Jak vybrat krmivo pro kočky

Kvalita potravy se výrazně odráží na vitalitě, zdravotním i psychickém stavu každé kočky, proto byste měli kočičí krmivo vybírat s rozvahou a pečlivostí. V nabídce najdete jak suché krmivo – granule pro kočky, tak mokré krmivo – kapsičky nebo konzervy pro kočky. Jak tyto druhy krmiva ideálně kombinovat a jaké složky hledat v jeho složení? To a mnoho dalších praktických rad, které vám pomohou zorientovat se v kočičím krmivu, vám prozradíme v následujících řádcích!


Granule, konzervy nebo kapsičky pro kočky – jak je kombinovat?

Ze všeho nejdříve je třeba říci, že kočičí krmivo může mít několik podob: 

Jak vybrat krmivo pro kočku

Granule pro kočky

Suché krmivo pro kočky, které tvoří naprostý základ. Pokud zvolíte kvalitní kočičí granule s vyváženým složením, které kočce poskytne všechny potřebné živiny, není je třeba ničím doplňovat. Jestliže však chcete kočičí jídelníček zpestřit, můžete je kombinovat s mokrým druhem krmiva. Pokud krmíte granulemi, je třeba myslet na neustálý přísun čerstvé vody.


Konzervy pro kočky

Spadají do mokrého druhu krmiva, běžně se užívají jako doplňkové krmivo ke granulím, jejich výhodou je poměrně velké balení za dostupnou cenu, vystačí na několik krmení. Jsou proto vhodné také v případě, že chováte více koček. Obsahují vyšší podíl vody, takže kočky během krmení doplní také tekutiny.


Kapsičky pro kočky

Oproti konzervám mají obvykle tekutější konzistenci, jinak jsou velmi podobné, co se složení týče, proto jsou vhodné zejména jako mokré doplňkové krmivo. Jejich výhodou je praktické balení a snadné podávání – každá kapsička obsahuje 1 – 2 porce. Z toho důvodu jsou kočičí kapsičky ideální na cesty.Jak poznat kvalitní krmivo pro kočky? Zaměřte se na složení! 

Pokud chcete pro svoji kočku vybrat kvalitní krmivo, díky kterému bude všeobecně prospívat, neorientujte se jen dle označení krmiva výrobcem (prémiové, superprémiové apod.), které obvykle není příliš směrodatné, ale dle složení – tedy obsahu a poměru surovin, ze kterého je krmivo vyrobeno. 

Platí, že řazení surovin za sebou značí procentuální zastoupení jednotlivých složek. Surovina, která je na prvním místě tedy tvoří největší část, naopak suroviny, která je na posledním místě ve složení, je v krmivu nejméně. 

Jak vybrat krmivo pro kočku

Základem každého kvalitního krmiva pro kočky je maso 

Kočky jsou masožravci, a proto je nezbytné, aby ve složení krmiva figurovalo na prvním místě maso, tedy živočišná bílkovina. To může být zastoupeno buď v čerstvé, nebo sušené podobě.  V případě granulí je třeba vždy lepší volit takové, které obsahují sušené maso nebo moučku, a to z toho důvodu, že během výroby se nemění jeho procentuální zastoupení v krmivu.  Naopak u čerstvého masa je třeba počítat s tím, že obsahuje až 80 % vody, která se během výroby granulí odpaří. 


POZOR!

U levného a nekvalitního krmiva se často ve složení vyskytuje pojem „vedlejší živočišné produkty“ – to znamená, že krmivo není tvořeno kvalitním masem, ale obsahuje např. mleté rohy, kopyta apod.

Jaké další složky by neměly chybět v kočičím krmivu?

Maso by v krmivu mělo být doplněno o další, kočkám prospěšné, složky:

 • Tuky zajišťují příjem energie a chuť krmiva, velmi důležité jsou esenciální mastné kyseliny, které kočka k tomu, aby dobře prospívala, nutně potřebuje. Pozitivně ovlivňují imunitu, růst srsti apod.  Tuky by měly být ve složení zastoupeny přibližně 20 %. 
 • Sacharidy je třeba podávat pouze omezeně – ve větším množství by mohly kočce způsobovat zdravotní komplikace. Vyhněte se obilovinám, které jsou často součástí levných granulí pro kočky, vhodnější jsou jablka, hrách, nebo ječmen. Kvalitní granule obsahují kolem 35 % sacharidů (slouží jako pojivo ostatních složek), konzervy pouze 3 – 5 %. 
 • Vláknina patří mezi prospěšné sacharidy, čistí střeva a má pozitivní vliv na kočičí trávení. 
Jak vybrat krmivo pro kočku
 • Vitamíny a minerály jsou v krmivu zastoupeny okrajově, mají však pozitivní vliv na imunitu kočky. 

→ Vyhněte se krmivu, které obsahuje umělá barviva, sóju, velké množství obilovin nebo zvýrazňovače chuti.


Speciální krmiva pro kočky

Aby zvolené krmivo vaší kočce co nejlépe prospívalo, je důležité zohlednit nejen složení a obsah kvalitních surovin, ale také věk kočky a její případné speciální nároky, které mohou pramenit například ze zdravotních problémů.

