Jak opravit lednici a jaké poruchy jsou nejčastější?
Lednice je důležitým vybavením domácnosti, bez kterého se jen těžko objedeme. Proto pokud nastane její porucha, je třeba ji začít ihned řešit, abyste předešli zkažení potravin nebo vytopení podlahy. Ač si některé poruchy žádají zásah opraváře, s jinými si hravě poradíte sami! Seznámíme vás s nejběžnějšími poruchami ledniček a poradíme, jak je svépomocí vyřešit!
Porouchala se vám chladnička? Manuál napoví, kde se stala chyba!
Pokud máte pocit, že chladnička chladí málo, na jejím dně je příliš mnoho vody nebo extrémně namrzá, sáhněte nejdříve po manuálu. Ten obvykle obsahuje přehled nejčastějších poruch i způsoby, jak je vyřešit. Problémem může být pouze nastavení lednice, špatném těsnění a podobně.
Jestliže manuál od lednice už doma nemáte, zkuste jej vyhledat na internetu. Stačí zadat typ lednice, případně číselné označení, které najdete na štítku spotřebiče.
Ne vždy je však manuál dostatečným rádcem. Proto přinášíme přehled nejčastějších poruch lednicí a možnosti jejich řešení!
Namrzání lednice může mít hned několik příčin!
Namrzání lednice souvisí se zvýšenou kondenzací vlhkosti. Pokud opakovaně bojujete s námrazou ve vaší chladničce, snažte se dodržovat tyto zásady:
- Do chladničky nevkládejte teplé potraviny. Právě ty zvyšují vlhkost v lednici, a díky tomu se snadno tvoří námraza.
- Pro uložení potravin s vyšší vlhkostí užívejte speciální přihrádky. Jedná se především o zeleninu, ovoce nebo maso.
- Nenechávejte ledničku otevřenou příliš dlouho. Při každém otevření se do ní dostane teplý vzduch z místnosti, který má na svědomí vyšší kondenzaci vlhkosti.
- Pravidelně kontrolujte těsnění lednice. Pokud je totiž těsnění zteřelé, nebo výrazně opotřebované, přestává plnit svoji funkci a dostatečně netěsní.
Jak vyměnit těsnění u ledničky?
Těsnění můžete v případě potřeby jednoduše nahradit novým kusem – stačí jej objednat dle výrobního čísla spotřebiče. Poté je třeba odstranit staré těsnění a drážku očistit. Nové těsnění si můžete cca 20 minut před instalací nahřát v teplé vodě – bude se vám s ním lépe pracovat. Nasuňte jej postupně do drážky a zkontrolujte, zda dokonale doléhá. V případě potřeby jej můžete opatrně dotvarovat pomocí fénu nebo horkovzdušné pistole nastavené na nejnižší teplotní stupeň.
V lednici se hromadí voda – pravděpodobně je na vině ucpaný odtok!
Pokud nacházíte na policích nebo dně lednice velké množství vody, je možné, že nefunguje odtokový kanálek, kterým obvykle voda z kondenzace odtéká do sběrné nádoby, ze které se samovolně odpařuje. Na vině může být obvykle zbytek jídla nebo jiné nečistoty a usazeniny, které průchod vody znemožní. Otvor můžete znovu zprůchodnit jednoduše za pomoci čisticího kartáčku, jehly nebo jiného ostrého předmětu.
Lednice nechladí – jaké jsou možné příčiny?
Může se stát, že lednice přestane dostatečně chladit, v horším případě přestane chladit úplně. Příčiny mohou být různé – od nesprávného nastavení termostatu, po vážnou poruchu motoru. Na co se v tomto případě zaměřit a jak poznat, odkud problém pramení?
Nevhodné nastavení termostatu
Pomocí termostatu (otočného kolečka uvnitř chladničky), můžete nastavit intenzitu chlazení. Mějte na paměti, že optimální teplota se může v průběhu roku měnit, na vině je měnící se teplota v bytě. Pokud se vám tedy v létě zdá, že lednice nechladí jako dříve, zkuste jen zvýšit úroveň chlazení, pravděpodobně tím problém vyřešíte.
Do lednice neproudí el. energie
Pokud ledničku otevřete a nezapne se ani vnitřní osvětlení, je možné, že je lednice odpojena z el. sítě. Zkontrolujte připojení a pojistky, nejspíš došlo ke krátkodobému výpadku proudu. Případně zkuste zapojit chladničku do jiné zásuvky.
Na vině může být také porucha kompresoru nebo motoru!
Jestliže slyšíte kompresor běžet, avšak lednice nechladí, může být příčinou únik chladicí kapaliny. Často se tak stane při nevhodné manipulaci s lednicí – při převozu, naklánění apod. V takové situaci je třeba zavolat odborníka, který určí konkrétní poruchu a možná řešení. Avšak připravte se na to, že oprava spotřebiče se bohužel pravděpodobně nevyplatí.
Co způsobuje vibrování a hlasité zvuky lednice?
Pokud chladnička občas vydává šplouchající zvuky, jemné praskání nebo vibruje, nemusíte se příliš znepokojovat. Tyto projevy jsou důsledkem roztažnosti materiálu a kapalin, které pracují. Pokud je však lednice příliš hlasitá, kompresor nevypíná, nebo silně vibruje, je třeba začít řešit příčiny těchto problémů.
Vibrující lednici obvykle stačí dokonale vyrovnat
V případě, že lednice vibruje, zkontrolujte, zda je správně ukotvena. Pokud je některá nožička ve vzduchu, vyšroubujte ji tak, aby pevně doléhala k zemi. Tato jednoduchá úprava problém často vyřeší. Jestliže však příčinou není nesprávné ukotvení, zaměřte se na ventilátor. Může být opotřebovaný a nesprávným chodem způsobovat vibrace.
Hlasité zvuky mohou indikovat opotřebovaný kompresor
Pokud vydává chladnička opravdu hlasité, rušivé zvuky, pravděpodobně bude na vině kompresor, který má již nejlepší léta za sebou. Zvažte, zda se jeho výměna vyplatí.
U lednice se nevypíná kompresor – pozor na únik chladicí kapaliny
Máte pocit, že kompresor u lednice běží nonstop a nevypíná se? S velkou pravděpodobností se jedná o únik chladicí kapaliny. Kvůli jejímu nedostatku se není chladnička schopná nachladit na požadovanou teplotu. V tomto případě je třeba volat opraváře, abyste neměli zbytečně velké výdaje za elektřinu!
Pamatujte na prevenci – chladničku pravidelně odmrazujte a čistěte!
Některým závadám můžete předejít tím, že věnujete čas pravidelné údržbě lednice. Ideálně jednou za čtvrt roku vyjměte všechny potraviny, lednici omyjte, v případě potřeby odmrazte, pročistěte odtokový otvor na vodu a zbavte se všech potravin s prošlou dobou trvanlivosti.