Historie klubu Bohemians 1905

Ivan Trojan Petr Janda a Jáchym Novotný

2005 – Záchrana klubu fanoušky

Klub Bohemians měl na přelomu roku 2004/2005 velmi těžké období. Už během podzimu 2004 bylo jasné, že Bohemku nečekají lehké časy. Klub provázely časté změny majitelů, objevily se i snahy o slučování s jinými fotbalovými kluby, k tomu nesplácené dluhy vůči hráčům a jiným fotbalovým subjektům. Arbitrážní komise fotbalového svazu odebrala během podzimu klubu za nesplácení svých závazků tři body a do zimní přestávky šel klub z posledního místa druhé ligy. V zimní přestávce pokračuje zmar klubu. Majitelé se mění ze dne na den, akcie předluženého klubu jsou přehazovány z ruky do ruky jako horký brambor. V polovině ledna 2005 se rozhodla licenční komise fotbalového svazu neudělit Bohemce profesionální licenci pro jarní část soutěže. Hráčům nepřicházejí slibované peníze a většina z nich si hledá nové angažmá.

V sobotu 29. ledna hraje Bohemka v Horních Počernicích zápas proti rezervnímu týmu Slavie, Bohemka prohrává 0:5. Během zápasu se ovšem dějí zajímavější věci mezi fanoušky, ti na chvilku přerušují zápas vstupem na hrací pole s transparentem, na kterém je jasný vzkaz „Lacino, Švarci, Vejsado jak se vám spí?". Po zápase rozvinuli fanoušci na hrací ploše obří dres používaný v kotli a přes znak klubu dávají černou pásku. Po tomto silném zážitku v hlavě Milana Šimáčka a dalších z řad fanoušků uzrává myšlenka aktivizovat fanoušky a pokusit se klub zachránit.

Ivan Trojan
Ve středu 2. února končí klub definitivně v konkurzu, na soupisce je jen devět hráčů, z toho tři gólmani, zbytek hráčů stihli poslední majitelé ještě během pár dní rozprodat. Hned následující den je na fanouškovských internetových stránkách oznámen vznik fanouškovské aktivity SOS Klokan. SOS Klokan získává mezi fanoušky velkou odezvu a sami nabízí finanční pomoc. Poslední únorový den byla klubu definitivně odebrána profesionální licence a Bohemka se může v případě vyřešení dluhů vůči fotbalovým subjektům vrátit maximálně do třetí ligy.

V pondělí 21. března 2005 je založeno Družstvo fanoušků Bohemians. Na 24. března od 18 hodin je vyhlášen první sraz fanoušků, kteří mají zájem zachránit klub. Zájem fanoušků je obrovský, na schůzku jich dorazí přes tři sta a během večera mezi sebou dávají dohromady přes 600 tisíc korun českých a v dalších dnech přicházejí nové a nové přihlášky a vklady fanoušků na účet DFB. V té době se již vedou jednání se správcem konkurzní podstaty o odkupu práv k hráčům a soutěžím. Pánové Buřič a Fráňa, kteří jsou také fanoušky Bohemky, zakládají společnost AFK Vršovice a jednají o spolupráci s DFB. AFK přichází s nabídkou na odkup práv, kterou 1. dubna schvaluje Městský soud a 6. dubna je podepsána smlouva mezi správcem konkurzní podstaty a společností AFK Vršovice o odkupu práv k hráčům a soutěžím.

V půlce dubna uzavírají DFB a AFK Vršovice písemnou smlouvu o spolupráci, fotbalový svaz předběžně schvaluje převod práv na nový subjekt. Měsíc od založení má DFB již přes tisíc členů a vybráno je téměř 2,5 milionu korun. Družstvo fanoušků Bohemians má napilno, jedná s věřiteli z řad fotbalových subjektů, tzn. bývalými hráči a jinými kluby, vůči kterým má Bohemka závazky. Řada bývalých hráčů se po jednání se zástupci DFB dluhů vůči Bohemce vzdává a sami se stávají členy DFB. Většina fotbalových subjektů podstupuje svou pohledávku v desetinové výši a daří se tak snížit „fotbalové závazky" na únosnou míru. Ze svých požadavků ovšem neslevují osoby napojené na bývalého majitele Bohemky Michala Vejsadu a hráčského agenta Pavla Vandase, kteří se snaží od prvních dní zablokovat znovuzrození Bohemky.

