Recenze monitoru BenQ EW3280U: u počítače jako v kině


„Konec práce, teď je čas na zábavu,” přesně to by vám řekl monitor BenQ EW3280U, kdyby uměl mluvit. Tento 32palcový bezrámečkový fešák patří mezi multimediální monitory, které ocení především fanoušci filmů, seriálů, videoher a další audiovizuální zábavy. Monitor jsme otestovali a odhalíme vám jeho přednosti i slabiny.


Pokud jste zvyklí na klasické kancelářské monitory, překvapí vás BenQ EW3280U hned po vybalení. 32palcový displej (což je něco málo přes 80 cm) je totiž z horní a bočních stran prakticky bezrámečkový, díky tomu stejně jako u televizí nebo smartphonů lépe ponoříte do videí a fotek.

Recenze monitoru BenQ EW3280U

I přes svou velikost se monitor pohodlně vejde na menší psací nebo kancelářské stoly. Pomáhá mu v tom stabilní podstavec, na kterém monitor po utažení šroubků drží jako přibitý. Škoda jen, že stojan není příliš flexibilní. Nastavíte si pouze jeho sklon dopředu nebo dozadu, nikoliv výšku.


Vychytávky jako z televize

Pokud nemáte televizi, a přesto si chcete užít film v co nejlepší kvalitě, postavte si monitor naproti gauče a čeká vás zážitek srovnatelný se sledováním současných TV modelů.

Monitor totiž podporuje technologii HDRi (vysoký dynamický rozsah), která vyladí jas, ostrost a tón barev tak, aby co nejlépe napodobovaly odstíny reálného světa. Za zmínku stojí například hluboké tmavé odstíny a syté pastelové barvy. Když jsme si na monitoru prohlíželi fotografie, bylo to jako koukat na skutečná místa. Díky IPS panelu si navíc kvalitní obraz užijete ze všech koutů pokoje.

Pokud si potrpíte na čísla, tak:

  • monitor běží na rozlišení 3840 × 2160 pixelů,
  • s poměrem stran 16:9
  • a obnovovací frekvencí 60 Hz.

Díky 4K rozlišení na monitoru skvěle vynikají drobné detaily. Bohužel obnovovací frekvence není o něco vyšší, protože čím víc Hz, tím plynulejší obraz. Monitor naštěstí podporuje technologii AMD FreeSync, která zrychluje komunikaci mezi grafickou kartou a monitorem, a tím vylepšuje plynulost obrazu například u hraní her.


Reproduktory hned pod displejem

Na spodní část displeje umístili výrobci dva 2W reproduktory s 5W subwooferem (basovým reproduktorem). Na integrované reproduktory hrají překvapivě slušně, takže pokud nemáte po ruce externí reproduktory, zvuk si pusťte z monitoru, ne z notebooku.

Zvuk si dle libosti vyladíte pomocí 5 zvukových režimů, třeba

  • Cinema pro zvýraznění akčních zvuků a srozumitelné dialogy,
  • Live/POP, který vyváží vokály a basy,
  • nebo Rock/party, který osolí tóny elektrických kytar a synťáků.

Co se připojení týče, v monitoru najdete porty:

  • DisplayPort,
  • 2× HDMI,
  • USB-C
  • a 3mm audio konektor.

Díky nim k monitoru snadno připojíte kterýkoliv PC, notebook, herní konzoli, sluchátka nebo reproduktor. Potěší zejména USB-C port, který je u monitorů spíše výjimka.


Šetrný k očím

Výrobci vybavili monitor hned několika vychytávkami pro ochranu očí. Například technologií Flicker Free, která odstraňuje poblikávání podsvícení, a technologií Low Blue Light, která redukuje nepříjemné modré světlo. V dolní části monitoru ještě najdete čidlo, které upravuje jas podle okolního světla. Díky tomu se nám na monitor příjemně koukalo za silného slunce i v potemnělé místnosti.

V nastavení monitoru máte k dispozici 5 režimů, které obraz přizpůsobí činnosti, kterou zrovna děláte. Například režim pro práci v kanceláři, zábavu nebo surfování po webu. Oceňujeme taky mód eReader, který napodobuje čtečky knih bez podsvícených displejů. Využijete ho vždy, když budete na monitoru číst články nebo jiné delší texty.

Do nastavení se dostanete tlačítky v zadní části monitoru. Vedle tlačítek najdete také malý joystick, který vám procházení menu usnadní. A pokud kvůli nastavení nebudete chtít vstávat z gauče, využijete dálkový ovladač, který výrobci k monitoru přibalili. Na něm si nastavíte ostrost, jas nebo režimy obrazu, ale také hlasitost zvuku.


Závěr: monitor pro audiovizuální požitkáře

Monitor BenQ EW3280U si užijí všichni, kdo pravidelně sledují filmy, seriály a on-line videa nebo hrají videohry. 4K rozlišení a technologie HDRi vykreslí na velkém displeji krásné detaily a barvy. Monitor je také skvělou alternativou pro všechny, kdo si nechtějí pořizovat televizi, ale přesto si filmy a videohry chtějí užít na maximum.


Monitor BenQ EW3280U spadá do řady zábavních monitorů BenQ.


Mohlo by vás dále zajímat