10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak správně zazimovat chalupu? Podívejte se, na co byste neměli zapomenout

Vypustit vodu, vyhodit pojistky, vymést listí z okapů… je to všechno? Přinášíme seznam věcí, které musíte bezpodmínečně udělat pro to, aby vaše chata nebo chalupa bez úhony přečkala i tu nejkrutější zimu.


Zabraňte zamrznutí vody

Teploty pod bodem mrazu způsobují, že voda v potrubí, čerpadlech či nádržích zamrzá, pomalu se rozpíná, a nakonec vše roztrhá. Tomu byste měli zabránit.

Vůbec nejjednodušší je, když uzavřete přívod vody a všechnu vodu vypustíte. Jakkoliv je toto řešení rychlé, má také svou nevýhodu – prázdná nádoba bojleru či vnitřní stěny potrubí rychleji korodují. Alternativně tak můžete do vody nasypat sůl nebo do ní nalít nemrznoucí směs, díky čemuž významně snížíte bod mrazu a voda během zimy nezamrzne. Toho využijte například u bazénů.

Jak správně zazimovat chalupu

Finančně nejnáročnější, avšak také nejbezpečnější, je využití topných kabelů. Ty nainstalujete na potrubí i všechny nádoby s vodou a o zbytek už se postará termostat, který automaticky spíná a nedovolí, aby teplota klesla pod určitou hranici (obvykle v rozmezí 3-5 °C).


TIP: Topný kabel pro ochranu potrubí seženete v příslušenství k topidlům.

Když už jste si dali tu práci s vodou, nezapomeňte na izolaci vodoměru, který by se vlivem mrazu mohl poničit. Buďto znovu využijte topný kabel s termostatem, případně skříňku s vodoměrem zevnitř zaizolujte polystyrenem.

Jak správně zazimovat chalupu

Vypněte elektřinu

Když je vyřešená voda, vrhněte se na elektřinu. Vypněte všechna elektrická zařízení v chalupě, vytáhněte je ze zásuvky, a následně vyhoďte všechny pojistky. Tohle samozřejmě neplatí, pokud využíváte topné kabely – v takovém případě nechte okruh s příslušnou zásuvkou nahozený.

Zvláště opatrní buďte u bojleru nebo kotle, u kterých vypněte elektřinu dříve, než vypustíte vodu – v opačném případě by topné těleso pracovalo „na sucho“ a vyhořelo by. Podobně pak na jaře nejprve napusťte vodu a teprve poté zařízení připojte k elektrické síti.


Zkontrolujete střechu a sundejte okapy

Listí nebo další nečistoty v okapech způsobují, že voda během zimy nestíhá odtékat, zamrzá a okapy poškozuje. Proto okapy před zimou pečlivě vyčistěte nebo – pokud máte tu možnost – úplně odejměte a uschovejte. Další možností je, že do okapů opět nainstalujete topné kabely. Podobně před zimou zkontrolujte také stav střechy. Během léta mírně poškozené trámy nemusely vadit, ale jakmile střechu zatíží silná vrstva sněhu, mohly by se trámy pod touto tíhou zlomit a střecha propadnout.

Jak správně přesazovat pokojové rostliny

Zazimujte zahradní techniku

Řetězové pily, křovinořezy, sekačky… většina výrobců přímo v manuálu píše, jak máte tyto přístroje zazimovat. Obecně však platí, že byste z nich měli vylít benzín a motor promazat olejem. Využijte zimní přestávku také k servisu – a nechte si například naostřit řetěz u pily.

Zvažte také, zda drahou techniku na chalupě vůbec nechávat. Dlouhé zimy jsou výzvou pro zloděje, kteří obcházejí opuštěné chaty a hledají lup.

Jak správně zazimovat chalupu

CHYTRÁ RADA:

Pokud se rozhodnete zahradní techniku nechat na chalupě, doporučujeme její uskladnění přímo uvnitř objektu, popřípadě pořízení kvalitního visacího zámku na kůlnu či zahradní domek.


Všechno jídlo pryč

Přes zimu na své chalupě nikdy nenechávejte jídlo – a to ani trvanlivé. Například do mouky vám mohou vlézt myši nebo moli. Veškeré potraviny a nápoje si odvezte domů, lednici s mrazákem vyčistěte, odmrazte a vypojte ze zásuvky.

Zazimování zakončete trochou chemie

Mějte na paměti, že přes zimu se na chalupě nebude větrat. Trvale vlhká místa, například dřevěné poklopy nebo sklepní trámy, proto ošetřete přípravkem proti plísním. Pozornost věnujte také zámkům, které postříkejte silikonovým sprejem proti mrazu. A pokud je to aspoň trošku možné, domluvte s místními, aby by vám na chatu čas od času koukli a zkontrolovali.

Další zajímavé články z naší dílny Dům a zahrada

Osvědčené triky na čištění okapů

Padající listí je postrachem všech okapů. Kvůli němu reznou, ucpávají se a celé to může skončit i vytopenou půdou....

Celý článek

Jak uskladnit jablka, aby zůstala šťavnatá až do jara

Pokud se vám urodilo více jablek, jistě přemýšlíte nad tím, jak je uskladnit, aby se nekazila. Jde to, i když nemáte sklad nebo sklep...

Celý článek