Jak správně krmit kočky? Nekompletní strava může způsobit vážné zdravotní problémy

Češi jsou velkými milovníky domácích mazlíčků – a právě kočky patří hned po psech k těm nejoblíbenějším. Dle průzkumů jich žije v našich domácnostech přibližně 1,5 milionu – toto číslo však může být podstatně vyšší, jelikož obzvláště na venkově přebývá spousta koček pouze venku, takže je lidé mnohdy nezapočítávají mezi domácí mazlíčky, i když se o ně starají a krmí je. Pokud i vy patříte mezi majitele mňoukajících parťáků, pak jistě víte, že pro kvalitní a dlouhý život koček je naprosto zásadní správná a vyvážená strava. Máte ale představu o tom, co se pod tímto pojmem ukrývá a jak tedy ta vhodná strava vypadá? Prozradíme vám to na následujících řádcích a posvítíme si i na nejrůznější mýty, které se kolem kočičí stravy tradují.


Kromě samotné stravy je důležitá i její pravidelnost – kočku byste neměli překrmovat, ale ani trápit hlady. Byť na obalech granulí či kapsiček pro kočky standardně najdete uvedený údaj, jak velké množství a kolikrát denně byste měli dávkovat (běžně se uvádí hodnota vypočítaná pro zdravou kočku s hmotností kolem 4 kg), je důležité brát tento údaj pouze jako informativní a přihlédnout také k dalším faktorům, jako je zdravotní stav, fyzická aktivita či temperament kočky. Nejste-li si správnou denní krmnou dávkou jisti, doporučujeme poradit se s veterinářem.

Jak správně krmit kočky? Nekompletní strava může způsobit vážné zdravotní problémy
Jak správně krmit kočky? Nekompletní strava může způsobit vážné zdravotní problémy

Výživové nároky kočky: vyváženost je základ

Aby měly kočky zdravou a krásnou srst, zdravotně prosperovaly, byly čilé, měly chuť k životu a zachovávaly si i zdravé psychické rozpoložení, je nutné, aby každý den dostaly nutričně vyváženou stravu bohatou na živiny, vitamíny a minerály. Vzhledem k tomu, že jsou kočky na přísun kvalitních živin opravdu citlivé, je třeba dbát na to, aby měly ve stravě také dostatek esenciálních živin, které jsou pro jejich život nezbytné a jejich nedostatek může mít pro zvíře fatální následky. Mezi ně patří zejména:

  • taurin, esenciální aminokyselina, jejíž přirozená tvorba je u koček velmi omezená, avšak její nedostatek může způsobit řadu onemocnění, od oslabené imunity přes onemocnění srdce až po ztrátu sluchu či slepotu;
  • vitamin A – tohoto v tucích rozpustného vitaminu potřebuje kočka poměrně velké množství (dospělá kočka cca 300 I.U. denně), avšak neumí si ho sama vytvořit, a tak jej potřebuje získávat ze stravy. Důležitý je především pro zdravý zrak, kůži i srst, ale také pro plodnost. Je však třeba upozornit na to, že škodlivý je jak nedostatek, tak i nadbytek;
  • omega mastné kyseliny – ty jsou důležité nejen pro kvalitní a lesklou srst, ale pomáhají snižovat i záněty v těle a přispívají ke správné činnosti srdce.

Nezapomeňte na antioxidanty

Dlouholeté výzkumy anglického veterinárního centra WALTHAM zjistily, že kromě vyvážené stravy a výše uvedených látek jsou pro kočky velmi přínosné také antioxidanty. Ty jsou důležité pro přirozenou obranyschopnost a mohou přispět k posílení imunitního systému, a to zejména u mladých, nebo naopak již starších koček. Vědci tohoto centra také sestavili kombinaci antioxidantů, která může pomoci snížit poškození DNA způsobené znečištěním nebo nemocemi souvisejícími s věkem. Tento antioxidační koktejl například využívají ve všech svých recepturách krmiva Whiskas, aby podpořila zdravý a silný imunitní systém. Granule i kapsičky Whiskas jsou tak zárukou vyvážené stravy s optimálním obsahem všech potřebných látek, a to zcela bez umělých příchutí, barviv a konzervačních látek.


Mýty o kočičí stravě

Řada majitelů koček však ještě stále upřednostňuje před kvalitními krmivy od renomovaných výrobců podomácku připravené jídlo. Je ale opravdu tak prospěšné, jak se traduje? Bohužel vás asi zklameme. V domácích podmínkách není nikdo schopen namíchat správnou a vyváženou recepturu, která by obsahovala vše potřebné tak, jak jsme uvedli výše. Aby bylo možné uvařit doma plnohodnotnou stravu se všemi nezbytnými složkami, jako je tomu v recepturách Whiskas, musel by být proveden komplexní laboratorní rozbor vstupních surovin a následně doplněny veškeré látky, které v těchto surovinách chybí.to údaj pouze jako informativní a přihlédnout také k dalším faktorům, jako je zdravotní stav, fyzická aktivita či temperament kočky. Nejste-li si správnou denní krmnou dávkou jisti, doporučujeme poradit se s veterinářem.

