Proč si koupit zahradní drtič a jak vybrat ten nejlepší

Praha, 11. srpna 2011

Až se vás zima zeptá, co jste dělali na podzim, co odpovíte? Babí léto je sice jedno z nejhezčích období v roce, pak ale začnou opadávat listy a ze zahrady bude potřeba uklidit staré větve a další rostlinné zbytky. Právě v této chvíli nastupuje technika, aby vám ulehčila práci – a skvělým pomocníkem pro podzimní zahradu jsou zahradní drtiče.

Drtiče větví a dalšího zahradního odpadu se dají sehnat již za několik tisíc korun. Cena je odstupňována v závislosti na použitém řezném systému, výkonu či značce přístroje.

Přístroj založený na nožovém systému funguje na jednoduchém principu – větev je přitlačována na kotouč a ten ji otáčením postupně seká, plátek po plátku, na menší kousky, někdy se jim říká také štěpky. Nožové drtiče můžete koupit už za tři tisíce korun.

Odlišnost bývá u nožových drtičů v tom, zda je přístroj schopný podávané větve automaticky vtahovat dovnitř, nebo mu musíte pomoci vlastními silami.

Tip: Drtič zahradního odpadu AL-KO TEC 2500 R

Drtič disponuje nožovým a samovtahovacím systémem. Zpracuje větve do průměru 45 mm a pomocí dvojité izolační stěny je hlučnost snížená o 25 % oproti standardním přístrojům.

Cena na MALL.CZ: 3990 Kč

Drtič zahradního odpadu AL-KO TEC 2500 R

Zatímco nožový mechanismus větve a další materiál postupně seká, frézovací válec funguje jinak, jeho funkce totiž spočívá ve strouhání a drcení vloženého odpadu na jemnou drť. Jde o výkonnější systém vhodný i na tvrdé větve, současně ale také dražší, ceny zde začínají na cca 6 tisících Kč.

Tip: Drtič větví Bosch AXT 25 D

Drtič zahradního odpadu s velkým drticím výkonem. Optimalizovaný sekací systém s frézovacími válci umožňuje enormní drticí výkon – až 190 kg/h při větvích o tloušťce až 40 mm.

Cena na MALL.CZ: 9390 Kč

„Nejdůležitější pro výběr drtiče je rozloha zahrady a jaký materiál budete drtit nejvíce,“ vysvětluje Radim Šafář, vedoucí oddělení Hobby a zahrada MALL.CZ. „U menší zahrady vystačíte s levnějším modelem drtiče s nožovým systémem, pro větší plochu a náročnější údržbu je lepší si připlatit. Vždy však investujte do prověřené značky, přístroj přece jen vykonává poměrně těžkou práci, u které se kvalita rychle projeví,“ dodává.

Drtič větví Bosch AXT 25 D

Nožový mechanismus zvládne měkčí rostlinné zbytky a mladší, tenčí větvičky, na rozdíl od výkonnějšího frézového válce. V případě velké zahrady hraje ve prospěch modelu s frézovacím válce také jeho tišší chod. Nožový systém je poměrně hlučný, takže se pro dlouhou práci tolik nehodí, zvlášť pokud máte sousedy, kteří mají rádi svůj klid.

Výhodou drcení zbytků ze zahrady je i možnost jejich dalšího využití. Jemná drť je vhodná na kompostování a šťepky  je možné použít jako palivo do krbových kamen nebo jako náhradu za mulčovací kůru.

Tip: Black&Decker GS 2400

Zahradní elektrický drtič GS 2400 s mechanismem pro sekání a drcení větví až do průměru 40 mm a možností opačného chodu drtiče, což umožňuje rychlé a snadné uvolnění zaseknutých větví.

Cena na MALL.CZ: 5990 Kč

Black&Decker GS 2400