Zavlažování zahrady: Jak zajistit rostlinám dostatek vody a jaký zavlažovací systém je nejlepší?

Zejména během posledních let se potýkáme s velkých suchem. Horké letní měsíce bez pravidelných srážek dokáží potrápit nejednoho zahrádkáře. Nádherná zahrada, o kterou se s láskou stará, se tak během pár chvil promění v suchou step. Jak zajistit, aby měl trávník i rostliny dostatek vláhy a vy nemuseli pořád běhat po zahradě s konví v ruce? Pojďme se podívat na možnosti zavlažování zahrady, které vám ušetří nejen čas a námahu, ale i tolik ceněnou vodu.

Zásadním pravidlem zavlažování zahrady je to, že by mělo být pravidelné. Na přísun vláhy je náchylný nejen trávník, ale také rostliny a především pěstovaná zelenina. Zajišťovat pravidelnou zálivku můžete buď ručně pomocí konve či hadice, nebo můžete zvolit samozavlažovací systém, který vykoná náročnou práci za vás. Na následujících řádcích si jednotlivé systémy přiblížíme a zhodnotíme jejich přínosy i slabé stránky.

Zavlažování zahrady: Jak zajistit rostlinám dostatek vody a jaký zavlažovací systém je nejlepší?

Tradiční zavlažování konví či hadicí je nejlevnější řešení

Tím nejběžněji používaným způsobem je zalévání pomocí konve či hadice. Byť se jedná o nejméně finančně náročné řešení z hlediska pořízení vybavení, může se dost prodražit, pokud používáte vodu z vodovodního řadu. Ta je navíc pro zalévání velmi studená a obsažený chlor nemusí rostlinám svědčit. Proto je ideální, pokud máte na zalévání vlastní studnu, ze které můžete čerpat vodu například pomocí čerpadla, nebo máte možnost akumulace dešťové vody. Tu můžete svádět do podzemních nádrží, nebo zachytávat ze střech pomocí okapů do sudů a barelů.

  • minimální náklady na pořízení
  • možnost využívat zachycenou dešťovou vodu
  • fyzická náročnost
  • nemožnost automatického nastavení zavlažování
Při zalévání hadicí postupujte obezřetně

Pokud používáte k zalévání zahrady hadici, doporučujeme vám pořídit si k ní postřikovací sprchu/pistoli s možností nastavení většího množství poloh. Budete si tak moci přizpůsobit intenzitu zalévání dle jednotlivých rostlin a vyhnete se jejich poničení či zlomení.

Manuální zalévání usnadní i domácí vodárna

Všude tam, kde máte k dispozici zdroj vody, ať už z vrtu či studny, můžete využít domácí vodárny, které slouží k přečerpání vody a jejímu dopravení ze zdroje na místo určení. Domácí vodárny se od klasického čerpadla liší tím, že jsou kromě samotného čerpadla vybaveny expanzní tlakovou nádobou, díky které vodárna udržuje potřebný tlak, a není nutné stále spouštět tlakové čerpadlo. Na trhu najdete vodárny různých výkonů, objemů i dopravních výšek a jejich výběr závisí na potřebné spotřebě vody. Pokud si s výběrem vodárny nevíte rady, podívejte se na našeho podrobného průvodce Jak vybrat domácí vodárnu.

Přenosné zavlažovače jako zlatá střední cesta

Jestliže vás nebaví zalévat zahradu konví a zároveň se vám nechce investovat do automatických zavlažovacích systémů, představují mobilní zavlažovače neboli zadešťovače ideální řešení. Jsou tvořeny hadicí s příslušenstvím a vhodným rozstřikovačem a skvěle se hodí do zahrad různých velikostí i tvarů, jelikož si jejich dosah i šířku postřiku nastavujete sami.

  • nízké náklady na pořízení
  • možnost nastavení dosahu i šířky postřiku
  • univerzální využití
  • položená hadice brání při sečení trávníku a zanechává stopy
  • nepřesné zavlažování v případě silného větru
  • přemokření zahrady v případě špatného nastavení

Jak vybrat přenosný zavlažovač?