Jak správně krmit kočky? Nekompletní strava může způsobit vážné zdravotní problémy

Jak správně krmit kočky? Nekompletní strava může způsobit vážné zdravotní problémy

Syrové maso pro kočky

Další rozšířené tvrzení se týká syrového masa. Byť se může zdát, že je pro kočku syrové maso přirozené, rozhodně se nejedná o stravu, která by jí výrazně prospívala – naopak dokonce může zadělat na pořádný malér. Abychom mohli kočce podávat syrové maso zcela bez obav, museli bychom si být stoprocentně jisti jeho původem a kvalitou. Při manipulaci se syrovým masem totiž může dojít k jeho kontaminaci bakteriemi, a kočce také hrozí přenos některých parazitárních onemocnění.

Kravské mléko do kočičí misky nepatří

Neméně rozšířeným mýtem je vhodnost kravského mléka pro koťata i dospělé kočky. Tato zavedená tradice je dnes již zcela vyvrácena vědeckým zkoumáním, a to z prostého důvodu – oproti mateřskému kočičímu mléku obsahuje to kravské velké množství laktózy, kterou kočka velmi špatně tráví, a proto se po konzumaci mléka u koček objevuje průjem. Ve větších množstvích může být mléko pro kočku dokonce toxické.


Pozor na toxické potraviny aneb

Čím kočku rozhodně nekrmit Jak už jsme zmínili výše, nevyvážená strava může způsobovat u koček zdravotní problémy, které se nejprve začnou projevovat zažívacími obtížemi, špatnou kvalitou srsti a kůže a přecházejí až do snížené schopnosti reprodukce či dalších vážných onemocnění. Fatální následky však může mít konzumace zcela nevhodných potravin, které jsou pro kočku toxické. Mezi takové, které nikdy kočce nepodávejte, patří například čokoláda, česnek, cibule či avokádo. Stejně tak kočce nikdy nenasazujte lidské léky – v případě jakýchkoliv obtíží kontaktujte veterináře a jednejte dle jeho doporučení. 

Obezita u koček: jak jí předcházet a jak ji řešit

V souvislosti se stravováním často narážíme také na problematiku obezity – k té dochází v důsledku nesprávné či nadměrné stravy, podávání nadměrného množství pamlsků, nedostatku pohybu nebo například po kastraci. Důležité je uvědomit si, že nadváha u kočky může, stejně jako u lidí, způsobit celou řadu vážných zdravotních potíží, jelikož při ní dochází k nadměrnému zatěžování srdce, páteře, kyčlí či kolen. A v neposlední řadě je také počátečním impulzem ke vzniku diabetu neboli cukrovky – ani ta se našim kočičím parťákům nevyhýbá. 

  • Nejlepším řešením samozřejmě je obezitě předcházet – máte-li doma kočku po kastraci či méně aktivního kočičího jedince, měli byste sáhnout po speciálních krmivech, která jsou pro tyto případy určená, jako je například krmivo Whiskas Sterile. Dietní krmiva pak obsahují nižší množství tuku (standardně cca 10 %) a vyšší obsah bílkovin (většinou více než 34 %). Vhodné také je, aby i v těchto granulích či kapsičkách byly obsaženy antioxidanty a také prebiotika, jež přispějí k lepšímu zažívání.
  • Ve chvíli, kdy už je kočka obézní, je nutné řešit její stav s veterinářem. Rozhodně nepřistupujte k problému tak, že jí omezíte přísun krmiva pod doporučenou denní dávku – mohli byste jí tím způsobit vážné zdravotní problémy, a to obzvláště tehdy, je-li už obezita spojena i s cukrovkou, kdy by omezení stravy mohlo u kočky způsobit upadnutí do hypoglykemického šoku


Doporučení na závěr

Při péči o vaši kočku byste neměli zapomínat na to, že jste to právě vy, kdo je zodpovědný za její zdraví, jakož i za dlouhý a spokojený život. Přistupujte proto k jejímu stravování s rozumem a upřednostňujte průmyslově zpracované krmivo s kvalitní recepturou od renomovaného výrobce, jako je například Whiskas, než abyste vašemu zvířecímu parťákovi způsobili zdravotní potíže nevhodně připravenou nebo nevyváženou, podomácku připravenou stravou.