Jak vybrat akuvrtačku a akušroubovák

Akušroubovák je vlastně akuvrtačka s nižším výkonem. Oboje jsou multifunkční nástroje – můžete je použít na vrtání, šroubování, rozmíchání barvy nebo z nich s násadou udělat kotoučovou brusku. Základní částí je akumulátor, který nahrazuje elektrický kabel a je zdrojem energie vrtačky.

Video: Jak vybrat akuvrtačku?

Nejdůležitějším parametrem při výběru je napětí

Od napětí akumulátoru se odvíjí síla vrtačky (hodnota kroutícího momentu). Při výběru se setkáte s akumulátory s napětím od 3,6 V do 36 V.

Chcete pouze náhradu za šroubovák?

Vybírejte akumulátorový šroubovák s napětím od 3,6 V do 10,8 V. Nahrazuje klasický šroubovák a hodí se při sestavování nábytku nebo práci s elektronikou. Usnadňuje práci tam, kde byste si s obyčejným šroubovákem uhnali pár slušných mozolů. Utahování šroubovacích násad se provádí pomocí šestihranu, proto se akušroubováky nehodí pro vrtání.

Chcete univerzálního pomocníka do bytu?

Pak hledáte akušroubovák s napětím od 10,2 V do 14,4 V. Kromě šroubování zvládne i vrtání menších děr do měkkých materiálů, jako jsou dřevo nebo plast. Tento univerzální pomocník do bytu ale nestačí na náročnější šroubování delších vrutů s velkým průměrem nebo vrtání do kovu.

Chcete pořádný nástroj pro kutily?

Vybírejte akuvrtačku s napětím 14,4 V a více. S takovou akuvrtačkou už se provrtáte i do panelu a cihly. Do měkkčích materiálů už zvládne i hlubší a širší otvory. Ve výbavě už většinou mají i příklep a převodovku, díky vysokému kroutícímu momentu utáhnete i velké šrouby a nýty. Oblíbí si je náročnější kutilové, například při rekonstrukci domu.

Chcete profesionální nářadí?

Najdete mezi nimi nářadí v celém rozsahu napětí, které splňuje nároky profesionálních řemeslníků. Akušroubováky a akuvrtačky z této kategorie vydrží i častější a méně šetrné používání.

Vyšší kapacita = delší výdrž

Ampérhodiny – Ah – určují, jak dlouho vydrží vrtačka na jedno nabití. Minimem je 1,5 Ah, baterie s nižší kapacitou vydrží jen velmi krátkou práci. Vysokokapacitní akumulátory mají i 3-4 Ah. Řešením může být i koupě nástroje s dvěma akumulátory. Jakmile se jeden vybije, vyměníte a pokračujete v práci. Udávat výdrž v hodinách je nemožné, protože záleží na způsobu používání, materiálu a dalších faktorech. Například při nepřetržitém vrtání do dřeva vydrží baterie s kapacitou 2 Ah asi 15 minut.

Profesionální vrtačky jsou velmi výkonné, ale zároveň těžké a rozměrné.

Nejčastěji se u akuvrtaček setkáte se třemi typy baterií:

  • Nikl – kadmiové akumulátory jsou nejstarším typem, oproti modernějším jsou těžší, mají nižší kapacitu, trpí samovybíjecím efektem a vyžadují více péče, aby si zachovaly svou výkonnost. Snesou ale vysoký počet nabíjecích cyklů i úplné vybití.
  • NiMH – baterie mohou disponovat až dvojnásobnou kapacitou než NiCD, mají ale často nižší napětí. Výhodou je však delší životnost.
  • Li-ion – jsou nejmodernější a obecně dodávají vrtačkám nejvyšší výkon i kapacitu při nízké hmotnosti. Navíc netrpí efektem samovybíjení a vůbec proto nevadí, když je delší dobu nepoužíváte. Citlivost na úplné vybití potlačuje elektronický systém, který akumulátor včas odpojí. Lithiové baterie v současnosti na trhu dominují.

Většina akuvrtaček má akumulátor v „krabičce“ pod rukojetí. Pokud se chystáte vrtat často v nepřístupných prostorách, poohlédněte se po vrtačce, která má baterii přímo v rukojeti a při práci nepřekáží.