V pondělí 16. května proběhla oficiální tisková konference, na které je oznámeno znovuzrození Bohemky. Nástupnickým subjektem se na základě rozhodnutí Výkonného výbor svazu z 13. května stává společnost AFK Vršovice, prvním ředitelem klubu bude Jiří Steinbroch. Je tu ale další zádrhel, bývalý majitel Michal Vejsada a Pavel Vandas, kteří jsou personálně propojeni s TJ Bohemians uzavřeli dohodu s klubem ze Střížkova a ten uzavírá dohodu s TJ Bohemians o pronájmu tradičního loga. Loga s klokanem, kterého do znaku Bohemky přinesli právě fotbalisté po svém zájezdu do Austrálie z roku 1927 a jenž zásahem komunistického režimu přešel na uměle vytvořené tělovýchovné jednoty. Družstvo fanoušků se snaží odvrátit krok tělovýchovné jednoty a získat logo tam kam patří, pro nástupnický fotbalový subjekt. V současné době je dle Úřadu průmyslového vlastnictví jediným držitelem tradičního loga s klokanem v dvojkruží pro fotbalové soutěže akciová společnost Bohemians 1905.

Petr Janda
Na konci května 2005 se stává prvním trenérem znovuzrozeného klub Zbyněk Busta, jenž působí u mládežnických týmů Bohemians a je jasné, že šanci brzy dostanou nadějní hráči z mládežnické líhně Bohemky. V polovině června 2005 je jasné, že k dohodě o pronájmu loga s tělovýchovnou jednotou nedojde. Společnost AFK Vršovice se přejmenovává na Bohemians 1905. 12. června 2005 proběhla první oficiální Valná hromada DFB a na ní je jednomyslně schválen vstup do akciové společnosti Bohemians 1905, ve které drží fanoušci více než deset procent akcií.

Pokračují přípravy fotbalistů na nový ročník třetí ligy, trenér Busta si vybral první jména a příprava spěje k prvním utkáním. Soupeř bude opravdu symbolický, v prvním kole přivítá Bohemka v Ďolíčku rezervní tým Slavie, tradičního vršovického rivala. Právě proti tomuto týmu sehrála 29. ledna také svůj poslední zápas. Do kauzy s logem a názvem se snaží zasáhnout také fotbalový svaz, který chce zabránit klubu ze Střížkova, aby nepoužíval název Bohemians a tradiční logo vršovického klubu. Střížkovští se ovšem obrací na civilní soud a předběžné rozhodnutí jim umožní do soutěže nastoupit. Soudní spory s bývalými majiteli a klubem ze Střížkova se vlečou do dneška. Dle posledního pravomocného rozhodnutí soudu prohrál střížkovský klub nekalostněsoutěžní žalobu s Družstvem fanoušků Bohemians, název Bohemians a tradiční logo používá v současné době protizákonně. Z nařízení Výkonného výboru fotbalové asociace se musí Střížkov do jarní části sezony 2012/13 přejmenovat.

V neděli 7. srpna 2005 nastupuje Bohemka před 7344 diváky k zápasu s rezervou Slavie. Před zápasem předávají zástupci DFB symbolický šek do rukou ředitele klubu. Neskutečná atmosféra provází celý zápas a hráči jsou i přes prohru 0:1 odměněni obrovským aplausem po skončení zápasu. Bohemka se vrátila na fotbalovou mapu a zahájila novou éru své historie. Éru, ve které do dění klubu mohou promlouvat fanoušci z pozice akcionáře. Bohemka je ojedinělým subjektem v českém fotbale, žádný jiný klub nemá více než desetiprocentního akcionáře přímo z řad fanoušků. DFB se stále spolupodílí na financování klubu a vklady fanoušků končí v klubu. V současné době má DFB přes dva tisíce členů, kteří mezi sebou vybrali více než 7 milionů korun, veškeré vklady končí v klubu a pomáhají s jeho každodenním provozem.