Bojujte proti padání vlasů! Pomáhá změna jídelníčku i správná kosmetika

Vypadávání vlasů trápí muže i ženy. Zatímco muži se mnohdy již od dvacátého roku života trápí s lokálním vypadáváním (pleš), ženám okolo čtyřicítky dělají starost čím dál větší kouty a řídnutí vlasů po celé hlavě. Jak proti tomu bojovat, a lze řídnutí vlasů zastavit nebo dokonce navrátit původní hustotu vlasů?

Vlasy jsou korunou krásy a ztráta vlasů nebo jejich nezdravý vzhled dokáže potrápit na dlouhá léta. U mužů je ztráta vlasů dána zpravidla dědičnou predispozicí. Ženy ztráta vlasů trápí při hormonálních změnách, jakými prochází po porodu nebo v menopauze. Ztrátu vlasů uvádějí i pacienti po prodělání onemocnění Covid-19. U mužů se problém může objevit už po dvacátém roce života, u žen k němu často dochází po čtyřicítce.

Bojujte proti padání vlasů! Pomáhá změna jídelníčku i správná kosmetika
INFO: U žen bývá častou příčinou nedostatečná hladina estrogenu, u mužů nadbytečná hladina testosteronu.

Kdy je vypadávání vlasů problém

Průměrně máme každý na hlavě okolo sto tisíc vlasů. V tomto ohledu vévodí obvykle světlovlasé typy, které mohou mít více, naopak o něco méně jich mají zrzaví lidé. Každý den by se měla uvolnit asi stovka vlasů, které dokončí svůj proces růstu a uvolňují místo novému vlasu. U lidí, kteří mají vlasů hodně to může však být i 200 vlasů denně. Nejvíce vlasy vypadávají při mytí, při kterém se může uvolnit z husté kštice i 400 vlasů. Pokud ovšem vnímáte náhlou změnu, a vlasy vypadávají více než obvykle, je načase hledat příčinu.

Příčiny vypadávání vlasů:

  • Hormonální změny
  • Stres
  • Prodělání nemoci
  • Špatná životospráva
  • Nedostatek vitamínů
  • Genetická predispozice (především u mužů)
  • Nevhodná kosmetika
INFO: Zastavit padání vlasů je výrazně jednodušší než obnovit jejich růst. Nejjednodušší a nejméně náročnou cestou je prevence proti vypadávaní vlasů.

Šampony a kondicionéry proti vypadávání stimulují vlasové kořínky

Léčebné šampony, kondicionéry, kúry a tonika na vypadávání vlasů obsahují blokátory DHT. Ty pronikají do pokožky během mytí. DHT je hormon zodpovědný za ztrátu vlasů u mužů, ale léčebné šampóny pomáhají i ženám.

Šampony s DHT blokátory pomáhají zastavit padání vlasů a podporují jejich nový růst. (Pro muže je k dostání pilulka proti DHT, ženám škodí). Pro muže a ženy jsou na trhu odlišné typy přípravků, ženy by rozhodně neměly užívat přípravky určené pro muže a naopak.

Úprava jídelníčku je nezbytná v boji proti vypadávání vlasů

Vlasům můžete dodávat výživu z vnější části a druhou polovinou úspěchu je postarat se o výživu kořínků zevnitř. Pokud má vaše tělo dostatek vitamínů a minerálů ze stravy, budou zdravé i vaše vlasy.

Vitamíny pro růst vlasů

  • Vitamín E má antioxidační účinky, přispívá k obnově kožních buněk, opravuje vlasovou tkáň, předchází předčasnému šedivění.
  • Vitamín A pomáhá posílit vlasové vlákno.
  • Vitamín B dodává vlasové pokožce živiny i kyslík. Vitamín B5 přispívá k lesku a pevnosti vlasů a jeho nedostatek je nejčastější příčinou vypadávání vlasů.
  • Vitamín C je přirozenou součástí struktury vlasů. Pomáhá v jejich pevnosti a odolnosti.
  • Vitamín K pomáhá posílit vlas a stimuluje vlasovou cibulku.
  • Vitamín D předchází vysušování vlasové pokožky.
  • Vitamín H (biotin) stimuluje vlasovou pokožku a pomáhá v přirozeném růstu vlasů.

Další důležité látky

  • Zinek pomáhá stimulovat kožní maz a předchází přesušování vlasové pokožky a lupovitosti.
  • Železo zabraňuje vypadávání vlasů, posiluje vlasové cibulky.
  • Vápník je základním prvkem pro normální růst vlasů.
  • Křemík bojuje proti předčasnému stárnutí vlasů i pokožky hlavy.

Strava na podporu růstu vlasů by měla obsahovat velké množství bílkovin. Také zařaďte avokádo, ořechy a semínka, ryby. Pomáhají vejce, kurkuma, celozrnná rýže, luštěniny. Každý den byste měli sníst pět porcí ovoce a zeleniny. Užívat můžete také doplňky stravy v podobě vitamínů, minerálů a antioxidantů.

Komplexní postup pro péči o řídnoucí vlasy

  1. Pravidelná masáž a podpora prokrvení pokožky, masáž 3× denně 2 minuty.
  2. Mytí přípravky proti vypadávaní vlasů.
  3. Použití přípravků po umytí (sérum, tonikum, zábal).
  4. Šetrné foukání vlasů (použijte fén s ionizátorem).
  5. Omezte foukání, žehlení a styling vlasů.
  6. Zakupte doplňky stravy.
  7. Upravte jídelníček.
  8. Relaxujte.
  9. Choďte na preventivní lékařské prohlídky, při stálých potížích navštivte endokrinologa.

Čím podpořit růst vlasů

Pro růst vlasů je zcela zásadní stimulace vlasové pokožky. Pravidelně se věnujte masážím hlavy. Pomáhají nejrůznější masážní válečky a účinná je i stimulace infračervenou či biolampou.