10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak připravit auto na jarní sezonu?


Každý automobil dostává během zimy pořádně zabrat – působí na něj silné mrazy, nepřízeň počasí, vlhkost i sůl z vozovky, která má neblahý vliv zejména na jeho podvozek. S blížícími se jarními měsíci tak přichází čas na jeho důkladnou údržbu – co všechno provést, zkontrolovat i vyčistit? Nechte se inspirovat naším článkem – najdete zde užitečné tipy, které zlepší kondici vašeho vozu a možná ušetří zbytečné výdaje za případné opravy.

Jak připravit auto na jarní sezonu?

Zbavte automobil usazené posypové soli a dalších nečistot

Agresivní sůl, jež se v zimě užívá k posypu silnic, může napáchat velké škody, proto byste ji měli s příchodem jara z vozu důkladně odstranit – zabráníte tak šíření koroze. Omyjte nejen solné mapy na karoserii, ale především podvozek, ten je zasažen nejvíce. V tomto případě se rozhodně vyplatí navštívit automatickou myčku, a připlatit si za mytí podvozku rotačními kartáči. Auto můžete finálně ručně vyleštit a ošetřit vhodnými přípravky pro exteriér vozu.

Doplňte všechny potřebné kapaliny a prohlédněte stav stěračů

Nyní přichází čas podívat se pod kapotu vozu. Během zimy se obvykle zvyšuje spotřeba směsi do ostřikovačů, proto zkontrolujte její stav a případně ji nahraďte letní směsí do ostřikovačů, která účinně odstraní i hmyz! U té příležitosti zkontrolujte také stav stěračů – všechny plastové a gumové části mohou vlivem mrazů poměrně rychle degradovat. V případě, že objevíte praskliny, zteřelé gumičky, případně stěrače nepřiléhají k čelnímu sklu tak dobře jako dřív, nahraďte je novými.

Zkontrolujte také stav brzdové kapaliny, motorového a převodového oleje a v případě potřeby je dolijte nebo vyměňte spolu s filtry. Pokud si nevíte rady, raději neexperimentujte a svěřte vůz kvalitnímu autoservisu.Jak připravit auto na jarní sezonu

Přezujte na letní pneumatiky a zkontrolujte brzdy

S příchodem letní sezony přichází čas na přezutí pneumatik – výměny zimních pneu za letní pneumatiky. V případě, že nechcete pneumatiky každou sezonu přezouvat, nebo nemáte prostor pro uskladnění náhradní sady, zvažte pořízení celoročních pneumatik. Pokud máte pocit, že automobil hůře brzdí, nechte zkontrolovat brzdové destičky a kotouče, ať jste na novou sezonu připraveni i co se bezpečnosti týká.

Po zimě dopřejte vozu důkladnou očistu interiéru

Během zimních měsíců je snadné zanést při nastupování do auta bláto, drobné kamínky, sníh se solí a další nečistoty. Pokud nemáte čas věnovat se čištění vozu pravidelně, udělejte na jaře menší generálku!

  1. Vyjměte podlahové autokoberečky a důkladně je vyčistěte nebo vysajte průmyslovým vysavačem, stejně tak i čalounění na podlaze a prostor v okolí autosedaček. V případě, že koberce do auta nesou již výrazné znaky opotřebení, dopřejte si sadu nových, interiér automobilu se tak osvěží.
  2. Nezapomeňte ani na úložný prostor v automobilu. Jestliže často převážíte materiál, který jej znečišťuje, vybavte prostor plastovou nebo gumovou rohoží do kufru. Údržba bude výrazně rychlejší a snazší – rohož stačí vytáhnout a nečistoty jednoduše vyklepat.
  3. Palubní desku, kožené nebo textilní sedačky a vnitřní strany skel snadno vyleštíte speciálními čističi interiéru. Nakonec si pořiďte osvěžovač vzduchu s oblíbenou vůní, který interiér vozu příjemně provoní.
Jak připravit auto na jarní sezonu


Jak připravit auto na jarní sezonu

Nezapomeňte na údržbu klimatizace, oceníte ji v horkých dnech

Během jarní sezony se bude průběžně zvedat venkovní teplota, proto zkontrolujte také klimatizaci – ideálně předtím, než udeří parné letní dny! Ověřte její funkčnost a proveďte dezinfekci pomocí speciálního čističe klimatizace. Pravidelně alespoň jednou za dva roky je třeba vyměnit filtr a doplnit chladivo. Díky tomu budete ve voze dýchat čistý vzduch bez bakterií, pylů a chemických nečistot.

TIP! Během jarní údržby vozu také ověřte, zda vám nechybí povinné bezpečnostní doplňky, jako je autolékárnička, reflexní vesta, rezervní kolo nebo trojúhelník – ušetříte si případné starosti v případě, že na cestách nastane krizová situace, i případnou pokutu při kontrole vozidla.

Další zajímavé články

Jak vybrat autorádio

Autorádio je nejen zdrojem důležitých (např. dopravních) informací, ale především také tím správným společníkem, díky němuž... celý článek

Jak vybrat správnou autožárovku

Prasklou autožárovku na automobilu je třeba kvůli bezpečnosti při jízdě vyměnit co nejdříve. Pokud jste zruční... celý článek

Jak vybrat autonabíječku

Asi většině z nás se už někdy stalo, že se nám nepodařilo automobil po ránu nastartovat. Obvykle je na vině... celý článek