Jak vybrat pneumatiky na motorku

Pokud jdete koupit nové obutí pro svůj motocykl, tak v zásadě potřebujete vědět jen dvě věci. Tou první jsou rozměry pneumatik a tou druhou na jaký účel (tj. na jakou motorku a styl jízdy) je potřebujete.

pneumatiky na motorku

Oba údaje nejsnáze zjistíte tak, že se podíváte do technického průkazu vašeho motocyklu, kde je přesně uvedeno, jaké rozměry pneumatik můžete použít. Všechny nezbytné údaje ale najdete také přímo na pneumatikách, které má váš motocykl momentálně obuté. Podstatné pro vás budou ty udávající šířku, profil pneumatiky, rozměr ráfku a takzvaný rychlostní a hmotnostní index.

Na boku pneumatiky byste měli najít sadu čísel podobnou těmto 120/70 ZR 17 75W, které budou znamenat následující:

  • Údaj 120/70 udává, že pneumatika je široká 120 mm a její výška (boční profil) odpovídá 70 % šířky.
  • Písmena ZR udávají, o jaký typ konstrukce pneumatiky se jedná.
  • Číslice 17 říká, že pneumatika se obouvá na ráfek o rozměru (průměru) 17 palců.
  • Údaj 75W přestavuje hmotnostní a rychlostní index.

Jako další údaje na pneumatice pak najdete název výrobce (např. Pirelli, Metzeler, Michelin, atd…), název výrobku (Angel GT, Sportec M7rr, Anakee 3, atd…) a DOT, což je čtyřmístný číselný údaj udávající, kdy byla pneumatika vyrobena. Pokud tedy na pneumatice naleznete například 0417 znamená to, že byla vyrobena ve čtvrtém týdnu roku 2017.

Jaký typ pneumatiky vybrat?

závodní
pneumatiky
silniční
pneumatiky
cestovní
enduro
terénní
enduro
pneumatiky
na motokros
pneumatiky
na skútr

Jakmile znáte rozměry pneumatik vašeho motocyklu, čeká vás výběr konkrétního páru gum. Ty se obecně dělí na kategorie závodní, silniční, cestovní enduro, terénní enduro, chopper/cruiser, motokros a skútr. Jestli je váš plechový miláček malý skútr na popojíždění v kolonách nebo závodní supersport, to samozřejmě víte a můžete tedy podle toho vybrat kategorii a následně i samotné pneumatiky, které budou vašim potřebám vyhovovat nejlépe. Například kategorie silničních pneumatik bude zaručeně obsahovat pestrou nabídku pneumatik o rozměru 180/55, ale jejich jízdní vlastnosti se mohou značně lišit.

Pokud jste již pneumatiky zakoupili, ale nechystáte se je bezprostředně obouvat na váš motocykl, je třeba je uchovávat v čistých prostorech mimo přímé sluneční světlo a bez velkých výkyvů teplot.