Záruka: 24 měsíců (IČ 24 měsíců) Kód: 13965068

LIMES Ocelový kompostér LIMES K 115 LI8811115001

LIMES Ocelový kompostér LIMES K 115 LI8811115001

Partnerský prodej - cenu dopravy určuje partner
Vysoce odolný ocelový kompostér K115 (dříve označovaný jako Limes K 31) od tuzemského výrobce potěší všechny zahrádkáře, kteří ocení filozofii poctivého domácího kompostování. Velikou výhodou tohoto kompostéru je bezproblémová montáž, kterou zvládnete bez použití jakéhokoli nářadí. Celý popis
6 501 Kč
Zboží od: Zahrada Ježek
6 501 Kč
Poslední kus
S novou kartou za

7.5.2024 - 9.5.2024 na vaší adrese

Popis

Vysoce odolný ocelový kompostér K115 (dříve označovaný jako Limes K 31) od tuzemského výrobce potěší všechny zahrádkáře, kteří ocení filozofii poctivého domácího kompostování. Velikou výhodou tohoto kompostéru je bezproblémová montáž, kterou zvládnete bez použití jakéhokoli nářadí. Nemusíte se ani bát záměny jednotlivých dílů, všechny rohy i příčky kompostéru jsou stejné a lze je volně použít v jakékoli kombinaci.

V zimním období jsou plechové kompostéry mnohem méně náchylné na poškození než plastové kompostéry, které díky mrazu zkřehnou. Plechové kompostéry také nepotřebují UV ochranu – jsou tak mnohem odolnější vůči slunečnímu záření. Některé plastové kompostéry mají nedostatečnou UV ochranu a díky vlivu slunečního záření začnou v průběhu let křehnout a rozpadat se.

Základní parametry

  • Rozměr (Š/D/V): 109 × 109 × 100 cm
  • Objem: 1 145 l – lze zdvojnásobit pomocí rozšíření
  • Hmotnost: 50 kg
  • Rohové sloupky mají sílu 1,5 mm, příčky 1 mm
  • Barva: stříbrná (zink) 
<!-- table.parametry table { border-collapse: collapse; width: 100%; }

table.parametry th {
padding: 8px;
text-align: left;
border-bottom: 1px solid #ddd; }

table.parametry td {
padding: 8px;
text-align: left;
border-bottom: 1px solid #ddd; }

table.parametry th { background-color: #2c8759; } table.parametry tr:hover{background-color:#e6ffb3} →
Kompostéry LIMES Objem kompostéru Objem
rozšiř. modulu
Orientační velikost zahrady
LIMES K 70 704 litrů 700 litrů cca 600—1200 m2
LIMES K 115 1 145 litrů 1 145 litrů cca 1 000—2 200 m2

 *při využívání kompostéru s rozšiřovacím modulem

Montáž kompostéru

Před zahájením sestavování kompostéru si najděte dostatečně rovné místo, kde kompostér začnete stavět.

TIP: pokud na zahradě nemáte takto velký kus rovného prostoru, vypodložte nohy kompostéru například betonovými dlaždicemi.

Kompostér se staví na bází zasouvání jednotlivých příček do rohů kompostéru, které se uchytí do předem vylisovaných zámků.

TIP: Při vybírání hotového kompostu můžete potřebné příčky kompostéru jednoduše vymontovat, vybrat kompost a následně příčku zpět usadit na své původní místo. 

Pro vaši bezpečnost pouze doporučujeme použít při montáži pracovní rukavice!

Na videu níže můžete vidět podrobnou montáž kompostéru.

banner-video-komposter-limes

Zásadní předností tohoto kompostéru je také možnost zvětšit jeho objem o rozšiřovací modul. Tento modul se jednoduše připojí ke stávajícímu kompostéru na stejné bázi zasunutí dodatečných příčníků. 

Dobrá, o kompostéru a jeho sestavení toho víme víc než dost. Zajímalo by vás k čemu je samotné kompostování dobré, případně jak správně kompostovat?

