Jak vybrat kompresor

Kompresory produkují stlačený vzduch, jsou proto skvělými pomocníky v dílně, v garáži, na zahradě i při práci kolem domu. Spolu s nimi jednoduše nafouknete bazén, kolo u auta, nebo je využijete při lakování nábytku, karosérií, k zapojení pneumatického nářadí a podobně. Protože využití kompresorů je opravdu široké, existuje několik základních typů. Dozvíte se, jaký je rozdíl mezi pístovým a šroubovým kompresorem a poradíme vám, který bude pro vaše využití nejvhodnější!

Proč si pořídit kompresor?

Přemýšlíte, zda bude mít kompresor opravdu využití? Zde je několik tipů, k čemu lze kompresor využívat:

  • K čištění. Díky vysokému tlaku vyfoukáte nečistoty i z těžko dostupných míst.
  • K huštění pneumatik. Snadno a v pohodlí domova nahustíte pneu od auta i jízdního kola.
  • K připojení pneumatického nářadí, které výrazně usnadní práci v dílně.
  • K tlakování a točení sudového piva.
Jak vybrat kompresor

Pístový vs. šroubový kompresor – čím se liší?

U běžně dostupných kompresorů se můžete setkat se dvěma technologiemi, které vytváří stlačený vzduch. Nyní si oba způsoby přiblížíme a poukážeme na jejich přednosti i nevýhody.

Šroubový kompresor je vhodný pro profesionální využití

Šroubové kompresory vytváří stlačený vzduch za pomoci šroubů, které se pohybují proti sobě. Tyto velmi výkonné kompresory se užívají především v profesionálních provozech a výrobnách. Vynikají možností nepřetržitého provozu, vysokým výkonem, ale je třeba počítat s tím, že dosahují vysoké hmotnosti a pořizovací cena je také vyšší.

Pístový kompresor je ideálním řešením do dílny i na zahradu

Pístové kompresory pracují na principu pístu, jež vzduch stlačuje a hromadí v tlakové nádobě. Díky této jednoduché technologii jsou kompresory cenově dostupné a vhodné pro domácí kutily i řemeslníky. Nejsou však vhodné k nepřetržitému provozu, snadno se přehřívají. Jsou také poměrně hlučné. Jejich výhodou je snadný transport, protože nedosahují takové hmotnosti, jako šroubové kompresory.

→ U pístových kompresorů se navíc můžete setkat se dvěma typy provedení:

Olejový kompresor

Olejové kompresory potřebují ke svému provozu olej, který je rozstřikován do prostoru válce za účelem promazávání pístu – jinak by došlo k jeho zadření. Jelikož olej se může dostávat do stlačeného vzduchu, nehodí se tyto kompresory pro využití v oblasti potravinářství nebo např. při stříkaném malování stěn (mohly by barvu znehodnotit).

  • vysoký výkon kompresoru
  • dlouhá životnost
  • promazává např. pneumatické nářadí
  • vyšší nároky na údržbu
Prohlédnout nabídku

Bezolejový kompresor

Bezolejové kompresory ke svému provozu olej nepotřebují a to z toho důvodu, že díky speciální destičce proti oděru odolávají zadření i bez promazávání. Díky tomu je naprosto nezávadný také stlačený vzduch a proto lze tyto kompresory užívat i v potravinářství nebo při stříkání barev.

  • provoz je zdravotně nezávadný
  • nenáročný na údržbu
  • nižší výkon
Prohlédnout nabídku

V neposlední řadě můžeme kompresory dělit také dle konstrukce. Kromě klasických kompresorů s kolečky se můžete setkat i s tímto provedením:

Kufříkový kompresor

Kufříkové kompresory jsou velmi skladné, tiché a přitom dostatečně výkonné pro nenáročné využití v domácnosti, na chatách, nebo v autech a karavanech. Snadno se přenáší, jelikož nedosahují takové hmotnosti ani rozměrů, jako klasické kompresory na kolečkách.

Vertikální kompresor

Vertikální kompresory jsou obvykle ideálním řešením do dílny, kde mají své stálé místo a není třeba je často přenášet. Díky vertikálnímu řešení výrazně šetří prostor a jsou pohodlné na ovládání.

Co rozhoduje při výběru kompresoru? Výkon, max. tlak i zdroj energie!

Protože u výběru kompresoru nezávisí pouze na zvolené technologii a jeho konstrukci, zaměříme se nyní na technické parametry, které ovlivňují jeho schopnosti. Pokud pochopíte jejich princip, výběr kompresoru vám zásadně usnadní.

Výstupní výkon kompresoru a max. výtlačný tlak je zásadní!

Ač je výkon stěžejním parametrem u většiny spotřebičů, zde vás bude zajímat především výstupní výkon. Sací výkon, který se také často udává u jednotlivých modelů, není tak důležitý (a pozor, obvykle jsou jeho hodnoty cca o 60 % vyšší). Výstupní výkon totiž značí, jak výkonné zařízení můžete do kompresoru zapojit.

