Jak založit skleník, aby se rostlinám dařilo

Pěstování ve skleníku přináší zahrádkářům nové možnosti. Díky němu můžete pěstovat ovoce, zeleninu i další rostliny od jara až do prvních mrazíků ve stabilním prostředí a chráněné proti nepříznivým vlivům počasí, jako jsou vydatné deště, kroupy či poryvy větru. Aby však skleník plnil dokonale svou funkci, je třeba vybrat jej a založit podle určitých zásad.

Skleník je praktickou, ale i ozdobnou částí zahrady. Jeho provedení, ať už materiálové, tvarové či barevné, byste tedy měli volit nejen z hlediska estetiky, aby zapadl do koloritu zahrady, ale je třeba zohlednit i jeho umístění, dostupnost světla či požadavky na pěstování. Pojďme se tedy podívat na to, na co je potřeba se zaměřit při výběru skleníku, vhodného místa pro něj a jak jej založit tak, aby fungoval k vaší spokojenosti.

Jak vybrat a založit skleník, aby se rostlinám dařilo

Výběr správného místa

Zvolit na zahradě správné místo, kam skleník umístíte, je základ, protože na něm záleží, zda se bude pěstovaným rostlinám dařit či nikoliv. Je třeba vybrat takové místo, kam skleník zapadne, kde nebude překážet, a také takové, kde bude mít k dispozici dostatek slunečních paprsků. Při výběru místa pro skleník byste měli zohlednit především následující parametry:

Terén

Pro umístění skleníku je potřeba zvolit místo, které je v rovině. Pokud máte svažitou zahradu, budete muset místo zarovnat terénními úpravami nebo pomocí podezdívky. Problém s umístěním ve svahu však může nastat v období prudkých dešťů či tajícího sněhu, kdy bude ze svahu stékat velké množství vody. Pod některými svahy se pak také mohou tvořit takzvané mrazové kotliny a výsadbu může poškodit a spálit studený vzduch. Proto, pokud je to jen trochu možné, se svahu raději vyhněte.

Světové strany

U miniaturních skleníků není orientace z hlediska světových stran zase až tak důležitá. Pokud ale plánujete výstavbu většího skleníku, měli byste se řídit podle následujícího pravidla: chcete-li skleník využívat od brzkého jara, na podzim nebo celoročně, umístěte jej tak, aby byla podélná strana orientována na jih. Chcete-li skleník využívat převážně přes léto, tedy od května do září, můžete k jihu natočit jen jeho čelo.

Dostatek světla

Pro správný růst rostlin a jejich dobrý stav je třeba, aby ve skleníku bylo k dispozici dostatek světla. Proto zvolte takové místo, na kterém nebude skleník stíněn budovami nebo vzrostlými stromy. Bohužel ne vždy se podaří takové místo najít, proto vyberte alespoň takové, kde bude stín co nejkratší dobu. Při výběru správného místa nezapomeňte také zohlednit to, že délka stínu se mění podle ročního období: čím vyšší je stínící budova či strom a čím níže je slunce nad obzorem, tím delší je i samotný stín.

Ochrana před povětrnostními vlivy

I když se vám podaří zajistit dostatek světla, musíte dbát také na to, aby byl skleník chráněn před poryvy větru a průvanem. Silný vítr i průvan narušují vrstvu teplého vzduchu, která se nachází kolem skleníku, a dochází tak k odvodu tepla, což může mít především na jaře a na podzim negativní dopad na rostliny.

Dostupnos

Dalším faktorem, který byste měli zohlednit, je váš přístup ke skleníku. Měl by být ve vzdálenosti od domu, která je pro vás přijatelná, zohlednit byste měli přívod vody, abyste nemuseli nosit těžké konve na zalévání na velkou vzdálenost, případně i přívod elektřiny, pokud chcete ve skleníku svítit či topit. Nezapomeňte si také ponechat dostatek volného prostoru před skleníkem a kolem něj, abyste se k němu pohodlně dostali s kolečkem, nebo mohli přistavit žebřík pro případné opravy či výměnu bočního skla.

