10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak vybrat autorádio

Aby cesty autem ubíhaly rychleji, můžete si je zpříjemnit poslechem oblíbené hudby, rádia nebo mluveného slova. Abyste měli možnost dopřát si opravdu kvalitní poslech a využít pohodlné intuitivní ovládání a moderní funkce, které přístroje nabízí, rádi vám pomůžeme s výběrem kvalitního a výkonného autorádia. Seznámíme vás se všemi důležitými parametry, možnostmi připojení i s provedením autorádií, ze kterých můžete vybírat!

1DIN vs. 2DIN – jakou velikost autorádia zvolit?

Ze všeho nejdříve je třeba se rozhodnout, jaké rozměry rádia upřednostníte. V zásadě existují 2 základní typy, vybírat je třeba dle nároků na užívání a schopnosti autorádií, ale také dle modelu a stáří vozidla, které vlastníte.

1 DIN autorádio lze instalovat i do starších modelů automobilů

1-DINová autorádia patří mezi klasiku, jejich rozměr je 180 × 50 mm a není problém je instalovat do starších, ale i nových modelů automobilů. V případě, že je vůz vybaven otvorem na 2 DIN autorádio, lze instalaci elegantně vyřešit použitím patřičné redukce. Jednotlivé modely autorádií se liší vzhledem i výbavou.

 • nižší pořizovací cena
 • vhodná do všech modelů vozů
 • nedosahují takového množství funkcí jako 2 DIN modely

2 DIN autorádio nabízí řadu moderních funkcí a prostorný displej

2-DINová autorádia dosahují rozměrů 180 × 100 mm a nabízí tak prostorný, často dotykový, displej. Jsou vybavena nejmodernějšími funkcemi, přehrávají DVD, flashdisky a mnohdy nabízí připojení skrze Bluetooth nebo Wi-Fi. Můžete je spárovat s chytrými telefony a uskutečňovat tak za jízdy pohodlně a bezpečně telefonní hovory. Samozřejmostí u většiny modelů je také GPS navigace.

 • velké množství funkcí
 • působivý vzhled
 • pohodlné ovládání
 • vyšší pořizovací cena
 • nelze instalovat do vozů s otvorem na 1 DIN modely
INFO: Setkat se můžete také se speciálními modely autorádií (tzv. OEM), které jsou určeny pro konkrétní modely vozu. Ty umožňují například propojení s palubním počítačem.

Autorádia vybírejte dle množství funkcí a možností přehrávání

Nyní se podrobněji zaměříme na jednotlivé prvky autorádia, jeho možnosti přehrávání a funkce, které nabízí. Jejich množství se u jednotlivých modelů liší a obecně platí, že čím více funkcí od autorádia vyžadujete, tím vyšší bude jeho pořizovací cena.

 • Pokud vám stačí za jízdy poslouchat klasické rádio nebo hudbu z pevných nosičů, volte cenově dostupná 1 DIN autorádia.
 • V případě, že chcete přehrávat DVD, soubory z flash disků, a zároveň používat GPS nebo couvací kameru, vybírejte z výkonných 2DIN autorádií (pokud máte možnost je do vašeho vozu instalovat).

Před koupí ověřte možnosti připojení autorádia k automobilu

Než si pořídíte nový model autorádia, raději si překontrolujte, zda jsou adaptéry autorádia kompatibilními s těmi ve vašem voze. V případě potřeby můžete využít nejrůznější adaptéry, které se dají dokoupit zvlášť.

Pokud chcete neoriginální autorádio ovládat skrze volant, je třeba jej propojit pomocí kabelu, případně bezdrátově.

Kvalitní displej a volitelné podsvícení autorádia při jízdě oceníte

Drtivá většina moderních autorádií je vybavena grafickým displejem, který je oproti svému předchůdci – maticovému displeji, výrazně jasnější, plynulejší a čitelnější i za ostrého slunce. Displeje u lepších 2DIN autorádií lze navíc ovládat dotykově. Často se využívají v kombinaci s GPS navigací nebo couvací kamerou.

Co se týče podsvícení, některé modely nabízí pouze jednu barvu, u jiných si můžete barvu vybrat dle vkusu a přizpůsobit ji tak interiéru vozidla.

→ Praktickou funkcí je nastavení intenzity podsvícení, kterou oceníte především, pokud často jezdíte za tmy – intenzivní podsvícení autorádia může při řízení působit rušivě.

