Jak vybrat krmivo pro kočky

Pro svou kočku jistě hledáte kvalitní stravu. Pomůžeme vám zorientovat se v široké nabídce, abyste vybrali to nejlepší pro její zdraví i mlsný jazýček. Jsou lepší granule, nebo konzervy? A co kočky, které žijí bytě a nechodí ven - mají mít něco speciálního? Podíváme se na to.

Jak vybrat krmivo pro kočky

Čím naplnit misku vaší kočky, aby byla zdravá a spokojená?

Granule, konzervy nebo kapsičky

Základem kočičí stravy je suché krmivo. Můžete kočku krmit jen granulemi, pokud zvolíte výrobek s optimálním složením, bude mít dostatek všech živin. Většina majitelů koček jim ale pro zpestření střídá granule a konzervy. Prodávají se ještě kapsičky, ty mají složení v podstatě stejné jako konzervy. Rozdíl je v balení, kapsička obsahuje jednu porci, takže je praktická hlavně při cestování s vaším mazlíčkem. Konzerva jedné kočce vystačí na víc porcí.

Jednoporcové kapsičky pro kočky jsou velmi praktické

Rozdělení krmiva

Při výběru krmiva pro kočky se řiďte podle jejího stáří a stavu. Malé koťátko potřebuje jiné složení než dospělá kočka. Kočka se v průměru dožívá 14 let, ale může žít i 20. Kvalitní strava přispívá k prodloužení délky života.

Základní rozdělení podle stáří

  • Kotě - krmivo má optimální složení pro zdravý růst a vývoj vašeho koťátka.
  • Dospělá kočka - krmivo je určené pro dospělé kočičky bez speciálních nároků.
  • Senior kočka - starším kočkám se snižuje imunita, mají menší výdej energie a ztrácí chuť k jídlu. Granule mají jemnější strukturu, výraznější chuť a jsou obohacené o potřebné vitamíny.

Krmivo v obdobích speciálních nároků

  • Březí a kojící kočky mají zvýšené nároky na obsah živin a vitamínů a vyžadují speciální krmivo.
  • Kočky chované v bytě se méně pohybují, vydávají tak méně energie. Krmivo určené pro tyto kočky je tomu složením přizpůsobené. Navíc obsahuje složky, které upravují trávení a snižují zápach výkalů.
  • Kastrované kočky potřebují krmivo se sníženým přísunem energie, aby si udržely zdravou váhu.
  • Kočky s citlivou kůží mohou mít problém s matnou srstí, nadměrným línáním a šupinkami na kůži. Pro ně jsou určena krmiva, která srst i kůži lépe vyživují.
  • Kočky s citlivým zažíváním potřebují snadno stravitelnou stravu, která nebude jejich trávicí systém dráždit.
  • Kočky s nadváhou se s pomocí speciálního krmiva dostanou na optimální váhu.
Jak vybrat krmivo pro kočky

Prémiové krmivo vyhovuje i kočkám s citlivým trávicím systémem

Strava šampionů z výstav

Značka Royal Canin šla ve specializaci až tak daleko, že nabízí granule podle plemene kočky. Jednotlivá plemena mají výrazně odlišnou stavbu těla a vzhled. Například kočky plemene Sfynx, která je bez srsti, potřebují vysoce energetické krmivo, aby se zachoval jejich tvar těla. A naopak perské kočce vyhovuje krmivo s dostatečným obsahem živin pro udržení krásné srsti.

Veterinární diety pro kočky

Pokud má vaše kočka zdravotní potíže jako například ledvinové kameny nebo trpí potravinovou intolerancí, existují speciální granule pro tyto situace. Jejich pořízení vždy konzultujte s veterinářem a po dobu jejich používání by kočka měla chodit na pravidelné prohlídky.

Speciální krmivo pro kočky s ledvinovými kameny

Rozmazli svou kočku

Pro chvíle, kdy chcete kočku odměnit nebo potěšit malou dobrůtkou, jsou určené kočičí pamlsky. Kočky jsou přece na světě hlavně kvůli tomu, abychom je milovali a rozmazlovali.

Krmivo dle kategorií