Recenze Huawei P20 Pro: nejlepší (foto)mobil na trhu

Huawei vyrábí skvělé telefony už roky, ale teprve letos dohnal světovou špičku. Model P20 Pro je podle mnohých nejlepší smartphone na trhu, zejména fotoaparát mu konkurence od Samsungu nebo Applu může jen závidět. Telefon umí tak skvělé fotky, že vám v pohodě nahradí digitální fotoaparát či zrcadlovku.


Zaoblený elegán z kovu a skla

Jakmile model P20 Pro vezmete do ruky, hned víte, že máte tu čest se špičkovým smartphonem. Záda i předek telefonu jsou skleněné, rámeček hliníkový. Všechny díly do sebe přesně zapadají, jsou příjemně zaoblené a nikde neřežou do rukou. Výrobek je odolný dle certifikace IP67, takže bez úhony přežije i dešťovou přeháňku nebo krátké ponoření do vody.

Recenze Huawei P20 Pro: nejlepší (foto)mobil na trhu

Co se týče designu, Huawei P20 Pro připomíná konkurenční iPhone X – zejména kvůli vykrojenému displeji nebo umístění čoček fotoaparátu. Na rozdíl od iPhonu má ale Huawei čtečku otisků prstů a na zadní straně o jednu čočku navíc – celkově tedy tři. Nepříjemné ale je, že hned dvě čočky výrazně vystupují z těla, takže telefon položený na zádech se trochu houpe. Vyřeší to jedině zadní kryt.

Huawei dále upustil od tradičního 3.5mm jacku na sluchátka, ale jako malou kompenzaci do balení přibalil redukci na USB-C i USB-C sluchátka. Hudbu navíc můžete poslouchat bezdrátově pomocí Bluetooth. Bezdrátové nabíjení P20 Pro neumožňuje.


Displej potěší přesnými barvami i vysokým jasem

6,1palcový FullView displej s OLED technologií patří bezesporu k tomu nejlepšímu, co současný trh se smartphony nabízí. Displej zobrazuje přirozené a naprosto přesné barvy v čele s opravdickou černou. Po aktivování funkce „přirozený odstín“ telefon automaticky přizpůsobuje barevnost displeje okolnímu prostředí.

Displej je tak skvěle čitelný na ostrém slunci i pozdě v noci, kdy si na něm budete číst knížku nebo zprávy. Samozřejmostí je funkce automatické úpravy jasu a Huawei dokonce nabízí možnost vypnout vykrojený displej, kdy podsvícené pixely na horním okraji obrazovky jednoduše zhasnou.


Výkon srovnatelný s nejlepšími smartphony

Huawei si pro své smartphony vyvíjí vlastní procesory, model P20 Pro osadil loňským Kirin 970 s umělou inteligencí.

Osmijádrový procesor se sice nemůže rovnat výkonu nejnovějších procesorů od Applu a Samsungu, ale v testech za nimi nijak nezaostává a běžnému uživateli jeho výkon bohatě stačí. Android 8 na něm běží naprosto plynule i při desítkách spuštěných aplikací a nejnovější hry si zahrajete také.

Plynulost systému podtrhuje 6 GB operační paměti a 128GB interní paměť, na kterou se bez problémů vejdou všechny vaše fotky, videa i aplikace. Nebo alespoň budou muset, protože další paměťovou kartu do telefonu nedostanete. P20 Pro má slot na dvě SIM karty, ale na SD kartu už místo nezbylo.


Fotoaparát? Revoluce s umělou inteligencí

Trojice čoček na zadní straně přístroje udivuje už svými papírovými parametry – hlavní fotoaparát má rozlišení 40 Mpx a světelnost f/1,8, teleobjektiv přidává dalších 8 Mpx a monochramatický senzor s 20 Mpx a světelností f/1,6 má za následek vyšší kvalitu nočních snímků. Společně s přední 24Mpx kamerkou má Huawei P20 Pro celkem 92 Mpx, což je číslo, kterému se konkurence ani vzdáleně nepřibližuje.

Pixely na papíře ale nic neznamenají – nás zajímalo, jak telefon skutečně fotí. A v tomto ohledu nemá konkurenci, zejména fotky v noci vypadají úchvatně a žádný jiný telefon na trhu se s nimi nemůže rovnat.

Při focení vám pomáhá umělá inteligence, která rozpoznává typy scén a podle toho nastavuje parametry expozice i ovlivňuje zpracování snímků.

Občas si s nastavením musíte pohrát a někdy se vám fotka nepovede napoprvé, ale celkově budete z výsledků nadšení. I díky tomu, že telefon nabízí až pětinásobný zoom, který přitom nijak nesnižuje výslednou kvalitu fotografie.


Skvělá výdrž i bleskové odemčení telefonu

Huawei P20 Pro potěší i ty z vás, kteří nesnášíte, když musíte svůj telefon každý den nabíjet. Díky baterce o kapacitě 4 000 mAh bez problémů zvládne 2 pracovní dny, takže nabíječku s sebou do práce tahat nemusíte. Obrovská kapacita baterie se navíc neprojevila na délce nabíjení – rychlonabíječka během jediné hodiny doplní baterku až na 90 % její kapacity.

Zmínku si zaslouží i čtečka otisků prstů, která funguje naprosto bezvadně, váš prst vždy zaznamená hned na první pokus a okamžitě přístroj odemkne. Komu by nevyhovovala čtečka, ten může využívat rozpoznání obličeje – stačí si nasnímat obličej a pak jediným pohledem do přední čočky fotoaparátu telefon bleskurychle odemknout.  Hodně návyková záležitost.


Verdikt: vyplatí se?

Huawei P20 Pro je jedním z nejlepších, ne-li úplně nejlepší smartphone na současném trhu. Svým výkonem i parametry směle konkuruje Samsungu Galaxy S9+ i Applu iPhone X, přitom nabízí lepší foťák i o poznání příznivější cenovku.

Drobné vady na kráse v podobě vystouplých čoček fotoaparátu nebo absence bezdrátového nabíjení a jacku na sluchátka mu vzhledem k ostatním parametrům velmi rychle odpustíte.

Jestliže sháníte nový telefon a chcete absolutní špičku, je Huawei P20 Pro ideální volbou.


Mohlo by vás dále zajímat