Jak vybrat krmivo pro kočku

Kotě, dospělá kočka nebo senior? Složení krmiva je třeba přizpůsobit 

Potřeby každé kočky se v průběhu jejího života mění – zatímco kotě potřebuje vyvážený poměr látek pro správný růst a vývoj všech orgánů, pro starší kočky je vhodné krmivo, které podpoří správnou funkci orgánů a kloubů a nezatíží jejich organismus. Dle věku lze dělit všechny druhy kočičího krmiva – granule, konzervy i kapsičky pro kočky. 

 • Kotě – krmivo má optimální složení pro zdravý růst a vývoj kotěte cca do jednoho roku věku. Běžně obsahuje větší množství prospěšných tuků a vitamínů. 
 • Dospělá kočka – krmivo je určené pro dospělé kočky bez speciálních nároků ve věku 1 – 7 let.
 • Kočka senior – starším kočkám nad 7 let věku se snižuje imunita, mají menší výdej energie a pozvolna mohou ztrácet chuť k jídlu. Granule mají jemnější strukturu, s kterou si poradí i kočky s horším stavem chrupu, výraznější chuť a jsou obohacené o potřebné vitamíny.


Má vaše kočka speciální nároky? Vyberte jí krmivo na míru! 

Každá kočka může mít individuální potřeby, které se odvíjí od její rasy, zdravotního stavu nebo aktuální fyzické kondice (např. během březosti nebo po kastraci). Nabídka kočičího krmiva je tak pestrá, že jistě najdete to nejvhodnější krmivo, jehož složení je přizpůsobeno potřebám vašeho mazlíčka! 

 • Březí a kojící kočky mají zvýšené nároky na obsah živin a vitamínů pro správný vývoj koťat a vyžadují proto speciální krmivo.
 • Kočky chované v bytě mívají méně pohybu než venkovní kočky a vydávají tak méně energie. Krmivo určené pro tyto kočky je tomu složením přizpůsobené. Navíc obsahuje složky, které upravují trávení a snižují zápach výkalů.
 • Kastrované kočky potřebují krmivo se sníženým přísunem energie, aby si udržely zdravou váhu. 
 • Kočky s citlivou kůží mohou mít problém s matnou srstí, nadměrným línáním a suchou pokožkou. Pro ně jsou určena krmiva, která srst i kůži průběžně vyživují.
 • Kočky s citlivým zažíváním potřebují snadno stravitelnou stravu, která nebude jejich trávicí systém zatěžovat a dráždit. 
 • Kočky s nadváhou se s pomocí speciálního krmiva brzy dostanou na optimální váhu. Dlouhodobá nadváha může totiž způsobit řadu zdravotních komplikací.

Kdy zařadit do kočičího jídelníčku veterinární diety? 

V případě, že má kočka vážnější zdravotní potíže (např. ledvinové kameny, cukrovku nebo alergii) můžete na přechodnou dobu nastavit veterinární dietu, která pomůže obtíže zmírnit. Vždy je však třeba konzultovat veterinární diety s veterinářem a řídit se jeho doporučením, v opačném případě byste mohli kočce ještě více přitížit. 

TIP! Kočičí jídelníček můžete zpestřit také kvalitními kočičími pamlsky, nepřekračujte však doporučenou denní dávku.

Nejčastěji kladené otázky při výběru krmiva pro kočky

Jak často krmit dospělou kočku?

Kočky v aktivní části života se krmí v menších porcích obvykle 2 – 3× denně. Některé kočky mohou mít suché krmivo k dispozici neustále. Nezbytný je nepřetržitý přísun čerstvé, čisté vody. 

Jak zdravě přejít na jiný druh kočičích granulí? 

Pokud granule kočce neprospívají nebo nechutnají, je třeba přejít na jiný druh. To je však třeba udělat postupně v řádu 7 – 14 dní, aby kočku netrápily potíže se zažíváním. Nejdříve proto do granulí, na které je zvyklá, přidávejte pouze ¼ nových granulí a jejich poměr postupně zvyšuje, až zcela přejdete na nový typ granulí. 

Čím krmit osiřelé kotě? 

V případě, že se vám do rukou dostane osiřelé kotě mladší 1 měsíce, zkuste najít kojící kočku, která jej přijme. Pokud se to nepodaří, je třeba pořídit si náhražku kočičího mléka. Kravské nebo jiné mléko by mohlo kotěti ublížit. V případě, že se k vám dostane osiřelé kotě a speciální mléko nemáte po ruce, můžete jej v prvních chvílích nahradit rýžovou vodou (tzn. vodou, ve které uvaříte rýži a poté ji slejete). 


Další zajímavé články

Interaktivní hračky, které bude vaše kočka milovat

Sebevědomého tvora, který si nenechá do ničeho mluvit je třeba náležitě zabavit... celý článek

Jak vybrat granule pro psa

Pokud chcete, aby byl váš pes zdravý a dobře prospíval, je volba kvalitních granulí naprosto zásadní. ... celý článek

Jak vybrat strojek na stříhání psů

Chcete vědět, jak se váš psí parťák cítí, kdy je v pohodě, v napětí nebo ve stresu? Naučíme vás psí řeči... celý článek