Jak vybrat přilbu

Pokud začínáte s jízdou na motorce a vybíráte svou první přilbu, pravděpodobně se setkáte s následujícími typy:

Integrální přilby

poskytují ochranu celé hlavy včetně brady. Mívají dobré aerodynamické vlastnosti a jejich výhodou je i to, že jsou tiché.

integrální přilba
Vyklápěcí přilby

mají v zavřeném stavu podobný vzhled jako přilby integrální, ale jejich obličejová část se dá vyklopit dozadu. Jejich výhodou vůči přilbám integrálním je snazší nasazování a sundávání a po vyklopení obličejové části také snadná verbální komunikace s dalšími jezdci. Nevýhodou pak bývá nižší bezpečnost a vyšší váha.

vyklápěcí přilba
Otevřené přilby

se od výše zmíněných liší především tím, že nijak nechrání bradovou část a v případě otevřených přileb bez plexiskla dokonce ani část obličejovou. Tyto přilby nejsou vhodné pro použití ve vyšších rychlostech. Pokud se pro zakoupení takové přilby rozhodnete, pak pravděpodobně budete muset zakoupit i vhodnou ochranu očí.

otevřená přilba
Motokrosové přilby

jsou charakteristické tím, že chrání celou hlavu včetně brady, ale nemají plexisklo. Protože je jízda na MX fyzicky dosti náročná, tak tyto přilby bývají dobře odvětrané a uzpůsobené tak, aby se z nich dobře odstraňovaly nečistoty. Jejich charakteristickým znakem je štít nad otvorem hledí.

motokrosová přilba

Skořepiny přileb se vyrábí z různých materiálů, jejichž škála sahá od levných termoplastů, přes sklolaminát až po karbon. Materiál skořepiny bývá tím, co nejvíce ovlivňuje bezpečnost a cenu přilby.

Helma také může být vybavena vysouvací sluneční clonou, která brání oslnění jezdce a za jízdy se ovládá páčkou, která je umístěna na boku helmy.

Existují dva základní typy zapínání. Buď se používají dva kovové kroužky ve tvaru písmene „D“, kterými se bradový řemínek protahuje, nebo se můžete setkat s rychloupínací sponou.

přilba na motorku

Protože se přilba i její interiér během používání zašpiní, lepší přilby jsou vybaveny vyndavacím pratelným interiérem. Pro zabránění nadměrného znečištění interiéru přilby je dobré zároveň zakoupit kuklu na hlavu. Kukla zabrání nejen nasáknutí potem, ale v případě žen je třeba brát v úvahu i make-up, který by interiér znečistil. Skořepinu přilby doporučujeme umývat pouze čistou vodou a nepoužívat žádné chemikálie! Zabrání se tím křehnutí a praskání plastů, na které mohou mít chemikálie nepříznivý vliv.

přilba na motorku

Pokud již máte jasno ve výběru typu přilby, budete muset vybrat i vhodnou velikost. Jakýmsi prvním vodítkem se vám může stát obvod hlavy, který se zpravidla měří nad obočím a ušima. Poté je třeba dle naměřené hodnoty a tabulky výrobce přilby vybrat správnou velikost.

Obvod hlavy však není jediným kritériem výběru správné přilby! Důležitou roly hraje i tvar hlavy. Někdo má hlavu spíše kulatější, jiný spíše oválnou. Je rozdíl, pokud má někdo obvod hlavy 59cm a hlavu spíše oválnou a jiný má obvod rovněž 59cm, ale hlavu spíše kulatou.

Pokud jste se dle velikostní tabulky dobrali k nějaké velikosti, která vám ale nesedí, tak zkuste jiný tvar skořepiny. Častým problémem je také nedostatek místa v oblasti brady a nosu. Např. nos se dotýká skořepiny. Vždy dbejte na to, aby vás přilba netlačila (nebyla nepohodlná), ale zároveň nesmí být volná. Vždy platí jednoduchá rovnice, která říká, že komfort = bezpečí. Jen pokud se cítíte pohodlně a nic vás nerozptyluje, dokážete bezpečně řídit.

Když si přilbu nandáte a zapnete řemínek, tak v ní alespoň chvilku zůstaňte. Nepohodlí v některých místech se nemusí projevit okamžitě. V zásadě platí, že přilba musí sedět těsně, ale nesmí být nepohodlná. Je také třeba brát v úvahu, že přilba se po nějaké době „vymačká“ a přizpůsobí se tvaru vaší hlavy. Na toto ale v žádném případě nespoléhejte, pokud je vám přilba již při prvním nasazení nepříjemná a nebo tlačí.

V každém případě při nákupu přilby vždy dbejte na to, aby měla evropskou homologaci ECE 22-05.