Jak vybrat první botičky

První krůčky v životě batolete jsou nezapomenutelným okamžikem pro celou rodinu! S nimi přichází na řadu také výběr prvních botiček. Aby se chodidlo dítěte správně vyvíjelo, je třeba vybrat takové botky, které jej nebudou v ničem omezovat. Rozhodně se tedy vyplatí věnovat výběru prvních botiček dostatek času a dát přednost kvalitě. Zohlednit byste měli také tvar dětského chodidla, výšku nártu, délku chodidla a podobně. Pojďme vybrat první botky, ve kterých se vaše děťátko bude cítit jako v bavlnce!

Jak vybrat první botičky

Kdy koupit první botičky? Rozhodně nespěchejte.

Začíná si vaše dítko stoupat a podnikat první krůčky podél nábytku? V tuto chvíli je na první botičky ještě čas. Pro děti je nejlepší, aby první krůčky v prostředí domova podnikaly naboso. Rozhodně byste jim neměli pomáhat, podpírat je, nebo vodit za ruku. Nejlepší je nechat děti trénovat svaly těla samostatně. Chodidlo naboso má nejlepší prostředí pro to, aby posilovalo důležité svaly, nožička není ničím zatěžována ani omezována.

V případě, že máte doma studené podlahy, pořiďte dětem prodyšné ponožky s protiskluzem.

Botičky pro první krůčky? Ideální jsou měkké capáčky!

V případě, že chcete, aby se dítko mohlo pohybovat také po zahradě, nebo na dětském hřišti, můžete zvolit měkké capáčky. Ty jsou pomyslným můstkem mezi ponožkou a první dětskou botičkou. Měkká podrážka chrání chodidla dětí před ušpiněním nebo podřením, zároveň je však téměř neomezuje. Capáčky mohou být vyrobeny z textilu nebo kůže. Vyhněte se umělým materiálům, které nejsou příliš prodyšné.

Capáčky Capáčky

První opravdové botičky by měly být především pohodlné!

Ve chvíli, kdy se chystáte s dětmi na první opravdové procházky, přichází čas na první botičky. Při jejich výběru byste měli být velmi obezřetní. Na trhu je obrovské množství dětských botiček, ale mnoho z nich se soustředí především na design, a neřeší správné tvarování obuvi ani použití kvalitních materiálů.

Co by měly první botičky pro děti splňovat?

  • Špička boty musí být dostatečně široká pro přirozené rozložení prstů.
  • Podrážka ani samotná botka nesmí být příliš pevná.
  • Botky by neměly dítě v pohybu jakkoliv omezovat.
  • Měly by respektovat tvar chodidla – délku, šířku i výšku nártu.
  • Výhodou je nízká hmotnost a měkkost boty.

Vyhnout byste se měli příliš tvrdé, těžké a neprodyšné obuvi, ve které se děti budou pohybovat nepřirozeně a ztěžka. Vhodné nejsou ani botky s úzkými špičkami, kde se budou dětské prstíky nepřirozeně mačkat. Nedoporučujeme také dávat dětem boty po sourozencích – každé chodidlo si totiž botu vytvaruje dle vlastní potřeby.

První botičky s pevnou podrážkou poskytují dítěti oporu při chůzi

Protože dětské chodidlo není zpočátku plně vyvinuté, můžete dítěti pořídit boty s pevnější podrážkou, které pomohou chodidla udržet ve správné pozici. Zároveň platí, že špička boty by měla být dostatečně široká na rozložení prstíků a zároveň poddajná, aby mělo dítě v botě cit. Chodidlo se fixuje do správné polohy pomocí zipů nebo tkaniček.

První botičky barefoot

Barefootové botičky pro děti respektují přirozený tvar dětského chodidla a poskytují mu dostatek prostoru. Bývají vyrobeny z přírodních, prodyšných materiálů (nejčastěji kůže) s nízkou, měkkou podrážkou. Mají nulový drop, což znamená, že pata a špička jsou ve stejné výšce.

Zpevněný opatek pomáhá dětem udržet chodidlo na správném místě

Opatek je zpevněná část na zadní straně boty za patou - zabraňuje sešlapávání boty a udržuje dětské chodidlo ve správné poloze, navíc jej nijak neomezuje. Tvrdost opatku se může u jednotlivých typů bot lišit – najdete jej u klasických i některých barefoot modelů.

První botičky na zimu

Pokud váš potomek začal s prvními krůčky na podzim nebo v zimních měsících, bude třeba pořídit mu zimní boty, ve kterých nebudou nožky mrznout. Lepší jsou vyšší boty, do kterých nenapadá sníh. Výhodou je goretexová membrána proti vodě, která zaručí, že boty jen tak nepromoknou a zároveň jsou dostatečně prodyšné. Pozor na to, aby podrážka byla dostatečně ohebná. V případě, že bude příliš tvrdá, bude dítko často zakopávat a chůze se mu může protivit.

V zimě nezapomeňte chránit také ruce dětiček. Pořiďte jim hřejivé dětské rukavice, které zabrání prokřehlým prstíkům.

Nejčastěji kladené otázky při výběru prvních botiček

1️⃣ Jak poznat, že jsou dítěti malé boty?

Nejmenší děti vám neřeknou, kdy je bota začne tlačit. Proto byste měli čas od času vytáhnout vložku z boty a dle otisku chodidla zjistit, zda má dítko v botě dostatečný prostor, či nikoliv – v tom případě je čas na koupi nových botiček.