Jak vybrat zámek do dveří

Bezpečnost na prvním místě. I tak by se dalo jednoduše shrnout to, co má dveřní zámek splňovat. Nicméně i zámek má svá specifika a parametry, které je třeba dodržet, aby nejen pasoval do dveří, ale také je bezpečně zamknul a chránil vás zejména před nenechavými zloději či jinými nevítanými návštěvníky. Pojďme se proto podívat, na co si dát pozor, a jak vybrat zámek do dveří, aby splňoval vše, co má.


Zadlabací zámek a jeho využití

Nedílnou součástí interiérových i exteriérových dveří je takzvaný zadlabací zámek – tato dveřní mechanika umožňuje zamykání a odemykání dveří pomocí střelky neboli jazýčku. Zadlabací zámky mohou mít různé velikosti, hloubky, rozteče i úrovně bezpečnosti – a přesně tyto parametry je třeba při jejich výběru zohlednit.

Na trhu se můžete setkat s několika typy zadlabacích zámků, z nichž každý má své specifické využití:

Jak vybrat zámek do dveří
Zadlabací zámek PZ

Zadlabací zámek PZ má otvor pro cylindrickou vložku a je určen pro vložkový zámek FAB – lidově nazývaný fabka. Používá se s bezpečnostní vložkou a je určen pro uzamykání vstupních a bezpečnostních dveří domů, bytů, kanceláří i nejrůznějších budov.

Zadlabací zámek BB

Zadlabací zámek BB vhodný je pro obyčejný tvarový či dozický klíč, který se nejčastěji využívá pro interiérové dveře a tedy uzamykání dveří mezi jednotlivými místnostmi.

Zadlabací zámek WC

Zadlabací zámek WC je, jak už jeho označení napovídá, určen pro uzamykání dveří toalet a koupelen.

Dozický zámek vs. vložkový zámek

Patentní zámek je ovládán cylindrickou vložkou, jež je do něj vložena. Dozický zámek je méně bezpečný (používá se u interiérových dveří) a ovládáte ho přímo klíčem. Rozhodně ho tedy nepoužívejte jako hlavní zámek ke vstupním dveřím nebo do místností, ve kterých skladujete cennosti.

Jednobodový nebo vícebodový zámek?

Z hlediska samotné bezpečnosti je velmi důležité, zda se rozhodnete pro jednobodové nebo vícebodové zadlabací zámky. Jedná se o parametr, který rozhoduje o tom, zda je uzamknutí zajištěno pouze v jednom bodě, nebo ve více bodech. A samozřejmě platí, že čím více bodů zámek využívá, tím je bezpečnější.

Třída bezpečnosti zámků

Obzvláště u exteriérových dveří je při výběru zámku velmi důležitá bezpečnost. Proto jsou zadlabací zámky rozděleny do čtyř tříd – obecně platí, že čím vyšší třídy dosahují, tím jsou bezpečnější a sofistikovanější.

  • Třída 1 poskytuje základní ochranu.
  • Třída 2 je klasifikována jako dostatečná ochrana.
  • Třída 3 zajišťuje vysokou ochranu.
  • Třída 4 reprezentuje velmi vysokou ochranu – tyto typy zámků odolají i odvrtání či dalším pokusům o násilné vniknutí.
Praktická rada pro zachování bezpečnosti

Zadlabací zámky pořizujte pouze tehdy, pokud mají certifikaci dle ČSN (ČSN P ENV 1627) nebo Národního bezpečnostní úřadu. Jen tak máte zajištěno, že jsou opravdu bezpečné a kvalitní.

Zároveň si překontrolujte, zda jste obdrželi kromě zámku a návodu k jeho montáži a údržbě také bezpečnostní kartu – tou se budete prokazovat u výrobců klíčů, pokud budete potřebovat vyrobit náhradní a nehrozí tedy riziko, že by si klíč k vašemu zámku mohl vyrobit kdokoliv.

Zvolte správnou rozteč

Při výběru zámku se neobejdete bez znalosti rozteče, tedy vzdálenosti od středu otvoru kliky po střed otvoru pro cylindrickou vložku. Ta se udává v milimetrech a nejčastěji se můžete setkat se třemi typy roztečí:

  • 90mm rozteč, která byla používána především v minulosti u starých dveří.
  • 72mm rozteč typická zejména u interiérových dveří.
  • 92mm rozteč běžně používaná pro vchodové a bezpečnostní dveře.

Velikost rozteče ovlivňuje kromě výběru samotného zámku i výběr bezpečnostního dveřního kování – to musí odpovídat šířce rozteče.

Další rozměry, které ovlivní výběr zámku

Kromě samotné velikosti rozteče budete při výběru zámku muset znát i další rozměry:

  • Hloubka zádlabu – tento parametr udává vzdálenost v milimetrech od čela zámku k ose otvoru pro vložku.
  • Šířka a výška čela – jedná se o velikosti té části zámku, kterou můžete vidět na užší hraně dveří.
  • Backset – pod tímto pojmem se ukrývá vzdálenost od čela zámku až po osu kliky.

