10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak dát iPhone do továrního nastavení? Seznamte se s kompletním postupem a nezapomeňte na zálohu!

Obnovení továrního nastavení iPhonu neslouží jen ke kompletnímu vymazání veškerých dat z mobilu, ale může pomoci i ve chvílích, kdy se v systému iOS začnou objevovat chyby a telefon se takzvaně „seká“ nebo samovolně vypíná. Návrat do továrního nastavení iPhonu není nijak složitý, stačí jen znát heslo pro přihlášení (Apple ID) a postupovat přesně podle daných kroků.

Obnova továrního nastavení iPhonu nemusí však vždy nutně znamenat vymazání veškerého obsahu. Data totiž můžete předem zálohovat, a následně je po návratu do výchozího stavu obnovit ze zálohy. Nepřijdete tak o své kontakty, fotografie či jiná data.

Jak dát iPhone do továrního nastavení? Seznamte se s kompletním postupem a nezapomeňte na zálohu!

Zálohování dat na iPhonu zachrání váš obsah

Pokud není důvodem obnovy továrního nastavení iPhonu prodej a veškerá svá data si chcete uchovat, je třeba provést zálohu dat. Než se však pustíte do zálohování, je třeba zkontrolovat váš počítač nebo MacBook a ověřit, zda v nich máte nainstalovanou nejnovější verzi iTunes, která umožňuje synchronizaci dat mezi různými zařízeními.

Jak aktualizovat iTunes?

V počítači si otevřete iTunes a v liště s nabídkou vyberte Nápověda -> Ověřit aktualizace. Následně se vám buď zobrazí hláška, že je iTunes aktualizováno, nebo vám systém oznámí, že je připravena nová aktualizace – tu si nainstalujte podle pokynů na obrazovce.

Jak zálohovat data z iPhonu?

Jakmile máte ověřeno, že máte staženu aktuální verzi iTunes, můžete se pustit do zálohování dat. Data můžete zálohovat třemi způsoby, a to pomocí iCloudu, MacBooku či PC.

Zálohování dat pomocí iCloudu

Pro provedení zálohy dat pomocí iCloudu musíte být po celou dobu procesu připojeni k Wi-Fi.

 • Jakmile máte jistotu stabilního připojení, přejděte v iPhonu do Nastavení.
 • V Nastavení klikněte na vaše jméno a následně vyberte možnost iCloud.
 • Aktivujte přepínací políčko u možnosti Záloha na iCloudu (bude svítit zeleně).
 • Nakonec klikněte na možnost Zálohovat a nechce provést zálohu – nezapomeňte, že během této doby nesmíte přerušit Wi-Fi připojení.
Praktický tip v případě nedostatku místa: Při zálohování dat pomocí iCloudu se může stát, že bude objem vašich dat převyšovat dostupné místo v úložišti, o čemž vás bude systém informovat. V takovém případě je pro úspěšné provedení zálohy nezbytné zakoupit si více místa v úložišti – na výběr máte 50 GB, 200 GB nebo 2 TB úložného prostoru. Výběr velikosti úložiště provedete v Nastavení, kde klikněte na vaše jméno a pokračujte na iCloud -> Spravovat úložiště -> Navýšit.

Zálohování dat pomocí MacBooku

Zálohování pomocí MacBooku je možné pomocí Finderu (pro macOS Catalina nebo novější) či pomocí iTunes (pro macOS Mojave nebo starší).

 • Při zálohování pomocí Finderu otevřete Finder a připojte mobil k MacBooku pomocí USB kabelu. V tuto chvíli můžete být požádáni o zadání Apple ID nebo potvrzení, zda chcete počítači důvěřovat. Jakmile zadáte kód a potvrdíte důvěryhodnost počítače, vyberte vaše zařízení a klikněte na Zálohovat. Poté nechte proces dokončit.
 • Při zálohování pomocí iTunes otevřete na počítači iTunes a připojte mobil k MacBooku pomocí USB kabelu. V tuto chvíli můžete být požádáni o zadání Apple ID nebo potvrzení, zda chcete počítači důvěřovat. Jakmile zadáte kód a potvrdíte důvěryhodnost počítače, vyberte vaše zařízení a klikněte na Zálohovat. Poté nechte proces dokončit.

Zálohování dat pomocí počítače

Používáte-li počítač s operačním systémem Windows, otevřete pro zálohování na tomto přístroji iTunes a připojte mobil pomocí USB kabelu. V tuto chvíli můžete být požádáni o zadání Apple ID nebo potvrzení, zda chcete počítači důvěřovat. Jakmile zadáte kód a potvrdíte důvěryhodnost počítače, vyberte vaše zařízení v iTunes a klikněte na Souhrn a následně na Zálohovat. Poté nechte proces dokončit.

Obnovení továrního nastavení iPhonu

Jestliže jste si úspěšně zálohovali data, můžete se pustit do obnovy továrního nastavení. Přejděte do Nastavení -> Obecné -> Přenést nebo resetovat iPhone. Následně budete mít na výběr dvě možnosti:

Smazat data a nastavení

Zde se vám zobrazí přehled toho, co vše bude smazáno, přičemž některé z položek můžete spravovat a vyjmout je ze seznamu pro smazání. Následně je třeba potvrdit výběr pomocí Apple ID a počkat, než se daná data smažou – to může v závislosti na objemu trvat i několik minut.

Resetovat

Při zvolení této možnosti nebudou vymazána data, ale dojde pouze k resetování údajů na základě zvolené možnosti, přičemž máte na výběr:

 1. Obnovit vše – výběrem této možnosti navrátíte výchozí hodnoty všech položek nastavení, ale nebudou smazána data ani fotografie či videa.
 2. Obnovit nastavení sítě – dojde k odstranění nastavení sítě a zároveň k přejmenování názvu zařízení na „iPhone“ a znedůvěryhodnění veškerých ručně nastavených certifikátů.
 3. Obnovit slovník klávesnice – výběrem této možnosti dojde k resetování slovníku klávesnice a budou z něj vymazána všechna slova, která jste do něj za dobu používání iPhonu zadali
 4. Obnovit uspořádání plochy – tato možnost upraví uspořádání ikon na ploše – navrátí je na původní zobrazení předinstalovaných aplikací
 5. Obnovit polohu a soukromí – výběr této možnosti provede resetování polohových služeb včetně soukromí

Po výběru vámi požadované možnosti budete vyzváni k zadání Apple ID – bude-li zadání správné, bude provedena požadovaná akce a dojde k resetování či smazání dat z iPhonu.


Další zajímavé články

Jak najít telefon? Dáme vám návod a doporučíme spolehlivá zabezpečení!

Pro všechny roztržité, kteří dokážou odložit mobil na různých místech, i pro ty, kterým se do kapes vloudil omylem cizí mobil... celý článek

Největší chytáky při výběru chytrých hodinek. Na co si dávat pozor?

Voděodolnost, počet sportovních režimů, výdrž baterie nebo hmotnost – pokud vybíráte chytré hodinky... celý článek

Designové příslušenství, které by nemělo chybět vašemu iPhonu

Začátkem roku 2021 se na trhu objevil nový výrobce příslušenství zejména pro iPhony. CubeNest se zaměřuje především... celý článek