Jak vybrat kontaktní čočky

Kontaktní čočky jsou v mnoha ohledech vítanou úlevou od dioptrických brýlí. Pokud jste se rozhodli nahradit obroučky čočkami, rádi vám pomůžeme s jejich výběrem. Důležité je zohlednit vaše potřeby ve všech ohledech – tedy druh korekce, který potřebujete řešit, četnost nošení čoček i citlivost očí. Vybírat můžete mimo jiné barevné kontaktní čočky, které změní či zatónují barvu vaší duhovky a osvěží tak váš vzhled. Dozvíte se také, jak správně pečovat o kontaktní čočky.

Jak vybrat kontaktní čočky

Výhody kontaktních čoček oproti brýlím

Nošení kontaktních čoček má oproti dioptrickým brýlím hned několik zásadních výhod:

  • S kontaktními čočkami můžete pohodlně a bez omezení sportovat.
  • Pokud máte pocit, že vám brýle nesluší, volte kontaktní čočky – jsou takřka neviditelné!
  • Nebudete muset řešit zamlžování brýlí v zimních měsících.
  • Můžete nosit jakékoliv sluneční brýle nebo lyžařské brýle bez omezení.
  • S barevnými kontaktními čočkami můžete jednoduše změnit vzhled!

→ Na trhu najdete kontaktní čočky s různou trvanlivostí. Některé jsou určeny pouze k týdennímu nošení, jiné vydrží až rok. Vhodná volba se odvíjí od toho, jak často plánujete kontaktní čočky nosit. Chcete je využívat pouze příležitostně, střídat je s brýlemi, nebo hledáte čočky pro každodenní nošení? K dostání jsou všechny tyto typy:

Jednodenní kontaktní čočky jsou ideálním řešením pro alergiky

V případě, že s nošením kontaktních čoček začínáte, vyzkoušejte jednorázové kontaktní čočky, které ráno nasadíte a večer jednoduše vyhodíte. Díky tomu, že se jedná o čočky na jedno použití, není třeba je ošetřovat ve speciálním roztoku a jsou ideálním řešením pro alergiky, nebo osoby s citlivýma očima. Díky krátké době nošení se na čočkách nestihnou vytvořit usazeniny, které mohou oči dráždit.

Využití najdou především při příležitostném nošení (na společenskou akci, při sportu nebo na dovolené apod.) Jedinou nevýhodou těchto kontaktních čoček je vyšší cena v přepočtu na dobu nošení.

Čtrnáctidenní kontaktní čočky jako vhodné řešení při střídání s brýlemi

Čočky, které můžete používat celé dva týdny, jsou vhodné zejména pro ty, kteří jejich nošení střídají s brýlemi nebo pro osoby s vyšší citlivostí oka. Díky poměrně krátké životnosti se na nich nestihne vytvořit nežádoucí film. Je třeba myslet na to, že čočky je třeba každý večer vyjmout a uložit do roztoku.

→ Na trhu najdete i modely, které není třeba na noc z oka vyndávat, jejich životnost se však zkrátí na pouhý týden.

Měsíční kontaktní čočky jako optimální řešení pro každodenní nošení

Kontaktní čočky na měsíční nošení využívají zejména ti, kteří nosí čočky každodenně a nemají problémy s citlivostí očí. Tyto čočky je také třeba každý večer uložit do roztoku a pečlivě se o ně starat, aby nedošlo k podráždění oční rohovky. Jsou jednoznačně cenově výhodnější než předchozí druhy.

Čtvrtletní kontaktní čočky vybírejte, pokud máte s čočkami zkušenosti

Tyto kontaktní čočky můžete nosit tři měsíce bez nutnosti jejich výměny. Je však třeba, abyste si byli jisti, že netrpíte na záněty a ani zvýšenou citlivostí očí a jste ochotni o čočky pečlivě pečovat, a každý večer je namáčet do kvalitního roztoku, který je dezinfikuje.

Barevné kontaktní čočky lze nosit až po dobu jednoho roku

Ve většině případů se jedná o nedioptrické kontaktní čočky, které jsou určeny pro příležitostné nošení – na párty, pro zpestření vzhledu nebo pro společenské události. I o ně je třeba pečovat, abyste předešli podráždění či zánětu očí.

