10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Co dělat, když ručníky po vyprání smrdí

Pokud vám začala páchnout pračka, není to důvod k jejímu vyhození. Možná je ale načase, abyste změnili styl praní nebo ji pořádně vyčistili. Vyzkoušejte naše 4 tipy, jak se zbavit zápachu.

4 tipy, jak zbavíte pračku zápachu

Babská rada, která pomáhá: ocet a soda

Ocet je hotový všelék pro vaše prádlo. Vypere, odstraní skvrny, zbaví zápachu. Do zásobníku na prací prášek nalijte sklenici klasického vinného octa. Nastavte pračce co nejvyšší teplotu vody a zapněte. A to je vše. Ocet odstraní chemické usazeniny z pracích prostředků. Po uschnutí budou vaše ručníky jako nové – savé a voňavé. Opravdu. Jak budou ručníky schnout, po octu ani nezavětříte.

Pokud nemáte ocet pro ruce nebo se ho bojíte, stejně skvělou službu vám odvede jedlá soda. Rozdíl je pouze v tom, že místo sklenice octu použijete ½ sklenice s jedlou sodou.

Ručníky s ručníky a na 60 stupňů

Vždy si vyčleňte jednu várku, ve které vyperete jen ručníky, případně utěrky. Většina oblečení, které běžně nosíme, si při praní vystačí se 40 stupni. Ručníkům svědčí naopak vyšší teploty. Je to zejména z toho důvodu, že při nich zanikají bakterie, které se utíráním mohou v ručníku usazovat.

Rozlučte se s aviváží

Alespoň při praní ručníků a osušek. Pokud na ně vezmete aviváž, dojde k opačnému výsledku, než jste zamýšleli. Aviváž snižuje savost. Kromě toho, že se vlákna připlácnou k sobě a pak mají tendenci zapáchat, tak vás ručník pořádně neosuší. V redakci tomu říkáme syndrom navlhlého ručníku.


Do hry vstupuje citrón

Mnoho lidí si pomyslí, že praní s citrónem musí vypadat, jako když pejsek s kočičkou vařili dort, ale opak je pravdou. Citrón prádlo provoní a navíc vybělí, takže se nejvíc hodí na bílé ručníky. Obecně platí, že s citrónem se to při praní nemá přehánět – na celou jednu pračku stačí 100 mililitrů citrónové šťávy. Důležité je říci, že pokud máte doma alergické děti, poraďte se s lékařem, zda je citrón správná volba pro vaši domácnost.

Sušička 2v1: usuší a provoní

Po vyprání voňavé, po usušení smradlavé. Čím to může být? Sušením. Při sušení se vyvarujte sušení na radiátoru nebo přímém slunečním zařízení. Způsoby, jak uchovat vůni čerstvě vypraných ručníků jsou dva:

  1. buď sušte ručník rozprostřený na sušáku,
  2. nebo jej dejte do sušičky.

Další zajímavé články:

3 nejčastější závady na pračce

Nevypouští vodu, neždímá, netopí. Abyste nemuseli při každém problému s pračkou... celý článek

Jak vyčistit pračku

Aby bylo vyprané prádlo vždy krásně voňavé a svěží, je třeba myslet na pravidelné čištění pračky.... celý článek

4 tipy, jak zbavíte pračku zápachu

Pokud vám začala páchnout pračka, není to důvod k jejímu vyhození..... celý článek