Pozor na typ otevírání dveří

Správný zámek pořídíte jen tehdy, pokud víte, jaké otevírání dveří máte – tedy zda se jedná o pravé nebo levé dveře. Jak to zjistíte? Stačí postavit se ke dveřím z té strany, kde jsou vidět panty (tedy ze strany, na kterou se otevírají):

  • Levé dveře mají panty na levé straně a kliku na pravé, budou se vám lépe otevírat levou rukou.
  • Pravé dveře mají panty na pravé straně a kliku na levé, budou se vám lépe otevírat pravou rukou.

Pokud si nejste jisti, který typ otevírání doma máte, můžete si pořídit také pravo-levý zámek, který je přenastavitelný dle typu dveří.

Roli hraje i cylindrická vložka

Při výběru samotného zadlabacího zámku je také velmi důležitá kvalita a bezpečnost cylindrické vložky dveří. Pokud k sobě navzájem nepasují, nebo je vložka již opotřebená, nemusí být možné klíč zcela či zčásti zasunout, nebo budete mít problém s otočením klíče. Zaměřte se proto při výběru zámku i na kontrolu a případně pořízení vhodné cylindrické vložky – pro její koupi budete potřebovat znát:

  • tloušťku dveří bez kování,
  • vzdálenost mezi upevňovacím šroubem vložky a vnější hranou kování z vnitřní strany dveří,
  • vzdálenost mezi upevňovacím šroubem vložky a vnější hranou kování z vnější strany dveří,
  • typ vložky – ta může být oboustranná, kdy je klika z obou stran dveří, nebo jednostranná, u které je klika pouze zevnitř a zvenku je koule nebo madlo.

Bezpečnostní zámky

Kromě samotného bezpečnostního zámku je vhodné zvážit pořízení takzvaných přídavných zámků (jednoho či dvou), které se zpravidla umisťují do horní poloviny dveří. Tyto zámky mívají jiný klíč, ale pokud se vám nebude chtít nosit velký svazek klíčů, dají se klíče ke všem zámkům sjednotit.

Dalším řešením jsou i takzvané rozvorové zámky, které jedním otočením klíče zvládnou uzamknout dveře na více místech (zpravidla na třech až devíti), a to i v různých směrech.

Praktický tip pro větší bezpečnost

Zejména u vchodových dveří je vhodné použít zámky se samozamykací funkcí, které se samy uzamknou po každém uzavření dveří.

V případě pochybností spoléhejte na zámečníka

Pokud si nejste jisti, zda je nutné zámek vyměnit, nebo jaký zámek vybrat, aby plnit svou funkci na maximum, obraťte se na zámečníka. Ten vám s výběrem pomůže, zámek vám vymění, a pomůže vám tak předejít nejrůznějším problémům.

Rada ohledně pojištění domácnosti

Jestliže máte uzavřeno pojištění domácnosti, překontrolujte si, jaký typ zámku je požadován v pojistných podmínkách. Pokud totiž zabezpečíte svou nemovitost nevhodným zámkem v rozporu s pojistnou smlouvou, nedočkáte se v případě vloupání od pojišťovny žádného plnění.

Nejčastější otázky při výběru zámku

Klasický nebo bezpečnostní zámek?

Pokud jde o interiérové dveře, postačí klasický zadlabací zámek BB, popřípadě WC zámek, který je určen k zamykání toalet či koupelen. Pro vchodové dveře doporučujeme zadlabací zámek PZ bezpečnostní třídy 3 nebo 4 v kombinaci s přídavnými zámky. Ideálním řešením je pak speciální rozvorový zámek, který umožňuje jedním klíčem uzamknout dveře na více místech.

Kdy vyměnit zámek?

Zámky mají různou životnost, obecně dle typu provedení vydrží 25 tisíc až 100 tisíc zamčení. Nejrychleji tedy budou opotřebované zámky u frekventovaných dveří. Výměnu byste měli provést tehdy, jakmile se objeví jakékoliv problémy s odemykáním/zamykáním – tedy pokud mechanismus při otočení klíčem takzvaně přeskakuje, nebo pokud nejde klíč zcela nebo zčásti zasunout do zámku (v tomto případě bude pravděpodobně opotřebená i cylindrická vložka a bude třeba ji vyměnit). Stejně tak výměnu proveďte i tehdy, když se kování pohybuje, jakmile vezmete za kliku.

Jak vyměnit zámek u dveří?

V případě vstupních dveří nechte demontáž starého a montáž nového zámku raději na zámečníkovi. Pokud potřebujete vyměnit zámek u interiérových dveří je to velmi snadné, musíte ovšem vědět, jaký typ zámku máte. Zámek, cylindrická vložka a štítek kliky se totiž musí shodovat.

  1. Povolte boční vruty, kliku i jistící šroubky a vysuňte zámek.
  2. Následně zasuňte nový zámek a vše opět přišroubujte.