10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny
Záruka: 24 měsíců (IČ 24 měsíců) Kód: 22983908

Wasserman Dale: Přelet nad kukaččím hnízdem - CD MP3

Wasserman Dale: Přelet nad kukaččím hnízdem - CD MP3

Partnerský prodej - cenu dopravy určuje partner Novinka
Hra podle slavného románu Kena Keseyho Vyhoďme ho z kola ven Příběh známý z filmu režiséra Miloše Formana z roku 1975, ověnčeného pěti Oscary. Celý popis
369 Kč
Zboží od: Multiland
369 Kč
Získejte dopravu ZDARMA se
S novou kartou za

Již zítra na výdejním místě
Zítra na vaší adrese

Popis

Žánr: beletrie

Nosič: CD MP3

Interpret: Vyorálek Jiří, Dvořáková Helena

Autor: Wasserman Dale


Před šedesáti lety vyšel poprvé román Kena Keseyho Vyhoďme ho z kola ven. Příběh o zneužití moci, manipulaci s vědomím lidí, o strachu a touze člověka vzdorovat nátlaku, o léčení vlastních komplexů týráním slabších proslavil film Miloše Formana Přelet nad kukaččím hnízdem.
Českou rozhlasovou adaptaci uvedla v premiéře stanice Vltava v červnu 2022.

Do Ústavu pro duševně choré se přichází léčit svérázný Randle Patrick McMurphy, který
svou nespoutanou energií strhne všechny pacienty, a naruší tak zaběhlý řád a rigidní systém,
v jehož čele stojí vrchní sestra Ratchedová. Příběh, který proslavil oscarový snímek Miloše
Formana s Jackem Nicholsonem v hlavní roli, získal svou rozhlasovou podobu poprvé.

Předlohou známého filmu i divadelního scénáře Přelet nad kukaččím hnízdem je román amerického spisovatele Kena Keseyho z roku 1962, který čeští čtenáři znají pod názvem Vyhoďme ho z kola ven. Divadelní hru Přelet nad kukaččím hnízdem napsal na motivy knihy Dale Wasserman. Autorkou rozhlasové adaptace je Petra Lásková, autorem překladu Luděk Kárl.

Vypravěčem v knize je indián Bromden, jenž si jako jeden z mála uvědomuje rozsah moci a nesprávnost počínání vrchní sestry. Aby sám sebe ochránil, předstírá, že je hluchoněmý. V jeho vyprávění se mísí halucinace, představy a vzpomínky na dětství i změnu v zaběhlém rutinním řádu po příchodu nového pacienta. Divadelní, filmové i rozhlasové zpracování však staví do středu právě McMurphyho, člověka, jenž vybočuje z většinové společnosti a následně čelí jejímu útlaku.

„McMurphy je trochu grázl a výtržník, ale zároveň sympaťák, který se snaží vymezit proti systému, do něhož se dobrovolně dostal, a zpočátku si neuvědomuje, jak to může být
nebezpečné,” vysvětluje režisér Aleš Vrzák. „Ve hře se dostáváme do mikrosvěta psychiatrické léčebny, v němž má někdo moc naprosto bezohledně zacházet s lidskými životy. Když to celé zvětšíme do světových rozměrů, běhá z toho mráz po zádech. Přelet nad kukaččím hnízdem je o svobodě člověka.”

Aleš Vrzák do ústřední role excentrického McMurphyho, jenž se odmítá podřídit nesmyslným pravidlům a autoritám, obsadil Jiřího Vyorálka. Vrchní sestru ztělesňující systém zavedených stereotypů, nařízení, moci a kontroly ztvárnila Helena Dvořáková. Indiána Bromdena, jemuž se díky McMurphymu podaří vyrůst, hraje Pavel Šimčík. Role dalších pacientů z léčebny si rozdělili Ondřej Rychlý, Radek Holub a Filip Kaňkovský. Rozhlasové zpracování se ještě více soustřeďuje na fungování malé skupiny v uzavřeném prostoru, které nedovoluje jedinečnost.

OSOBY A OBSAZENÍ:
Patrick McMurphy - JIŘÍ VYORÁLEK
vrchní sestra Ratchedová - HELENA DVOŘÁKOVÁ
náčelník Bromden - PAVEL ŠIMČÍK
Billy Bibbit - ONDŘEJ RYCHLÝ
Dale Harding - RADEK HOLUB
Cheswick - FILIP KAŇKOVSKÝ
Dr. Spivey - LUBOŠ VESELÝ
ošetřovatel Williams - TOMÁŠ DASTLÍK
Candy Starrová - TEREZA DOČKALOVÁ
sportovní komentátor z TV - DAVID NYČ
dětské hlasy - členové Dismanova rozhlasového dětského souboru

Celkový čas 85:33 minut