10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Den matek: Inspirujte se a vyberte mamince dárek, který ji skutečně potěší

Druhou květnovou neděli se v České republice slaví Den matek – oslava dárkyň života, plodnosti a mateřství. A právě tento den je skvělou příležitostí, kdy můžete poděkovat své mamince za život, který vám dala, péči, kterou vám věnovala, a bezpodmínečnou lásku a podporu, jíž se vám stále dostává. Jaký dárek je pro tuto speciální příležitost vhodný? Inspirujte se na následujících řádcích.

Už jako malé děti jsme byly ve školkách a školách vedeny k tomu, abychom maminkám k jejich svátku namalovaly obrázek nebo natrhaly kytičku. Tuto tradici si většina z nás nese s sebou i v dospělosti a využívá druhou květnovou neděli k vyjádření díků své mamince za vše, co pro něj za celý život udělala. Tradičním dárkem bývá květina či bonboniéra, chcete-li však zvolit více netradiční variantu, možností výběru je opravdu celá řada. Dárek byste vždy měli uzpůsobit tomu, jaká vaše maminka je, co má ráda, a co ji opravdu potěší. A pamatujte, že každý dárek by měl být doprovázen vřelým objetím a poděkováním.

Den matek: Inspirujte se a vyberte mamince dárek, který ji skutečně potěší
Věděli jste, že…

…Den matek vznikl už ve starověkém Řecku na počest bohyně plodnosti a mateřství Rhey? Jako celonárodní svátek byl poprvé vyhlášen v roce 1914 prezidentem USA Woodrowem Wilsonem. Na našem území se slaví od roku 1923, a to díky Alici Masarykové, dceři Tomáše Garigua Masaryka, která se stala jeho propagátorkou.

Den matek: Inspirujte se a vyberte mamince dárek, který ji skutečně potěší

Univerzální dárky, které potěší všechny maminky

Pokud chcete vsadit na klasiku, která rozhodně nezklame, pak nechte pro maminku uvázat kytici jejích oblíbených květin, darujte jí čokoládu, bonboniéru či jinou sladkost, nebo jí vytvořte originální přáníčko, ve kterém se jí vyznáte ze svých citů k ní a poděkujete za vše, co pro vás dosud udělala. Maminku určitě potěšíte také tím, pokud jí v tento den ulevíte od jejích každodenních starostí, převezmete za ni její činnosti a necháte ji, aby si odpočinula – věnujte jí den, kdy se budete na oplátku starat vy o ni a strávíte s ní společné, příjemné chvíle – bude to pro ni možná ten nejlepší dárek...


Dárek pro mladou maminku

Vybíráte-li dárek pro mladou maminku a chcete jí udělat opravdovou radost, zapřemýšlejte nad tím, co ráda dělá, a co si třeba nemohla dopřát kvůli nepřetržité péči o své potomky. 

 • Nemá-li maminka moc prostoru starat se sama o sebe, určitě ocení, pokud jí věnujete návštěvu u kadeřnice či kosmetičky, nebo jí dáte poukaz na masáž – samozřejmě doplněné péčí o děti po dobu, kdy si bude užívat relax.
 • Pokud je maminka sportovně založená, darujte jí poukázku do fitness centra nebo jí pořiďte nějaké pěkné sportovní oblečení, které využije při svých aktivitách. Chcete-li investovat do dárku vyšší částku, můžete jí pořídit například nové in-line brusle či kolo.
Den matek: Inspirujte se a vyberte mamince dárek, který ji skutečně potěší
 • Žádná žena nepohrdne kosmetikou, a proto i mladou maminku potěší její oblíbený parfém, nebo dárková kosmetická sada. Nejste-li si jisti, jakou vůni má ráda, nebo jakou kosmetiku používá, můžete vsadit na dárkovou kartu či poukázku do oblíbené drogerie.
 • Není snad žena, která by se ráda neozdobila šperkem – a pokud je navíc darován od srdce, udělá radost ještě větší. Věnujte mamince náhrdelník, náramek nebo prstýnek. Máte-li omezený rozpočet, uděláte radost také broží či jednoduchým přívěskem. A jestliže už maminka vlastní šperků hodně, pořiďte jí na ně originální šperkovnici nebo stojánek.


Den matek: Inspirujte se a vyberte mamince dárek, který ji skutečně potěší

Dárek pro maminku ve středním věku

Jestliže vaše maminka dosáhla středního věku a nachází se ve fázi, kdy už takzvaně „všechno má a nic nepotřebuje“, není snadné vybrat pro ni dárek. V tento speciální den ale zapomeňte na praktické dárky a věnujte jí něco, co ji opravdu potěší – a co by si třeba sama nepořídila.