Rychlost otáček

Jestli chcete vrtat do tvrdších materiálů, určitě hledejte akuvrtačku se dvěma rychlostmi. Pro občasné šroubování vám stačí jednorychlostní akušroubovák. Modely s více než dvěma rychlostmi jsou pro běžné využití zbytečné, využijí je spíše profesionální řemeslníci.

Vyšší otáčky a potřebujete na vrtání do cihly, panelu nebo dřeva (aby byl otvor čistý bez roztřepení), nižší se používají například pro vrtání do kovu (aby se nepřehřál vrták). Pro občasné šroubování a vrtání do měkčích materiálů, kde přimhouříte oko nad trochu neúhlednou dírou, vám stačí otáčky okolo 600/min. Náročnější kutilové zvolí vrtačky, kde na druhý stupeň dosáhnou otáček 1200 - 1500/min.

Dřevo je sice měkké, ale pro úhledný otvor bez roztřepení potřebujete vyšší otáčky.

Při častém šroubování se neobejdete bez funkce nastavení utahovacího momentu, aby nedošlo k poškození šroubu ani materiálu.

Velmi užitečnou funkcí v souvislosti s otáčkami je i tzv. doběhová brzda. Nemusíte čekat na úplné zastavení setrvačnosti vrtáku. Brzda jej stopne během okamžiku a vy se tak můžete okamžitě pustit do dalšího závitu nebo rychle vyměnit násadu.

Příklep a další vlastnosti

Příklep

Pro bezproblémové vrtání do tvrdého zdiva zvažte vrtačku s příklepem. Není to ale nutnost, do tvrdých materiálů dnes už zvládnou vrtat i přístroje bez příklepu s vysokým výkonem.

Ergonomie

Čím výkonnější vrtačka, tím bude těžší. Takže pokud pořizujete vrtačku do domácnosti, kde ji budou využívat například ženy a starší lidé, sledujte i hmotnost. Nižší hmotnost nástroje oceníte i v případě dlouhé nepřetržité práce.

Užitečné je také protiskluzové gumové opláštění rukojeti, díky kterému můžete předejít nepříjemným zraněním.

Sklíčidlo

To je ta část vrtačky, kam se uchycují vrtáky a násady. Dnes už je standardem rychloupínací, které umožňuje rychlou výměnu. Pro co nejširší využití se hodí sklíčidlo s maximálním průměrem alespoň 13 mm.

Světlo

Pokud budete vrtat v tmavých místnostech nebo koutech, vyhledejte vrtačky s osvícením pracovního místa. LED dioda se postará o to, že na všechno uvidíte jako za denního světla.

Nabíječka

Nabíječka akumulátoru musí být součástí každé akuvrtačky. Důležité je, zejména pokud pracujete dlouho, jak rychle nabíječka baterii nabije. Rychlonabíječky zvládnou doplnit baterii už za půl hodiny.

Jakmile si tedy určíte, co s vrtačkou budete dělat, nemůžete při výběru udělat chybu. Pro občasné šroubování zkrátka nekupujte aku vrtačku s 18 V napětím a příklepem. Od akušroubováku s napětím 3,6 V a 600 otáčkami za minutu zase nečekejte zázraky při vrtání.


Další články z naší dílny Hobby a zahrada

Jak postavit saunu

Saunování je populární způsob relaxace i fyzické a duševní očisty těla. Už vás nebaví dojíždět do veřejné sauny a chcete si postavit doma svoji vlastní?....

Celý článek

Výroba udírny

Vůně uzeného masa, či chuť po domácku vyuzených sýrů či uzenin je pro řadu z nás velkým potěšením. Pokud vlastníte dům se zahradou, můžete ....

Celý článek

Organizace a úklid dílny je hračka

Když hledáte 10 minut kleště a mezitím ztratíte všechny hřebíky, moc si nezakutíte. Přečtěte si, jak uděláte v dílně inventuru, a hlavně jak tam udržíte pořádek po celý rok...

Celý článek

Jak vyčistit karburátor u sekačky

Sekačky na trávu jsou během sezony poměrně vytěžovány. Přes zimu pak odpočívají v dílně nebo kůlně..

Celý článek