růst, ale i následné dozrání dostatek sluníčka, proto se jejich pěstování ve stínu vyhněte, a to i když byste pro ně měli připravené vyvýšené záhony či fóliovníky.

I ovoce snese stín

Pokud byste si rádi vypěstovali ve stínu i nějaké to ovoce, máte možnosti sice omezené, ale přesto se najdou odrůdy, které zvládnou prosperovat i bez dlouhodobějšího působení slunečních paprsků. Jedná se spíše o drobnější ovoce, a to právě z důvodu šance na dozrání. Do stínu tedy proto sázejte pouze maliny, ostružiny, kanadské borůvky či jahody menšího vzrůstu (ideálně lesní jahody).

Rozkvetlý balkon i zahrada

Při pěstování ve stínu se nemusíte omezovat jen na užitkovou zahradu, ale můžete se radovat ze záplavy barevných květů:

  1. Trvalkou, která vám bude dělat radost od jara až do podzimu, jsou bohyšky – různobarevné rostliny vyžadující minimální péči, jež jsou vhodné do záhonu i květináče.
  2. Nevzhledné zdi či ploty i ve stínu krásně poroste břečťan, který nevyžaduje žádnou speciální údržbu – můžete jej nechat pnout po zdech či podpěrách, nebo pěstovat jako převislou rostlinu.
  3. V polostínu se bude dařit petúniím, které vás budou těšit po celé léto svými barevnými květy a hodí se i jako ozdoba na venkovní stůl.
  4. Byť trochu přehlíženou, přesto velmi působivou rostlinou je bergenie, která zvládne i velmi stinná stanoviště, pouze potřebuje ke svému růstu dostatek prostoru.
  5. Velmi oblíbenou, avšak jedovatou rostlinnou vhodnou do stínu, je srdcovka, která vytváří květy v podobě růžovo-bílých srdíček a zvládnou ji vypěstovat i začínající zahradníci.
  6. Záplavu modrých květů vám přinese pomněnkovec, který můžete doplnit další rostlinou s modro-fialovými kvítky – barvínkem.
  7. Jako solitéru můžete ve stínu využít kokořík, který vyrůstá dle zvoleného druhu až do výšky jednoho metru a potěší vás bílými zvonkovitými květy.
  8. Velmi nenáročnou rostlinou vhodnou do polostínu či světlejšího stínu jsou okrasné šalvěje, které sežene v různých barvách a bez problémů si je zvládnete vypěstovat i doma ze semínek.
  9. Na stinných místech se však bude dařit i dalším rostlinám, jako jsou vějířovky, vitálky, ostruhatky, okrasné sedmikrásky, kapradiny či škornice.
Tip pro správný růst: Ať už si vytvoříte svou domácí zahrádku na pozemku, balkonu nebo terase, nezapomeňte rostlinám zajistit dostatečné zavlažování a také pravidelné přihnojování – na jaře či na podzim můžete do záhonků přidat kompost z vlastního kompostéru, nebo použít prodávaná hnojiva, ať už v pevné nebo tekuté formě.

Možnost, jak pěstovat rostliny milující slunce i ve stínu

I na místa, na která nedopadají sluneční paprsky, se dá určitými triky vnést o trochu více světla. Je obecně známo, že projasňující efekt mají světlé odstíny, proto je vhodné natřít zdi či ploty kolem vaší zahrádky na bílo či jinou světlou barvou. Velmi účinným řešením, zejména na balkonech a terasách, je použití hliníkové fólie, která zvládne odrážet světlo – s její pomocí si tak můžete nasměrovat světlo tam, kam budete potřebovat.

Ať se vám pěstování ve stínu daří!

Co pěstovat ve stínu? Vyzkoušejte osvědčené tipy a radujte se z úrody

Další zajímavé články:

Co pěstovat na terase? Vyzkoušejte naše tipy

Milujete květiny? Rádi byste si vypěstovali vlastní bylinky či ovoce a zeleninu, ale máte jen malý balkon či terasu... celý článek

Co pěstovat ve fóliovníku?

Ať už jste zahradník začátečník, nebo máte s pěstováním letité zkušenosti,... celý článek

Jak založit skleník, aby se rostlinám dařilo

Pěstování ve skleníku přináší zahrádkářům nové možnosti. Díky němu můžete pěstovat ovoce...celý článek