Jak správně kompostovat

Proces kompostování funguje na bázi postupného tlení různorodé směsi biologických materiálů. Celý kompostér je možné rozdělit do několika úrovní, kde by to nejbližší k zemi mělo být tvoření hrubším a vzdušnějším materiálem. Nejčastěji se může jednat o nadrobno nasekané či nadrcené větve, hobliny či dřevnaté stonky květin. Následuje směsice nejrůznějšího materiálu. Základní pravidlo říká, že čím pestřejší je skladba této kompostované směsi, tím lépe se kompostu daří. Ideální je vyvážený poměr suchého a vlhkého, hrubého a porézního.
Pokud bychom měli být specifičtí — vstupní materiál musí obsahovat organické látky pro výživu mikroorganismů (půdních bakterií, červů, žížal atd.) a to v poměru C : N (uhlík : dusík) = 30:1. Pro lepší představu poměru těchto dvou látek uvádíme níže jednoduchý přehled běžných surovin, které jsou pro kompostování běžné.

Surovina C:N (uhlík : dusík)
Posekaná tráva 20:1
Odpad z kuchyně 20:1
Hnůj skotu 20:1
Koňský hnůj 25:1
Listí 50:1
Jehličí 70:1
Sláma 100:1
Kůra 120:1
Dřevo 200:1
Piliny 500:1

 

Materiál je důležité promíchávat a tím zajistit dostatečný přístup kyslíku. Hrubší suroviny je před kompostováním vhodné podrtit na malé části. Pro urychlení procesu kompostování je vhodné přidat v malém množství půdy či hotového kompostu.

Čerstvý kompost lze touto cestou získat za 2–6 měsíců, vyzrálý kompost pak za 6–12 měsíců.

Můžete kompostovat

  • Ovocné a zeleninové odpady
  • Kávové a čajové zbytky
  • Mléčné produkty
  • Novinový papír, lepenka, papír. ručníky
  • Třísky, piliny, hobliny, kůra
  • Trus hospodářských zvířat
  • Posekaná tráva, listí, drnové řezy, větvičky
  • Popel ze dřeva
  • Skořápky z ořechů

Co není vhodné kompostovat

  • Kosti, odřezky masa, tuky
  • Chemicky ošetřené materiály
  • Rostliny napadené chorobami
  • Slupky z tropického ovoce, pecky
  • Časopisy
  • Oddenková plevel
  • Plasty, kovy, sklo, kameny

Pozor! Do kompostéru nepatří žhavý popel a lehce hořlavé materiály.

Co je důležité při kompostování sledovat?

Vzduch — mikroorganismy a houby v kompostu spotřebovávají veliké množství kyslíku. Pro jeho dostatečný přísun je třeba kompost v intervalu 4–8 týdnů přehazovat. Pro přehazování se pak ideálně hodí dva kompostéry, v nichž kompost přehazujete.

Teplotu — vysoká teplota v počátku kompostování (až 50°C) značí správně založený kompost. Pokud kompost nedosahuje vyšších teplot, značí to problém — málo kompostovacího materiálu, špatné složení či jeho nedostatečná vlhkost. Pro zajištění ideální teploty je možné využít půdní teploměr.

Vlhkost — správnou vlhkost poznáte jednoduchým testem. Vezměte kompostovací hmotu do dlaně a stiskněte ji v pěst. Pokud ze směsi teče voda, je zbytečně moc vlhká a zaslouží dohodit suchým materiálem. Pokud po stisknutí nezůstane materiál pohromadě, je příliš suchý a zaslouží prolít užitkovou vodou.

Další využití kompostu?

Kompost je nejen výbornou zásobárnou vysoce kvalitního materiálu pro hnojení, ale také perfektním místem pro pěstování plodin. Cuketám, okurkám či dýním se na takto úrodné půdě bude obzvlášť dařit. Zároveň rozměrné listy zmíněných rostlin zabrání velkému odpařování v období parních letních dnů.

Chcete se dozvědět o kompostování a kompostérech více? Podívejte na náš blog.