Většinový podíl v Netretail Holding B.V. získala od stávajících akcionářů včetně Intel Capital a MCI společnost MIH Allegro

Praha, 2. července 2012

Společnost MIH Allegro, dceřiná firma Naspers Ltd. (JSE: NPN), dokončila akvizici kontrolního balíku ve společnosti Netretail Holding B.V. (Netretail) od stávajících akcionářů včetně Intel Capital a MCI. Netretail je přední online prodejce ve střední a východní Evropě, působící v České republice (www.mall.cz), na Slovensku (www.mall.sk), v Polsku (www.mall.pl), Maďarsku (www.mall.hu) a Slovinsku (www.mimovrste.si).

Intel Capital, globální investiční divize společnosti Intel (NASDAQ: INTC), byl hlavním investorem ve společnosti Netretail od roku 2008. V roce 2010 byl Intel Capital hlavním investorem v druhém kole financování, na němž se podílel i soukromý středoevropský investiční fond MCI Management. S podporou Intel Capital a MCI dosáhl Netretail v posledních čtyřech letech významného růstu a posílil své postavení na řadě významných online trhů ve střední a východní Evropě.

„Oceňujeme zejména vytrvalou podporu Intel Capital a MCI v náročných dobách, které nevyhnutelně potkají každou rychle rostoucí firmu,” říká generální ředitel a zakladatel Netretail Ondřej Fryc.

K transakci se vyjádřil i investiční ředitel Intel Capital Klaus Konrad: „Po dobu trvání naší investice vytvořilo vedení Netretail silný provozní tým a úspěšně se mu podařilo implementovat logistické centrum i automatizovat firemní procesy. To umožnilo společnosti plně profitovat z dynamického růstu online prodeje v regionu.”

Sylwester Janik, partner a člen představenstva MCI Management, transakci komentoval: „Po dobu naší investice společnost úspěšně realizovala svůj expanzní plán prostřednictvím akvizic. Úspěch společnosti Netretail potvrzuje efektivitu naší strategie podporovat nejlepší podnikatele a pomáhat jim k tomu, aby se stali leadery trhu v regionu střední a východní Evropy.”

Na základě uskutečněné transakce vstoupí Netretail a MIH Allegro do dlouhodobého partnerství, jehož cílem bude realizovat druhou vlnu růstu elektronického obchodu v regionu. Generální ředitel MIH Allegro Hein Pretorius se k transakci vyjádřil takto: „Jsme rádi, že můžeme do naší rodiny společností přivítat Netretail, jeho manažerský tým i zaměstnance. Jsme přesvědčeni, že tato transakce spojí vzájemně se doplňující zkušenosti napříč různými regiony, které bychom chtěli integrovat a dále rozvíjet. Region střední a východní Evropy má velice atraktivní potenciál pro další růst v oblasti elektronického obchodu a my jsme přesvědčeni, že máme všechny předpoklady k tomu, abychom nabízených tržních příležitostí využili.”

Exkluzivním finančním poradcem společnosti Netretail a jejích akcionářů byla společnost Jefferies. MIH Allegro a Naspers Ltd. poskytovala exkluzivní finanční poradenství Goldman Sachs.

O společnosti Netretail

Netretail Holding B.V. je přední online prodejce ve střední a východní Evropě, působící v České republice (www.mall.cz), na Slovensku www.mall.sk), v Polsku (www.mall.pl), Maďarsku (www.mall.hu) a Slovinsku (www.mimovrste.si).

O společnosti Intel Capital

Intel Capital je globální investiční pobočkou společnosti Intel. Společnost investuje do inovativních technologií a začínajících firem po celém světě. Intel Capital investuje do širokého spektra společností, které nabízejí software, hardware, služby zaměřené na firmy, domácnosti, mobilitu, zdravotnictví, spotřebitelské služby na internetu, výrobu polovodičů a čisté technologie. Od roku 1991 společnost Invest Capital investovala přes 10,6 miliardy amerických dolarů do více než 1 234 společností v 51 zemích světa. Za stejnou dobu vstoupilo na různé burzy 199 společností z portfolia Intel Capital a 296 z nich bylo zakoupeno v přímé akvizici nebo se zúčastnily fúze. V roce 2011 společnost Intel Capital investovala 526 milionů amerických dolarů do 158 projektů, přičemž zhruba 51 procent finančních prostředků bylo investováno mimo území Spojených států a Kanady.

O MCI

MCI je soukromý investiční fond působící na rozvíjejících se trzích Evropy a zaměřující se na podporu regionálně a globálně úspěšných firem. MCI využívá důkladnou znalost prostředí a podporuje nejlepší nápady, podnikatele a společnosti. Fond MCI založil v roce 1999 Tomasz Czechowicz, společnost sídlí ve Varšavě, je jedním z nejúspěšnějších privátních investorů v regionu a má za sebou již přes padesát úspěšně realizovaných transakcí včetně 20 úspěšných odprodejů, 10 vstupů na burzu, správu aktiv ve výši 300 milionů amerických dolarů. Společnost disponuje více než dvacetičlenným týmem zkušených odborníků.

O MIH Allegro

MIH Allegro je dceřinou firmou společnosti Naspers Ltd. (JSE: NPN) a provozuje řadu online obchodů a platforem v Polsku, České republice, Slovensku, Maďarsku, Bulharsku, Rumunsku, Srbsku, Lotyšsku, Litvě, Estonsku, Ukrajině, Rusku, Bělorusku, Kazachstánu a Turecku. MIH Allegro rozšiřuje svou působnost napříč celým územím, na němž působí, a jeho cílem je zlepšovat služby poskytované klientům v oblasti elektronického nakupování.