Výstupní výkon se udává v litrech vzduchu za minutu, proto je třeba si před koupí ověřit, jaké má zařízení, které chcete ke kompresoru připojit, nároky. Například při huštění pneumatik, bazénů dalších domácím využití si vystačíte s výstupním výkonem do 160 l/min., pokud byste však plánovali nástřik velkých ploch nebo použití výkonného pneumatického nářadí, budete potřebovat výkon i více než 400 l/min.

→ Maximální výtlačný tlak značí, jakou maximální silou je tlačen vzduch z kompresoru. U většiny modelů se pohybuje mezi 9 – 12 bary. Před koupí je lepší zjistit, jaký výtlačný tlak potřebuje nářadí, které budete chtít ke kompresoru připojit, nebo jaké nároky mají pneumatiky, které chcete nahustit. Je také dobré počítat s určitou rezervou, optimální jsou cca 2 bary.

Kompresory lze nabíjet ze sítě nebo za pomocí akumulátoru

Většina běžných výkonných kompresorů je napájena za pomoci klasické el. zásuvky. Narazit však můžete také na akumulátorové kompresory, které lze využít v situacích, kdy nemáte přístup k elektřině. Jsou vhodné například do auta. Tyto modely mají však obvykle výrazně nižší výkon.

Velikost tlakové nádoby se odvíjí od způsobu využití kompresoru

Tlakové nádoby slouží k uchování stlačeného vzduchu. Disponují jimi pouze některé modely kompresorů. Obvykle ty výkonnější, určené k náročnější práci, kdy je zapotřebí větší množství vzduchu – např. při použití pneumatické nastřelovací pistole nebo malířské stříkací pistole. V takovém případě vybírejte ideálně modely s tlakovou nádobou o objemu alespoň 30 – 50 litrů.

Před koupí zohledněte také hlučnost a hmotnost kompresoru!

Kompresory patří mezi těžší spotřebiče. Hmotnost u hobby modelů bez tlakové nádoby je sice poměrně nízká (do 10 kg), pokud však hledáte výkonný kompresor na kolečkách, počítejte spíše s hmotností 20 – 40 kg. Profesionální kompresory pro průmyslové využití mohou vážit až stovky kilogramů.

Co se týče hlučnosti, lze říci, že čím je kompresor výkonnější, tím je bohužel také hlučnější. Snažte se proto při výběru hledat kompromis mezi požadovaným výkonem, délkou práce s kompresorem a jeho hlučností. Např. kufříkové kompresory jsou oproti těm dílenským výrazně tišší.


Ke kompresorům si můžete pořídit řadu příslušenství. Například pokud pracujete s ocelovými konstrukcemi nebo automobily, oceníte pneumatické klíče a rázové utahováky, které vám těžkou práci výrazně usnadní.
jak vybrat kompresor

Nezapomeňte ke kompresoru pořídit vhodné hadice!

Hadice, na které se připojuje většina příslušenství a pneumatického nářadí, obvykle nejsou součástí kompresoru. Proto při koupi myslete i na ně. Vybírat můžete hadice různých průměrů a především délek.


Nejčastěji kladené otázky při výběru kompresoru

Jaký kompresor vybrat do dílny?

Do dílny se hodí výkonnější pístové kompresory na kolečkách (v případě, že plánujete kompresor často přesouvat) nebo vertikální kompresory, které jsou prostorově úspornější.

Existuje malý a tichý kompresor?

V případě, že hledáte kompresor na nenáročné využití (dofouknutí míče, bazénu, nebo jízdního kola apod.), sáhněte po kufříkovém kompresoru, který je velmi skladný, oproti běžným modelům lehký (max. 10 kg) a má tišší chod.

Jaký kompresor je ideální do auta?

Pokud chcete mít na svých cestách kompresor vždy při ruce, vybírejte akumulátorové kompresory, nebo modely, které lze připojit na 12 V. Tyto kompresory lze totiž připojit do běžné autozásuvky.

jak vybrat kompresor

Další zajímavé články z naší dílny a zahrady

Organizace a úklid dílny je hračka

Když hledáte 10 minut kleště a mezitím ztratíte všechny hřebíky, moc si nezakutíte. Přečtěte si, jak uděláte v dílně inventuru... celý článek

Jak vybrat akuvrtačku a akušroubovák

Akušroubovák je vlastně akuvrtačka s nižším výkonem. Oboje jsou multifunkční nástroje – můžete je použít na vrtání, šroubování, rozmíchání barvy...celý článek

Praktický rádce, jak vybrat čerpadlo do studny

Máte doma nebo na chatě studnu či vrt, ze kterých potřebujete čerpat vodu pro zásobování pitnou vodou či pro zalévání zahrady... celý článek