Jak vybrat mikrosystém

Mikrosystémy v dnešní době se již velmi rozšířily jejich výběr je tedy o to rozmanitější. Každý výrobce nabízí velký výběr mikrosystémů od základních modelů až po špičkově vybavené a zvukově perfektní modely. Pokud chcete poradit, jak si vybrat ten pravý mikrosystém, jsou pro vás určeny řádky níže.

Výrobci nabízejí mikrosystémy v různých designech, některé modely jsou klasického designu, jiné zase velikostně kompaktní, některé se dají i pověsit na zeď a některé zase dokáží nahradit i domácí kino.

Mezi nejznámější a nejprodávanější výrobce mikrosytémů patří Philips, Sony, Panasonic, Samsung a JVC.

Mikrosystémy také nabízejí HiFi výrobci jako např. Onkyo, Yamaha, Denon, většinou nabízejí menší množství modelů, ale zato jsou to velmi propracované, mají špičkový zvuk a pohybují se ve středně-vyšších až vyšších cenových kategoriích.


Rozdělení mikrosystémů

  • mikrosystémy přehrávající CD
  • mikrosystémy přehrávající DVD (samozřejmě přehrávají i CD)
  • mikrosystémy přehrávající Blu-ray (samozřejmě přehrávají i DVD a CD).

Je dobré mít promyšlené, do jak velké místnosti je mikrosystém určený. Zde hraje velkou roli, zda je mikrosystém určenný do ložnice, dětského pokoje, kuchyně, či obývacího pokoje jako hlavní ozvučovací zařízení.

Měli byste také dodržovat pravidlo, do čím větší místnosti je přístroj určen, tím je potřeba vybírat z výkonově silnějších mikrosystémů. Je však třeba upozornit, že ne vždy větší výkon znamená kvalitnější zvuk. To si můžeme uvést příkladu modelů hifi výrobců, které mají výkon např. 2x20 W nebo 2x30 W, ale zvukově jsou kvalitnější než modely ostatních výrobců při stejné ceně s větším výkonem. I s tímto výkonem dokáží ozvučit větší místnost, protože mají kvalitní zpracování jak zesilovače, tak i reproduktorů.

Mikrosystémy s kazetovou mechanikou

Už mimořádnou výbavou je kazetová mechanika a jen někteří ještě stále vybavují svými modely touto mechanikou. Hodí se spíše pro ty, kteří mají velké množství unikátního audio obsahu ještě na kazetách.

Jak vybrat mikrosystém
Mikrosystémy s CD

Standardní výbavou mikrosystémů s CD je přehrávaní disků CD, CD-R/RW, formátů MP3 či WMA, FM či FM/AM tuner s/bez RDS, který vám umožní zobrazování názvů stanic, hraných písniček nebo např. i zobrazení žánru, a s/bez předvoleb (možnost uložení rádiových stanic).

Mikrosystémy s DVD

Standardní výbavou mikrosystémů s DVD je přehrávaní disků DVD, DVD-R/RW, DVD+R/RW, CD, CD-R/RW a formátů MP3 či WMA, JPEG a DivX (XviD), FM či FM/AM tuner s/bez RDS a s/bez předvoleb.


Na co si dát pozor

Vstupy

U obou typů mikrosystémů je hodně rozšířený USB vstup, který je zastoupen ve většině modelů daného výrobce a umožňuje přehrávání formátů MP3, WMA, případně tzv. CD ripping, což je nahrávání CD (některé modely umí nahrávat i z FM tuneru, kazety) přes USB vstup do MP3 formátu na flash paměť nebo rovnou MP3 přehrávače.

Nově se objevuje vlastnost, že přes USB je možné připojit i Apple iPod/iPhone, některé modely mají navíc i integrovanou doking station pro tyto přehrávače.

Některé modely disponují také předním audio vstupem přes konektor jack (3,5 mm), kde je možné připojit přehrávač MP3 nebo také analogovým vstupem cinch, což je stereo vstup umístěný na zadní panelu mikrosystému pro připojení zařízení (např. DVD, VHS, satelitu, TV apod).

Ekvalizér

Většina mikrosystémů nabízí možnost manuálního nastavení ekvalizéru, tedy zvýraznění basů, samostatné nastavení basů a výšek. U některých mikrosystémů se můžeme setkat s automaticky přednastavenými režimy ekvalizérů (rock, pop, jazz, atd.)

Manuální nastavení většinou mívají dražší modely, kde je veden důraz na kvalitu zvuku.

Doplňující výbava

V tomto případě se jedná o možnost nastavení časovače, případně budíku, či tzv. Sleep timer, kdy nastavíme dobu, za kterou se přístroj vypne (ideální funkce například při usínání).

Výstupy

V případě DVD mikrosystémů se bavíme především o DVD mikrosystémech, které mohou disponovat následujícími výstupy:

Video výstupy

Především se jedná o standardním kompozitní výstup, tedy konektor cinch, případně scartem nebo komponentním výstupem, který je tvořen 3x cinch konektorem pro kvalitní přednes obrazu

HDMI výstup

Od střední kategorie mikrosystémů se začíná objevovat nejkvalitnější možnost připojení, a to HDMI výstup, který umožňuje špičkovou kvalitu obrazu na plochých televizorech a také upscaling DVD videa na rozlišení 1080p.

Některé DVD mikrosystémy jsou vybaveny i subwooferem pro kvalitnější přednes hlubokých tónů. Některé modely mají výstup pro subwoofer.

Mikrosystémy s Blu-ray

Mikrosystémy s Blu-ray jsou novinkou na trhu, jelikož jich je minimum a uvidí se, jak se časem budou rozrůstat v nabídce výrobců a jakou výbavu budou mít.

Nyní je samozřejmostí přehrávání Blu-ray disků, HDMI výstup a samozřejmě kvalitní provedení a špičkový zvuk.