10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak vybrat AV receiver

Kvalitní receiver se vyznačuje dobře navrženým zesilovačem s maximálně věrným výstupem. Pokud ale dáváte přednost poslechu hudby v režimu stereo, poohlédněte se spíš po samostatném přístroji – stereo zesilovači.

Levnější receivery se pro tento typ reprodukce příliš nehodí. Kalibraci nastavení dozvuků s ohledem na parametry místnosti. Další zajímavou funkcí je DSP – digitální signálový procesor. Umožňuje dělat všemožné úpravy s ohledem na změnu akustiky a dynamiky zvukového doprovodu.

Velmi vypovídajícím faktorem o kvalitě AV receiveru je také certifikace "THX", která zaručuje náročné zvukové testy před uvedením do prodeje. Tuto certifikaci mají opravdu jen některé modely.

Jak velký výkon potřebuji?

Co největší, řekla by si asi většina z vás. Ale to není až tak pravda. Drtivá většina, v současnosti vyráběných, přístrojů disponuje dostatečným výkonem pro téměř libovolné využití. Jistě, lze narazit na limitní situace (jako například extrémně velké prostory), ale většina z vás hodlá receiver provozovat v menším, či větším obývacím pokoji. Běžně dosahované výkony se pohybují od 70 W na kanál až po 140 W a více.

Jak vybrat receiver
Impedance – na co si dát pozor

Mnohem důležitější je ohlídat si hodnoty impedancí. Nevhodná volba receiveru k vybraných reprosoustavám (a naopak) může způsobit nemalé problémy. Obecně platí následující. Pokud má receiver nejnižší impedanci 8 Ohmů, musíte k němu připojit reproduktory se stejnou nebo vyšší hodnotou. Porušení tohoto pravidla má většinou za následek poškození jednoho nebo obou zařízení! Příklad chybného zapojení: Receiver 8 Ohmů, reproduktory 4 Ohmy.

Dekodéry prostorového zvuku

Dekodéry se starají o převod datové informace do patřičného počtu zvukových kanálů. V posledních letech je většina snímků na DVD kódována do systému Dolby Digital a DTS. Odlišnosti v technologii použité v klasických kinech se v domácích zařízeních stírají a ve finále je téměř jedno, jaký formát zvukového doprovodu je u filmu přiložen.

Všechny přístroje určené k použití v domácím kině obsahují dekodér Dolby Digital a většina i DTS. Pokud chcete být připraveni případný nákup osmikanálové sestavy, hledejte loga Dolby Digital EXDTS ES. Nicméně vývoj jde dál a zájemci o nejmodernější technologie a nejkvalitnější zvuk by měli sledovat přítomnost označení Dolby True HD, DTS HD Master Audio apod. Neměli bychom zapomínat ani na kompatibilitu se starším Dolby Pro Logic (DPL II), které najdeme na videokazetách.

Mezi další dekodéry prostorového zvuku patří také DPL IIz, který rozšířuje přední část poslechového prostoru o další dva reproduktory, které se většinou pověsí na zeď a jsou nad předními repro.

Nejběžnější zvukové formáty: Dolby DPL II., Dolby Digital, DTS.

Počet kanálů – stereo nebo 7.1?

Technický pokrok společně s konkurenčním dal vzniknout ozvučovacím systémům s až 8 kanály. Takový počet jistě působí sympaticky, ale uvědomte si, že s sebou přináší i nutnost osadit každý z kanálů samostatným reproduktorem. Pokoj (v případě 7.1 verze) naplněný osmi reproduktory a kabeláží, klade velké nároky na umístění jak z hlediska vizuálního, tak akustického. Nicméně pro kvalitní prostorové ozvučení si vystačíte i s variantou 5.1 a někdy i „pouhým“ stereem.

Některé současné nové moderní AV receivery nabízejí konfiguraci 7.2, kde je možné připojit až dva subwoofery a tím pádem zvýšit kvalitu reprodukce spodních tónů, hlavně využitelných při použití domácího kina.

Vstupy

Důležitý je dostatečný počet analogových i digitálních vstupů HDMI, optických a koaxialních vstupů. Pokud pokukujete po Blu-ray přehrávači, hlídejte si, aby alespoň některé HDMI vstupy byly ve formátu HDMI 1.3 (u receiverů s dekodéry HD formátů je to samozřejmost).

V současné době nové modely disponují HDMI v 1.4, které umožňují podporu 3D formátu a také zpětný zvuk z TV.

Některé modely umožňují připojit externí zařízení v rámci USB vstupu jako např. flash pamět, mp3 přehrávač nebo Apple iPod/iPhone, a to bez nutnosti dodatečné kolébky. Pokud produkt USB vstupem nedisponuje, některé značky jako např. Onkyo, mají tzv. dokovací stanici pro iPod/iPhone, která umožňuje připojit tyto přehrávače k AV receiveru bez použití USB vstupu.

Tuner

Receiver vděčí svému anglickému označení za schopnost přijímat rozhlasové vysílání. Přesněji řečeno dříve se jednalo o přístroje integrující rádio a zesilovač. Vzhledem k tomu, že digitální pozemní vysílání DAB je u nás hudbou vzdálené budoucnosti, stačí si ohlídat přítomnost klasického FM tuneru (což je standardní vybavení všech receiverů).

Síťové připojení

Síťové připojení nám umožňuje streamovat hudbu z PC nebo poslouchat internetová rádia.

Rozlišení

Střední a vyšší modely AV receiverů mají také upscaling na rozlišení 1080p, kdy AV receiver převede běžný signal PAL 720x576 na 1920x1080, který je pak vhodný pro nové typy TV LCD a plazmy.