 • To, na co se nezapomíná, jsou zážitky – věnujte proto mamince něco, co si užije a na co bude ráda vzpomínat ještě dlouhou dobu. Může to být wellness pobyt (klidně i jednodenní), zážitková proměna nebo komplexní pečující kosmeticko-kadeřnický balíček.
 • Pokud se o sebe vaše maminka ráda stará, potěší ji schůzka s vizážistkou, která ji obohatí o praktické tipy, jak podtrhnout svou krásu. K poukázce jí můžete přibalit také balíček luxusní pleťové kosmetiky.
 • Velmi ceněným dárkem je zážitkové focení – dopřejte mamince profesionální focení, které může absolvovat buď sama, nebo společně s vámi. Styl fotografií můžete navíc uzpůsobit životnímu stylu vaší maminky – stačí se rozhodnout například pro focení v dobových kostýmech či focení se zvířaty.
 • Jako úlevu po náročném dni vaše maminka určitě ocení praktický masážní přístroj, díky kterému si bude moci odpočinout a načerpat nové síly. Jejich výběr je opravdu rozmanitý – zaměřit se můžete na celotělové masážní podložky, masážní přístroje na nohy, které fungují na bázi akupresury, či obličejové masážní pomůcky, které vypnou a zpevní pleť.
 • Každá žena touží být krásná, proto i vaši maminku určitě potěší nějaký módní doplněk – vsadit můžete například na praktickou či luxusní kabelku, decentní nebo naopak výrazné hodinky (velmi oblíbené jsou poslední dobou i takzvané chytré hodinky neboli smartwatch, které sledují denní aktivitu a zvládnou dokonce i změřit tlak), či módní peněženku.


Dárek pro starší maminku 

Jestliže už vaše maminka dosáhla důchodového věku, nebo se již dočkala vnoučat, má jiné životní priority. Jako poděkování za její celoživotní péči jí můžete věnovat některý z následujících dárků:

 • Maminky, které rády tráví čas v kuchyni, aby pohostily svou rodinu, ocení nejrůznější kuchyňské pomocníky či specialitky do kuchyně. Vsadit můžete například na kuchyňského robota, kvalitní ostrý nůž nebo třeba novou sadu hrnců.
 • V pokročilejším věku je také důležitá péče o zdraví – dopřejte své mamince to nejlepší a věnujte jí přípravky na klouby, kvalitní zdravotní obuv, která ji podpoří při chůzi, nebo nejrůznější vitamínové doplňky či balíček se zdravou výživou.
Den matek: Inspirujte se a vyberte mamince dárek, který ji skutečně potěší
 • Každá žena se ráda pochlubí svou rodinou, proto můžete mamince věnovat také fotodárek – v poslední době se velké oblibě těší nejrůznější hrníčky, deky či polštářky s fotkami členů rodiny, nebo i zvířecích domácích přátel.
 • I starší maminky/babičky jsou mnohdy rády aktivní. Je-li to případ té vaší, podpořte ji v jejích aktivitách a darujte jí něco, co ji potěší. Pokud ráda chodí, můžete ji překvapit trekingovými holemi nebo kvalitním outdoorovým oblečením. Je-li zdatná plavkyně, můžete jí kromě permanentky do bazénu koupit nové plavky. Jogínky zase ocení novou karimatku, ty ženy, které rády udržují svou fyzičku v soukromí, zase ocení nejrůznější posilovače či kardiostroje. Možností je v této oblasti opravdu nepočítaně, proto vybírejte dle toho, co má vaše maminka opravdu ráda.
 • Chcete-li mamince darovat něco, na co bude dlouho vzpomínat, a nejste limitováni rozpočtem, vsaďte na lázeňský či wellness pobyt, nebo nějaký skvělý zážitek, jako je například let balónem – za celoživotní péči si to určitě zaslouží.


Myslete na maminku i na dálku

Možná žijete od své maminky daleko a nemůžete s ní Den matek strávit osobně. Ani v tom případě na ni nezapomeňte a spojte se s ní alespoň na dálku. Díky moderním technologiím jí nemusíte jen volat či posílat SMS, ale můžete uskutečnit videohovor, při kterém jí poděkujete za vše, co pro vás dělá. A chcete-li ji opravdu překvapit, pošlete k ní kurýra s kyticí či nějakou sladkostí. 

Způsobů, jak maminku překvapit a odvděčit se jí za její péči, je opravdu mnoho. Výše uvedené tipy vám poslouží jako inspirace – konečný výběr vždy uzpůsobte na míru vaší mamince, kterou znáte nejlépe a víte, co ji skutečně potěší.