Výběr správné velikosti

Na trhu dnes najdete různé velikosti již prefabrikovaných skleníků, konstrukci si ale můžete uzpůsobit i dle svých představ. Je proto třeba dopředu vědět, co ve skleníku budete pěstovat – pokud jej chcete jen pro svou sbírku kaktusů, postačí vám menší skleník, chcete-li ale pěstovat ovoce a zeleninu, nebo třeba i vinnou révu, budete muset zvolit větší variantu. Obecně platí, že pro vypěstování základních zásob zeleniny pro čtyřčlennou rodinu potřebujete skleník o velikosti alespoň 8 m2. Na výšku by přitom měl mít minimálně dva metry. Samozřejmě platí, že čím větší skleník, tím větší možnosti pěstování, ale také vyšší náklady na pořízení – proto by se zvolená velikost měla odvíjet i od vašeho rozpočtu.

POZOR! Na stavbu skleníku, který překročí velikost 40 m2 zastavěné plochy, potřebujete povolení od stavebního úřadu. To si budete muset vyžádat i tehdy, pokud stavíte menší skleník, ale nedodržíte vzdálenost minimálně dvou metrů od hranic sousedního pozemku. I když dodržíte vzdálenost alespoň dvou metrů od sousedovic pozemku, vždy je vhodné nechat si od nich podepsat souhlas, že s výstavbou souhlasí – vyhnete se tak případným sporům v budoucnu. Nejste-li si jisti, zda stavební povolení pro svou stavbu na zahradě potřebujete či nikoliv, raději se informujte u místního stavebního úřadu.

Jakou zvolit konstrukci skleníku?

Dalším důležitým faktorem, který musíte zohlednit, je materiál konstrukce. Nejrozšířenějším typem konstrukce jsou hliníkové profily, které jsou lehké a extrémně pevné a navíc snesou i větší zatížení. Obdobné vlastnosti mají i profily z pozinkované oceli, které jsou ale těžší a také dražší. Často se využívají také plastové profily, které jsou lehké a bytelné a jsou jakýmsi kompromisem i z hlediska ceny. Pokud byste chtěli volit přírodnější styl skleníku, můžete vytvořit dřevěnou konstrukci, musíte ale počítat s tím, že je náročná na údržbu a většinou i na finance.

Sklo nebo polykarbonát?

Při zasklení skleníku dnes můžete vybírat v podstatě ze dvou variant, kterými jsou sklo a polykarbonát.

Sklo

  • výborná světelná propustnost (až 92 %)
  • nižší pořizovací náklady
  • špatné izolační vlastnosti
  • náchylné k rozbití (např. při krupobití)

Polykarbonát

  • vynikající termoizolační vlastnosti
  • prakticky nerozbitný
  • lehký a odolný
  • polykarbonátové desky bývají opatřeny UV vrstvou chránící před účinky slunečního záření
  • nižší světelná propustnost než sklo (přibl. 80 %)
  • vysoké pořizovací náklady

Na základě výše uvedených vlastností se v současné době od skla upouští a upřednostňují se polykarbonátové desky, které jsou sice dražší, ale trvanlivější.

Nezapomeňte na větrání

Větrání je nezbytně důležitou součástí každého skleníku, proto je třeba vybavit skleník střešním oknem. Díky odvětrávání zabráníte přehřátí skleníku v letních měsících a zároveň tvorbě plísní a houbových chorob v chladnějším období. Zvolit můžete buď manuálně otvírané okno, nebo okno s automatickým otevíráním, které je vhodné především pro ty, kteří se nemůžou skleníku věnovat pravidelně. Rostliny pak můžete chránit a podpořit jejich růst i pomocí dalšího příslušenství ke skleníkům, jako jsou různé fólie, zavlažovací systémy a podobně.

Příprava a umístění skleníku

Jakmile si vyberete vhodný prostor, konstrukci i výplň, můžete se pustit do přípravy místa, kde bude skleník stát:

  • Vybrané místo nejprve důkladně rozměřte a vykolíkujte, na každé straně můžete pro jistotu přidat 10 centimetrů.
  • Jakmile máte místo rozměřené, vykolíkované a označené provázkem, strhněte horní travní drn a vyberte všechny velké kořeny.
  • Nyní máte dvě možnosti – buď zarovnat terén a umístit skleník na kotevní piloty, nebo, chcete-li dosáhnout velké stability skleníku, vykopat v každém rohu díru o hloubce zhruba 50 centimetrů, do které zabetonujete patky základny.
  • Základnu skleníku je třeba důkladně vyrovnat pomocí vodováhy (v případě betonování ještě před tím, než začnete zalívat patky betonem), jinak budete mít skleník nakřivo.
Info: Pokud jste zvolili skleník s těžkou ocelovou konstrukcí, nebo chcete zabránit tomu, aby se vám do skleníku dostávali hraboši, můžete skleník umístit na podezdívku, kterou založíte do hloubky 60 až 100 centimetrů. Na tuto podezdívku pak skleník ukotvíte pomocí stavebních hmoždinek.
  • Pokud jste se rozhodli pro zabetonování patek, nechte beton alespoň jeden den vytvrdnout.
  • Následně můžete sestavit skleník do finální podoby přesně dle návodu výrobce a upevnit jej na piloty/základnu.
  • Jakmile bude skleník kompletně sestaven a pevně umístěn, přichází čas na přípravu záhonů.

