PR:CZ_2019-10-SG-FASHIONRENEWAL


Jak vybrat dětské kolo

Pokud nekupujete dětské kolo jako překvapení, je dobré s dítětem kolo předem vyzkoušet a poradit se s prodavačem. Kolo musí velikostně vyhovovat, a to nejen kvůli bezpečnosti, ale i kvůli pocitu z jízdy. Pokud nakupujete online, velikost kola zjistíte z údajů u zboží, kde je doporučený věk dítěte pro konkrétní kolo.

U dětského kola myslete hlavně na bezpečnost a ergonomii

Neorientujte se ale jenom podle velikosti kol v palcích, přizpůsobte věku dítěte i výběr rámu (mohutnost, váha, úprava rámu pro ženu či muže). Zásadní je především výška rámu, který by měla dítěti sahat ideálně do pasu. Ocelový rám je nejtěžší, ale také nejpevnější. Duralový rám je lehčí, ale za prémiový materiál si připlatíte. S tím těsně souvisí i nosnost kola, která by měla odpovídat váze dítěte a počítat s tím, že ratolest poroste, abychom za rok nemuseli opět investovat do nového kola. Zaměřte se také na brzdy – můžete vybrat klasické v-brakes, které všichni známe. Brzdí třením gumové plochy o ráfek, ale jejich efektivita klesá ve styku s vodou – např. za silného deště. Kotoučové brzdy jsou spolehlivější, ale jak už to tak bývá, jsou dražší.

Na co si dát při výběru dětského kola pozor?

  • Řidítka se nesmí hýbat, kola a pedály musí být dotažené.
  • Dětská ruka musí být schopna plynule ovládat brzdy. Pokud dítě brzdu nemůže dobře ovládat, můžete ji nechat v servisu dodatečně nastavit.
  • Dětská kola musí mít předepsané vybavení pro veřejné komunikace – osvětlení, odrazky, blatníky a zvonek.
  • Sledujte prvky pasivní ochrany – pěnové chrániče řidítek, chránič řetězu apod.

Dětská kola s balančními kolečky

Balanční kolečka jsou součástí 12" a 16" dětských kol. Dají se seřídit (čím menší úhel, tím vyšší stabilita) a odmontovat.

Až se ratolest naučí držet rovnováhu, přídavná kolečka můžete odmontovat

Odpružená dětská kola

Pokud si potrpíte na jízdu v terénu a chceme brát svého prcka na projížďky s sebou, sáhněte po dětském kole s odpruženým rámem nebo přední, či zadní odpruženou vidlicí. V nabídce najdete i celoodpružená kola. Při jízdě na kamenech a v přírodě, tak šetříte potomka od otřesů. Nároky na zvládání terénu promítněte také do výběru přehazovačky (tzv. měniče) – čím více převodů, tím větší variabilita v různých terénech.

Dětské kolo s odpruženým rámem a přední vidlicí

Myslete nejen na kvalitu kola, ale i ochranu dítěte. Ke kolu mu pořiďte minimálně dětskou helmu na kolo a případně také chrániče loktů a kolenou.

K nejoblíbenejším značkám dětských kol pro větší děti patří Olpran a Dinobikes je populární u nejmenších jezdců.

Průměr kol podle věku dítěte

Průměr kol Věk dítěte
12” 2 – 4
16” 4 – 7
20” 6 – 9
24” 8 – 12
26” nad 10

Poznámka: Tabulka je orientační, rozhodující je výška dítěte.

U větších dětí (od 12 let) se již postup výběru neliší od kritérií vhodných pro kola pro dospělé.

Dětská kola podle věku