V zemích Visegrádské čtyřky propukla vánoční horečka: Během následujících tří týdnů nakoupí dárky každý druhý zákazník

Praha, 26. listopadu 2012

Právě dnes startují tři týdny, kdy zákazníci na internetu utratí nejvíce peněz. Z pohledu obchodníků je nadcházející období nejsilnější z celého roku. Zákazníci během něho nakoupí až polovinu všech vánočních dárků. Podobná nákupní horečka zasáhne i další země Visegrádské čtyřky, tedy Slovensko, Polsko a Maďarsko.

Vánoční nákupy začaly letos podle statistik MALL.CZ již v druhém říjnovém týdnu. Prodeje od té doby rostou pravidelným tempem. Zlom však nastává právě dnes. Nejvíce vánočních dárků se v Česku, Slovensku, Polsku a Maďarsku, kde obchod působí, nakoupí během následujících tří týdnů. Vánoční horečka pak vyvrcholí v týdnu od 10. prosince.

„Během následujících tří týdnů nakoupí dárky každý druhý zákazník, tedy naprostá většina těch, kteří to dosud nestihli. V týdnu od 17. prosince již budou prodeje klesat, poroste využití rychlejších osobních odběrů a záchranou nakupujících na tu úplně poslední chvíli se stanou dárkové certifikáty,” předpovídá Marek Liška, generální ředitel MALL.CZ.

Pondělí 10. prosince se s největší pravděpodobností stane dnem, kdy se na internetu bude nakupovat nejvíce z celého roku. „Zajímavostí je fakt, že zatímco v Česku, Polsku i Maďarsku připadly loni největší nákupy na stejný den, na pondělí 12. prosince, na Slovensku rekord padnul až o týden později, tedy 19. prosince. Uvidíme, zda i letos nechají slovenští zákazníci nákupy na pozdější dobu než zákazníci v ostatních zemích, kde máme obchody,” komentuje čísla Marek Liška.

Letošním vánočním hitem se podle MALL.CZ stanou tablety a čtečky knih. Nástup chytré elektroniky ovšem neznamená, že by byla ohrožena pozice vánočních stálic. O Vánocích 2011 se na MALL.CZ nejvíce prodávaly sodovkovače Sodastream, sekery Fiskars, parfémy, meteorologické stanice, hračky pro děti či malé spotřebiče a letošní žebříček se zřejmě nebude zásadně lišit. Interaktivní hračky nebo LEGO jsou u dětí jistotou, stejně tak kutilské sady jako dárek pro dospělé muže. Ženy budou i letos dostávat kosmetiku, prarodiče pak fotorámečky nebo meteostanice. Rodiny si nadělí espressovač nebo televizi, nejpravděpodobněji chytrý LED model s úhlopříčkou 40 palců.