Jak připravit záhony ve skleníku?

Před přípravou záhonů je důležité být rozhodnutí, zda budete pěstovat ve skleníku rostliny pouze v květináčích, nebo v záhonech. Zvolíte-li květináče, nemusíte v podstatě řešit nic dalšího a můžete se pustit do pěstování. Pokud však chcete pěstovat rostliny v záhoně, musíte si je ve skleníku vytvořit. Záhony si důkladně rozměřte a vytvořte je buď po levé a pravé straně skleníku, nebo ve tvaru písmene U tak, aby mezi nimi vznikla ulička (ideálně o šířce alespoň 50 cm). Záhony by měly být v takové šířce, abyste pohodlně dosáhli na jejich konec. Vytvořit můžete dva typy záhonů:

  • Vyvýšené záhony – ty se zakládají podobně jako kompost, přímo na terénu (zemině nebo betonu). Rám záhonu můžete buď vybetonovat nebo vytvořit z dřevěných fošen.
  • Hloubené záhony – ty jsou u zahradníků oblíbenější, jelikož jsou praktičtější a poskytují větší pěstební výšku, takže vám vznikne více prostoru, například i na přidání polic. Je třeba vykopat je co nejhlouběji, minimálně však do hloubky 40-50 cm, a vytvořit bednění, které bude záhon jistit. Zároveň myslete na to, že do takovéhoto typu skleníku bude potřeba vytvořit schody, po kterých budete k záhonům sestupovat.
Jak založit skleník

Uličku mezi záhony můžete vytvořit z cihel – nejen, že nebudete šlapat přímo po hlíně, potažmo v blátě, ale cihly budou sloužit i pro akumulaci tepla a udržování teplého prostředí i během chladnějších nocí.


Jak založit skleník

Jak založit záhon ve skleníku?

Ať už jste zvolili hloubený či vyvýšený záhon, postup je stejný. Na dno byste měli umístit alespoň deseticentimetrovou vrstvu kvalitního hnoje – ideální je koňský, ale stejně tak dobře poslouží i kravský či králičí. Na hnůj dejte přibližně 10-15 cm vrstvu shrabaného, již povadlého listí (vyhněte se ale listí z ořešáku, které je kyselé), zavadlé posekané trávy nebo slámy. Jako třetí vrstvu, o výšce alespoň 15 cm, naneste kvalitní zeminu. Máte-li domácí kompost, pak je tím nejlepším řešením, případně můžete koupit kvalitní zahradnický substrát.

Je třeba počítat s tím, že hnůj, listí, tráva či sláma budou postupně sedat, takže další rok budete muset doplnit pár centimetrů vrchní vrstvy zeminy.

TIP NA ZÁVĚR: Pokud se rozhodnete pro založení skleníku, je ideálním ročním obdobím podzim, jelikož do jara dojde k optimálnímu ustálení záhonu a rozkladu živin. Vrchní vrstvu substrátu můžete občas zalít odstátou vodou nebo na ní naházet vrstvu sněhu. Připravíte si tak ideální prostředí na jarní výsadbu a úspěšnou pěstitelskou sezónu. Tak ať se vám pěstování ve skleníku daří!

Další zajímavé články z naší dílny Hobby a zahrada

Jak připravit balkonovky na zimu

Krásně rozkvetlý balkon vám dělal radost od jara až do pozdních podzimních dní. Aby vám květiny udělaly stejnou... celý článek

Založte si kompost a přeměňte bioodpad na hnojivo!

Odumřelé rostliny ze zahrádky, zbytky úrody nebo organický odpad z kuchyně jsou ideálním materiálem pro kompostování... celý článek

Hydroponický systém aneb domácí zahrádka

Hydroponický systém pěstování přináší rychlejší a mohutnější růst rostlin, zelenina má více vitamínů, je čistá... celý článek