Jak vybrat herní monitor

Kvalitní herní monitor je takřka zárukou skvělého prožitku ze hry! Pokud se vám bude monitor při hře sekat, nebo bude mít pomalou odezvu, hraní si příliš neužijete. Co je tedy stěžejní při výběru herní monitoru? Kromě dostatečné úhlopříčky především doba odezvy, použitá technologie, obnovovací frekvence a také kvalitní rozlišení a jas. Pojďme se vrhnout na výběr herního monitoru, se kterým se užijete mnoho zábavy ve světě počítačových her!

Jak vybrat herní monitor

Jaké jsou hlavní přednosti herních monitorů?

Herní monitory se od těch klasických, používaných doma nebo v kanceláři, poměrně liší. V čem jsou zásadní rozdíly a proč si na hraní her pořídit kvalitní herní monitor?

 • Rychlá odezva
 • Vysoká obnovovací frekvence poskytuje dokonalý požitek ze hry.
 • Lákavý je také hravý design monitoru.

Je lepší plochý nebo zakřivený herní monitor?

Vybírat můžete z klasických plochých, ale i zakřivených herních monitorů, které přišly na trh výrazně později a prožitek ze hry výrazně znásobí. Jaké jsou výhody a nevýhody těchto dvou modelů a který bude ten pravý pro vás?

Plochý herní monitor je vhodný na hraní her i práci v grafických programech!

Tyto herní monitory mají klasickou plochou obrazovku, jsou proto vhodné na hraní her i běžnou práci na počítači nebo práci v grafických programech, u které by zakřivený monitor mohl působit obtíže.

Prohnutý herní monitor vás dokonale vtáhne do herního prostředí!

Zakřivené herní monitory mají prohnutou obrazovku (poloměr zakřivení se může lišit, značí se nejčastěji hodnotou 1 000 – 4 000 R). Tyto monitory kopírují zakřivení lidského oka, díky tomu méně namáhají oči i při delším hraní her. Jejich hlavní předností je schopnost využívat periferní vidění – hráč má pocit, že se hra odehrává všude kolem něj a umocňuje tak zážitek ze hry.


Použitá technologie výrazně ovlivňuje schopnosti herního monitoru!

Důležitou roli při výběru herního LCD monitoru hraje použitá technologie. Na trhu můžete vybírat ze z několika variant, z nichž každá má své pro a proti. Tyto tři technologie patří mezi nejrozšířenější:

Použitá technologie Klady a zápory
TN
 • vyniká rychlou odezvou
 • dostupná cena
 • horší pozorovací úhly a zobrazení barev
IPS
 • věrné zobrazení barev
 • dobré pozorovací úhly
 • rychlá odezva
 • vyšší cena
VA
 • vynikající kontrast
 • kvalitní zobrazení barev
 • dobrý poměr cena/výkon
 • horší kvalita zobrazení u levných modelů

* Tabulka je pouze informativní.


Jak vybrat optimální úhlopříčku, rozlišení a poměr displeje?

Dalším parametrem, který byste měli při výběru herního monitoru řešit, je rozměr. Ten se odvíjí od toho, jaké jsou vaše prostorové možnosti, i využití monitoru. U her samozřejmě platí, že čím větší monitor je, tím je obvykle hra záživnější. Zajímat vás budou tři hodnoty – úhlopříčka monitoru, rozlišení a poměr displeje.

Úhlopříčka herního monitoru a rozlišení

Úhlopříčka se u herních monitorů značí v palcích, přičemž 1 palec = 2,54 cm. Nejmenší herní monitory mají cca 21,5 palců, ty největší dosahují až 54,6 palců, což už je záruka opravdu intenzivního zážitku. Je však třeba počítat s tím, že takto rozměrné monitory vyžadují dostatek prostoru na vašem stole.

→ Zároveň platí, že čím větší je úhlopříčka monitoru, tím vyšší by mělo být také jeho rozlišení. Zatímco u běžných herních monitorů (do 24 palců) si vystačíte s Full HD rozlišením, u větších modelů vybírejte QHD, UW-QHD, nebo 4K rozlišení, které je zárukou dokonale zobrazených detailů a jemnosti obrazu.

Herní monitor 4K

Herní monitory se 4K, neboli UHD rozlišením,poskytují dokonalý obraz s jemnými přechody a špičkovým zobrazením detailů i barev. Obzvláště potěší hráče, kteří se věnují hraní her s propracovaným herním prostředím. Je potřeba však počítat s pořádným hardwarem

Poměr displeje u herního monitoru

Poměr displeje značí, jaký je poměr svislých a horizontálních stran monitoru. U herních monitorů doporučujeme vybírat spíše protáhlé modely, pokud vám to prostor dovolí. Díky nim budete mít při hře pocit, že se ocitáte přímo v herním prostředí. Tyto monitor jsou však náročné na hardware a jsou oblíbené zejména pro náročnější uživatele.

U herních monitorů se nejčastěji setkáte s těmito poměry displeje:


Doba odezvy

Doba odezvy hraje u herních monitorů velkou roli. Jedná se totiž o časový úsek, za který je monitor schopen vybarvit se z jedné barvy do druhé. Pokud rádi hrajete akční hry, věnujte tomuto parametru pozornost obzvlášť. Doba odezvy se značí v milisekundách, nejčastěji však výrobci uvádí hodnotu, kdy se převádí obraz do šedé barvy (tento proces je nejrychlejší, může trvat i méně než 1ms). Obecně by doba odezvy u herních monitorů neměla být vyšší než 5 ms.


Obnovovací frekvence

Obnovovací frekvence taktéž úzce souvisí s tím, jak plynulé bude zobrazení hry. Značí, kolik snímků je monitor schopen vytvořit za 1 vteřinu. Minimální hodnotou, od které byste se měli při výběru herního monitoru odrazit, je alespoň 100 Hz. Ty nejvýkonnější monitory dosahují až 360 Hz.


Pozor, na plynulosti hry má velký podíl také výkon grafické karty. Pokud zvolíte monitor s vysokou obnovovací frekvencí, rychlou dobou odezvy a vysokým rozlišením, ale grafická karta bude pomalá, příliš si nepomůžete – obraz se může zasekávat a nebude dostatečně plynulý.

Další zajímavé články:

Jak vybrat herní myš? Zaměřte se na ergonomii, citlivost i dobu odezvy

Herní myš – poměrně jednoduše vypadající počítačové příslušenství, jehož výběr ale není... celý článek

Jak psát speciální znaky na klávesnici aneb seznam nejčastějších zkratek

Každý z nás při práci na počítači občas potřebuje použít speciální znak, ne vždy je však snadné... celý článek

Jak vybrat klávesnici k počítači

Klávesnice je nedílnou součástí každé PC sestavy, a většina z nás ji každodenně využívá při práci, relaxaci nebo hraní her... celý článek