10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak vybrat skútr?

Nebaví vás každodenní stání v dlouhých kolonách, nebo toužíte vyrážet na výlety s větrem v zádech? Pořiďte si skútr – jednostopé kompaktní a obratné vozidlo, se kterým dojedete pohodlně do práce, zkrátíte čekání v kolonách a ušetříte za palivo i provoz automobilu! Na trhu najdete skútry pro městské využití, i modely ideální na projížďky za poznáním. Abyste si vybrali elektroskútr či benzínový skútr dle svých potřeb i představ, připravili jsme pro vás tento článek, který vám rozhodování usnadní!


Proč si pořídit skútr?

Jízda na skútru přináší oproti jízdě v autě mnoho výhod – které jsou ty nejpodstatnější?

  • Šetříte čas v městském provozu – skútr je na silnicích a v dopravních kolonách výrazně svižnější a rychleji si dopravíte tam, kam potřebujete. 
  • Výrazně nižší jsou také provozní náklady i pořizovací cena skútru (oproti osobnímu autu). 
  • Zaparkujete téměř kdekoliv – což je především v městském prostředí, které bojuje se stále vyšším počtem automobilů, velmi podstatnou výhodou!
Jak vybrat skútr

Na skútr do 125 ccm stačí řidičský průkaz skupiny B! 

Pokud jste se rozhodli přesedlat z auta na skútr, nepotřebujete speciální řidičské oprávnění – stačí vám průkaz skupiny B – i z toho důvodu popularita skútrů stále roste! Na skútrech do 125 ccm mohou jezdit dokonce i mladiství od 16 let – ti však potřebují řidičské oprávnění A1.


Nejdříve zvolte vhodný pohon – dáte přednost elektrice nebo benzínu?

Elektroskútr jako ekologické řešení s levnými provozními náklady!
Elektrické skútry zažívají (stejně jako elektromobily) v posledních letech velký boom. Jsou vybaveny elektromotorem, který pohání akumulátor. Tyto skútry jsou oblíbené pro nízké provozní náklady, tichý chod a ekologický provoz. Je však třeba myslet na to, že elektroskútry mají omezený dojezd – po vybití akumulátoru je musíte před další jízdou dobít. Hodí se tedy především pro ty, kteří jezdí kratší vzdálenosti a mají možnost skútry pravidelně dobíjet.
Benzínový skútr není třeba dobíjet, stačí doplnit nádrž!

Benzínové skútry jsou oproti těm předchozím obvykle levnější, počítat však musíte s dražším provozem – pohonné hmoty i běžná údržba jsou u těchto modelů nákladnější. Skútry s benzínovým motorem jsou hlučnější a produkují emise, nemusíte však řešit jejich dobíjení – stačí doplnit palivo na čerpací stanici. I z toho důvodu jsou tyto modely vhodné pro jezdce, kteří plánují vyrážet na celodenní výlety a překonávat delší trasy.

Moderní nebo retro skútr? Není to jen o designu!

Skútry se dle designu a provedení kostry dělí do dvou proudů – prvním z nich jsou moderní skútry, které se pyšní aerodynamickými tvary a moderními technologiemi, které ocení především dálkoví jezdci, kteří potřebují maximální komfort při jízdě. Druhou skupinou jsou populární retro skútry, které se inspirují designem let dávno minulých. Tradičně zpracovány jsou u těchto modelů i budíky a další součástky – nadchnou tak milovníky klasiky a jsou ideální pro pohyb po městě!


U skútru se zaměřte na max. rychlost, nosnost, dojezd i výbavu 

Ve chvíli, kdy máte jasno v tom, zda dáte přednost elektrickému nebo benzínovému pohonu, a v jakém designu by měl váš vysněný skútr být, přichází čas zaměřit se na technické parametry. My vám přiblížíme ty nejdůležitější. 

Max. rychlost elektroskútru se může u jednotlivých modelů značně lišit!  

Elektroskútry či elektrokoloběžky s maximální rychlostí 25 km/hod. lze řídit i bez řidičského oprávnění. Jestliže máte řidičský průkaz skupiny B, vybírejte modely s max. rychlostí do 45 km. U nejvýkonnějších skútrů nad 125 ccm, které však vyžadují speciální řidičské oprávnění, není výjimkou ani překonání hranice 100 km/hod.   

Maximální nosnost skútru 

Před koupí byste si měli rozmyslet, zda budete na skútru jezdit v jedné osobě, nebo budete mít spolujezdce. Od toho se odvíjí potřebná nosnost skútru – v případě spolujezdce vybírejte skútry s vyšším výkonem a mohutnější konstrukcí, které uvezou alespoň 180 kg a poskytují dostatek pohodlí oběma jezdcům.  

Kompaktní elektroskútry do města mají obvykle max. nosnost v rozmezí 120 – 160 kg.Jaký je optimální dojezd elektroskútru?

Většina elektroskútrů dosahuje max. dojezdu mezi 60 – 100 km. Poté je třeba akumulátor dobýt, abyste mohli pokračovat v jízdě. Při koupi je však třeba myslet na to, že na max. hodnotu má vliv stoupání, členitost terénu, hmotnost jezdce, stáří akumulátoru a další faktory – proto volte vždy model s hodnotou, která poskytuje jistou rezervu, abyste si byli jisti, že dojedete tam, kam potřebujete.  

Vliv na komfort při jízdě má také vybavení skútru! Co nesmí chybět?

  • Úložný prostor – do kterého pohodlně uložíte přilbu nebo tašku s nákupem. 
  • Plexi štít – který chrání před hmyzem, deštěm a větrem.  
  • Opěrka pro spolujezdce – výrazně zvyšuje komfort během jízdy a předchází bolesti zad.

TIP: Na cesty se nevydávejte bez helmy na skútr, která dramaticky snižuje riziko poranění hlavy v případě nehody.


Nejčastěji kladené otázky při výběru pneumatik na motorku

1️⃣ Kdy je třeba zaregistrovat skútr?

U elektroskútrů s omezenou rychlostí na max. 25 km/hod. není vyžadována registrace. Všechny ostatní skútry je však třeba registrovat na příslušném úřadě, podobně jako automobil.


Další zajímavé články:

Jak vybrat interkom na motorku

Abyste mohli během toulek na své motorce pohodlně komunikovat s okolím, neobejdete se bez interkomu... celý článek

Jak připravit motorku před sezónou?

S přicházejícími jarními dny se probouzí nejen příroda, ale i vášniví motorkáři. Po dlouhé zimě konečně nastává období... celý článek

Jak vybrat pneumatiky na motorku

Pokud jdete koupit nové obutí pro svůj motocykl, tak v zásadě potřebujete vědět jen dvě věci. Tou první jsou rozměry pneumatik a tou ... celý článek