Kontaktní čočky volte také s ohledem na oční vadu

Abyste skrze oční čočky dobře viděli, je třeba pořídit takové, které jsou schopny eliminovat oční vadu, která váš zrak postihuje:

  • Sférické kontaktní čočky – korigují krátkozrakost nebo dalekozrakost, jsou vypouklé.
  • Astigmatické kontaktní čočky – eliminují projevy astigmatismu (nepravidelného zakřivení rohovky).
  • Multifokální kontaktní čočky – jsou vhodné pro osoby, které špatně vidí na blízko i na dálku zároveň. Umožňují plynulé zaostření z dálky na blízko a eliminují tak únavu očí.

Co dalšího rozhoduje při výběru kontaktních čoček?

Počet dioptrií

Počet dioptrií najdete pod označením PWR, D, Dpt nebo SPH a číslem. Krátkozrakost je značena znaménkem mínus (-), dalekozrakost znaménkem plus (+). Počet dioptrií se nechte změřit odborníkem a počítejte s tím (především, pokud máte více než 3,5 dioptrie), že počet dioptrií u brýlí nemusí odpovídat počtu dioptrií u čoček.

Zakřivení

Zakřivení vnitřní strany čoček by se mělo co nejvíce přiblížit zakřivení rohovky oka – jen tak budou kontaktní čočky perfektně fungovat. Najdete jej pod zkratkou BC. Zakřivení rohovky vám změří lékař, v dnešní době jsou však kvalitní kontaktní čočky natolik pružné, že se přizpůsobí většině očí.

Materiál

Kontaktní čočky můžeme dělit dle materiálu na měkké a tvrdé. Měkké kontaktní čočky se vyrábí z hydrogelu, nebo modernějšího silikon-hydrogelu, a jsou dobře propustné, což je přínosem pro oko. Tvrdé kontaktní čočky jsou vyrobeny z nepropustných polymerů s až roční životností, užívají se především u atypických rohovek a nezbytností je zhotovení na míru.

Průměr kontaktních čoček

Průměr kontaktních čoček se najdete pod označením DIA a se uvádí v milimetrech. Nejčastěji najdete na trhu měkké kontaktní čočky s průměrem 13,5 – 14,5 mm, které jsou takřka univerzální. Tvrdé čočky mohou být až o 5 mm menší.

Pro údržbu kontaktních čoček jsou nezbytné kvalitní roztoky a pouzdra na kontaktní čočky, ve kterých zůstávají mimo nošení sterilní.

Nejčastěji kladené otázky při výběru kontaktních čoček

Jak vybrat kontaktní čočky dle dioptrií?

Je třeba upozornit na fakt, že počet dioptrií u optických brýlí, nemusí odpovídat požadovanému počtu dioptrií u čoček. Proto si nechte zrak před nákupem přeměřit u lékaře, nebo použijte tabulku na přepočet dioptrií z brýlí na čočky.

Jak nasadit kontaktní čočky?

Protože oči jsou velmi citlivé – základem při nasazování (i vyjímání) kontaktních čoček je, pokud možno, sterilní prostředí.

  1. Nejdříve si pečlivě omyjte ruce dezinfekčním prostředkem a osušte je.
  2. Poté vyjměte čočky z pouzdra nebo obalu pomocí speciální pinzety nebo bříška prstu a položte je na hřbet ruky. Prst si opět osušte.
  3. Zkontrolujte, zda je čočka ve správné pozici, podržte si druhou rukou spodní víčko a špičkou ukazováku nasaďte čočku na oko.
  4. Zavřete oči, několikrát zamrkejte a zkontrolujte, zda je čočka ve správné pozici - pokud ano, neměli byste ji v oku cítit.

Jak pečovat o kontaktní čočky?

Po vyjmutí je nezbytné vložit čočky do speciálního roztoku a pouzdra, ve kterém budou až do chvíle, než je znovu nasadíte. Pokud nosíte čočky pouze příležitostně, nenechávejte je ve stejném roztoku déle než jeden týden. Při každodenním použití měňte roztok každý den.