Na trhu najdete nejrůznější provedení mobilních zavlažovačů, které se liší zejména průtokem vody a dosahy dostřiku – vybírejte tedy podle uváděných parametrů výrobce v závislosti na rozloze vaší zahrady. Kromě průtoku a dostřiku se pak můžete setkat s rozdělením na následující dva typy:

  • Oscilační zavlažovače (někdy též označované jako překlápěcí či kývavé) – jsou určeny zejména pro zahrady obdélníkového či čtvercového tvaru. Disponují několika tryskami v jedné řadě, které rozstřikují vodu právě do tvaru obdélníku. Jejich nevýhodou však může být používání při silném větru – jelikož voda z trysek směřuje nahoru, může silný vítr proud vody unášet a ovlivňovat rovnoměrné rozprašování.
  • Kruhové zavlažovače – jak už napovídá sám název, hodí se do zahrad s kruhovitým půdorysem. Jsou opatřeny tryskami, které se otáčejí a rozprašují vodu do kruhu.
  • Variabilní zavlažovače – tento typ je určen zejména pro členitější zahrady a kombinuje funkce obou předchozích typů.

Na co si dát u přenosných zavlažovačů pozor?

Při instalaci mobilních zavlažovačů nezapomeňte, že je důležité správně nastavit vzdálenost dostřiku a úhel, pod kterým se bude tryska otáček. Zohlednit musíte také sklon zahrady či místa, kam nedopadá tolik slunečních paprsků – vhodně nastaveným zavlažováním zabráníte zamokřování zahrady, a tím také růstu mechů.

Automatické zavlažování pro bezstarostnou péči

Tím nejpraktičtějším, ale zároveň finančně nejnáročnějším řešením zavlažování zahrady jsou automatické zavlažovací systémy. Ty, jak jejich název napovídá, můžete plně zautomatizovat, takže se zavlažování spustí přesně dle nastavení řídicí jednotky pro zavlažování – můžete tak bez starostí odjet i na delší dovolenou. Rozmístění systému je vhodné svěřit odborné firmě, která zajistí podzemní rozvody vody (plastové trubky se ukládají do hloubky přibližně 20 cm). A i když je ideální instalovat automatický systém ještě před výsevem trávníku a založením záhonu, poradí si s jeho usazením firmy i na vzrostlé zahradě, aniž by poškodily stromy či květiny.

  • plně automatické zavlažování naprogramované dle požadavků
  • zavlažování šetřící vodu
  • zcela skrytý systém, který nikde nepřekáží
  • lze použít i na zahradách s nepravidelným tvarem a sklonem
  • možnost zavlažovat různé části zahrady v různou dobu
  • možnost napojení na srážkové čidlo
  • moderní systémy disponují čidly monitorujícími vlhkost půdy v různých částech zahrady a spouští zavlažování automaticky dle potřeby
  • dá se doplnit o zavlažovací trysky – tzv. dešťovače, které se samočinně vysunují nad terén a zavlažují rostliny
  • vysoké pořizovací náklady
  • potřeba dostatečného a vydatného zdroje vody
Praktický tip pro napojení automatického zavlažovacího systému: Při instalaci automatického zavlažovacího systému můžete postupovat i ekologickým způsobem a vodu získávat pomocí čističky spojené s jímkou. Do té můžete zachytávat vyčištěnou vodu, kterou následně využijete pro zavlažování zahrady.
Rada na závěr aneb nezalévejte na noc

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv typ zavlažování zahrady, vždy pamatujte na to, že ideální dobou na zalévání jsou brzké ranní hodiny. Zajistíte tak rostlinám dostatek vláhy na celý den a zároveň zabráníte invazím slimáků , které byste přilákali na vlhké rostliny v případě večerního zavlažování. Platí také pravidlo, že rostliny v těžkých půdách je třeba zalévat méně často, ale zato intenzivněji, a naopak rostlinám v lehkých půdách dopřát častou a méně intenzivní zálivku.


Další zajímavé články

Nenáročné květiny na zahradu? Vsaďte na trvalky!

Rozkvetlá zahrada je balzámem pro duši. Pokud byste si také rádi užívali posezení mezi pestrobarevnými květy... celý článek

Co pěstovat ve stínu? Vyzkoušejte osvědčené tipy a radujte se z úrody

Rozkvetlá zahrada či terasa, nebo vlastnoručně vypěstované ovoce a zelenina jsou... celý článek

Jak pěstovat zázvor doma, na balkoně nebo ve skleníku?

Zázvor je známý pro své antibakteriální účinky, výraznou a specifickou chuť i originální tvar kořenových oddenků... celý článek