Možnosti přehrávání u autorádia

 • → Při výběru autorádia hraje zásadní roli také to, jaké formáty chcete přehrávat. V případě, že chcete přehrávat CD nebo DVD, vybírejte autorádia s mechanikou.
 • → Pokud chcete svoji oblíbenou hudbu nebo mluvené slovo přehrávat pohodlně z flash disku, vybírejte z nabídky autorádií s USB vstupem, skrze který flash disk jednoduše připojíte. Tyto modely mohou i nemusí být vybaveny mechanikou.
 • → V případě, že chcete rozšířit paměť zařízení nebo přehrávat soubory uložené na paměťové kartě, volte autorádia se slotem na paměťovou kartu.
 • → Pokud chcete využívat systémy Android auto či Apple Car skrze váš telefon, musí autorádio tyto typy připojení podporovat.
 • → Moderní autorádia lze skrze Bluetooth, Wi-Fi nebo NFC technologii propojit bezdrátově s chytrým telefonem a přehrávat soubory přímo z jeho paměti.

Příjem rádiových stanic

 • FM (součástí může být RDS) – nejrozšířenější druh tuneru, díky technologii RDS se na obrazovce objevují textové zprávy o stanici nebo přehrávané skladbě.
 • DAB /DAB + – oproti předchozí technologii mnohem lépe přijímá rádiový signál i v hůře dostupných místech, tuto schopnost mají digitální autorádia.

Vstupy a možnosti připojení dalších zařízení

Přehlédnout byste neměli ani množství a typy vstupů a možnosti připojení dalších zařízení. Samozřejmostí by měl být USB vstup, Bluetooth, vstup pro paměťové karty nebo 3,5 jack pro připojení sluchátek.

 • Pokud chcete používat couvací kameru, měl by být k dispozici také Video RCA vstup pro její připojení.
 • V případě, že byste rádi kvalitu poslechu vylepšili pomocí subwooferu, nezapomeňte zkontrolovat, zda je autorádio vybaveno Audio RCA vstupem pro jeho připojení.

Funkce a doplňky autorádia

Autorádia s GPS navigací

Navigace přímo v autorádiu je pohodlná, nemusíte při jízdě využívat samostatnou GPS navigaci ani navigaci v telefonu.

Bass Boost

Kvalitnější poslech zvýrazněním basů.

Ekvalizér

Přizpůsobení přehrávání dle konkrétního druhu hudby.

Mikrofon

Skrze něj lze uskutečňovat hovory v případě, že autorádio propojíte s chytrým telefonem.

Dálkové ovládání

Autorádio lze pohodlně ovládat i ze zadních sedadel.

Autorádio s výsuvným displejem

Pokud si chcete dopřát moderní autorádio s rozměrným displejem, ale není možné nainstalovat do vašeho vozu 2DIN rádio, máme řešení! Vyberte si model 1 DIN autorádia s výsuvným displejem, který lze naklápět dle potřeby. Přehrávat můžete nejen hudbu, ale také filmy a další video soubory, což může čekání na cestách značně zpříjemnit.

Nejčastěji kladené otázky při výběru autorádia

Jak na zapojení autorádia?

V případě moderních vozů je zapojení poměrně jednoduché pomocí ISO konektoru. Pokud jej ve voze nemáte, použijte odpovídající adaptér, který umožní autorádio připojit. Jestliže připojujete multifunkční autorádio, potřebujete připojit další zařízení a nevíte si rady, svěřte práci raději odborníkům. Ve chvíli, kdy dojde k nesprávnému připojení, mohou nastat problémy s nesprávnou funkcí autorádia, vybíjení autobaterie a podobně.

Jak ochránit autorádio před krádeží?

Krádeže autorádií jsou nepříjemnou komplikací na cestách. Proto při odchodu z vozu můžete odejmout přední panel autorádia, pokud tuto možnost daný model nabízí, případně opatřit autorádio ochranným uzamykatelným krytem.

Jaký je optimální výkon autorádia?

Pro běžné uživatele jsou plně dostačující autorádia s výkonem 4 × 50 Wattů. Pokud jste milovníky hudby, kteří vyžadují vysoký výkon i kvalitu, sáhněte po modelu s výkonem 4 × 100 Wattů, počítejte však s tím, že takové autorádio má jisté nároky i na kvalitu reproduktorů.

Další zajímavé články

Jak vybrat správnou autožárovku

Prasklou autožárovku na automobilu je třeba kvůli bezpečnosti při jízdě vyměnit co nejdříve. Pokud jste zruční... celý článek

Jak připravit auto na jarní sezonu?

Každý automobil dostává během zimy pořádně zabrat – působí na něj silné mrazy, nepřízeň počasí, vlhkost i sůl z vozovky, která má neblahý vliv... celý článek