Uchovejte ovoce na „horší časy“

Praha, 23. června 2011

Kdo rád jí podle sezóny, ocitá se s příchodem června v malém osobním ráji. Na trzích jsou tuny voňavých jahod a všichni netrpělivě očekávají první česká rajčata, broskve nebo meruňky. Bohužel je tohle období hojnosti poměrně krátké a s příchodem zimy na něj už jen smutně vzpomínáme.

Není to ale vůbec nutné. Plody se totiž dají uchovat ve formě, kdy nám budou chutnat až do dalšího léta. “Zavařování, mražení, odšťavňování, sušení… Existuje nespočet způsobů, jak ovoce zpracovat. A čím více se léto chýlí ke konci, tím více se o ně zákazníci zajímají,” říká Zuzana Loudová, vedoucí oddělení malé bílé techniky na MALL.CZ.

Nejjednoduším způsobem uchování ovoce je zmrazení. I v lednu si pak můžete dopřát bobulovité ovoce, kterému mráz ublíží nejméně. Třeba borůvky s cukrem nebo horké maliny. Mrazit je potřeba čisté ovoce v perfektní kondici, a to co nejrychleji. Proto je lepší rozdělit ho na menší porce do neprodyšných sáčků nebo krabiček (zamezí nachytání pachů z ostatních potravin), aby celý proces proběhl v co nejkratším čase.

Gorenje NRK 41288 W

Tip: Chladnička s mrazákem Gorenje NRK 41288 W, na MALL.CZ za 11 590 Kč. Ideální díky technologii No Frost – odstraňování vlhkosti z mrazničky zabraňuje vzniku jíní na potravinách a ledu uvnitř spotřebiče. Mrazení tedy probíhá šetrněji k potravinám a pomáhá zachovávat jejich nutriční hodnoty.

Zmrazené ovoce vydrží v mrazáku až rok, čímž se však výrazně zvyšují vaše náklady na něj, a ovoce současně zabírá místo, kterého mnoho domácností s menším mrazákem nemá nazbyt.

Jestli máte spíž nebo sklep větší než mrazák, určitě byste měli vyzkoušet zavařování ovoce. Kompoty, povidla, marmelády – ovoce můžete zpracovat podle svého gusta. Navíc ovoce na zavařování nemusí být v dokonalé kondici, některé recepty naopak přímo vyžadují přezrálé plody.

Zavařovat je možné například meruňky, broskve, švestky, jablka, jahody nebo třešně – šíře je zde opravdu velká. Skvělým pomocníkem je speciální zavařovací hrnec. Pro zavařování lze využít i domácí pekárny.

Clatronic EKA 3338

Tip: Zavařovací hrnec Clatronic EKA 3338, na MALL.CZ za 1999 Kč. Objem 25 litrů, zabudované topné těleso, plynule nastavitelný termostat (30-100 °C).

Jestli se vám zavařování zdá jako příliš složitý proces, zkuste ovoce usušit. Sušička nezabere příliš místa a dá se použít celoročně. “Některým lidem sušené ovoce vyhovuje víc než čerstvé, je to lehká a zdravá svačina, navíc máte jistotu, že ovoce nebylo chemicky ošetřeno a máte 100% kontrolu nad celým procesem,” popisuje Zuzana Loudová z MALL.CZ.

Tip: Sušička Sencor SFD 135 E, na MALL.CZ za 899 Kč. 4 sušicí podnosy, tichý provoz, vhodná i pro sušení silnějších plátků potravin.

Sencor SFD 135 E

Ovoce už máte zpracované, ale chuť na čerstvé zůstává? Upečte si bublaninu! Hodí se do ní jakékoliv ovoce, přísady stačí jen promíchat a bublaninu jednoduše upéct v remosce.

Tip: Remoska Grand R 1202, na MALL.CZ za 2499 Kč