Clou Šelakový lak bělený, na surové dřevo v interiéru. Je ideální pro restaurování starožitností a výrobu jejich replik, při výrobě hudebních nástrojů a k vnitřním nátěrům skříní, z běleného šelaku.
Clou Šelakový lak bělený, na surové dřevo v interiéru. Je ideální pro restaurování starožitností a výrobu jejich replik, při výrobě hudebních nástrojů a k vnitřním nátěrům skříní, z běleného šelaku.
Popis
Šelakový lak přírodní nebo bělený (vyberte ze dvou odstínů) k opracování surového dřeva v interiéru.
Ideální lak pro restaurování starožitného nábytku, k výrobě replik starožitností, při výrobě hudebních nástrojů a k vnitřním nátěrům uzavřených skříní a zásuvek.
Šelakový lak se používá k povrchové úpravě dřeva v interiéru při lakování méně zatěžovaného obývacího i dětského nábytku a hraček, rámů obrazů, dřevěných částí svítidel, dřevořezeb, dřevěných plastik a jiných uměleckých předmětů, při restaurátorských pracích a při výrobě replik starožitného nábytku. Používá se k ručnímu lakování houslí a viol a některých dřevěných dechových nástrojů.
Šelakový lak od CLOU je ideální k vnitřním nátěrům skříní a zásuvek, je rychleschnoucí a uvnitř uzavřených prostorů bez cirkulace vzduchu, jako jsou právě zásuvky a vnitřky skříní, není na rozdíl od jiných povrchových úprav nijak cítit.
Lakový film je neutrální a bez zápachu.
Pro lepší zpracování se šelakový lak trochu přiředí (do 20%) pomocí CLOU šelakového ředidla a pak se velmi tence natírá štětcem.
Plochy opracované tímto lakem jsou podle tloušťky vytvořeného filmu hedvábně lesklé až lesklé, příjemné na pohmat, odpuzují špínu i vodu. Odolávají mnohým domácím chemikáliím a ředěným kyselinám a mají výbornou mechanickou zatížitelnost při vyšší tvrdosti povrchu.
Lak není vhodný k úpravě desek stolů, podlah a objektů umístěných ve vlhkém prostředí.
CLOU šelakový lak splňuje požadavkynormy DIN 68861–1B (odolnost chemikáliím) a DIN EN 71, díl 3 (vhodné pro hračky). Dále odpovídá požadavkům normy DIN 53160 (odolnost slinám a potu).
Filmotvornou složkou laku je kombinace šelaku a přírodních pryskyřic, rozpouštědlem je také přírodní produkt – koncentrovaný etylalkohol. Povrchová úprava dřeva šelakovým lakem je naprosto nezávadná jak z fyziologického tak i z toxikologického hlediska, šelak se pro zajímavost používá například také jako potravinářská lesklá poleva (E904) nebo k potahování tablet ve farmacii. Šelakový lak je ekologický a plně biologicky odbouratelný. Je bez zápachu a bez jedovatých součástí.
Šelakový lak natur (přírodní) se vyrábí z pravého indického šelaku lemon s voskem. Šelak se získává už více jak 3.000 let v Indii a v Thajsku z výměšků samičky červce lakového. Na jeden kilogram šelaku je potřeba shromáždit výměšky asi 300.000 těchto drobných broučků!
Výměšky se sbírají v lesích na větvích fíkovníků, upravují se a čistí, taví, potom chladnou na gáze nebo pružném plechu, z nichž se po ztvrdnutí odlupují v šupinkách. Šupinky se rozpouštějí v koncentrovaném 96% etylalkoholu.
Šelakový lak bělený se vyrábí z bílého tzv. copového šelaku, který se jako surovina uchovává ve formě copů ponořený ve vodě, aby nemohl reagovat se vzduchem a zachoval si tím svojí bílou barvu. Bělený šelakový lak se používá k nátěrům světlých dřev (javor, lípa, jasan, smrk) kvůli zachování jejich světlého vzhledu.
Pár našich rad a zkušeností s šelakovým lakem LumberJack:
- Lak nanášejte natíráním širokým měkkým plochým štětcem rovnoměrně plynule, ne však sytě, tah vedle tahu ve směru vláken dřeva.
- Pro lepší zpracování se šelakový lak trochu přiředí (do 20%) pomocí CLOU šelakového ředidla a pak se velmi tence natírá štětcem.
- Nanášené množství 80 g/m2, 1 litr vystačí na přibližně 12 m2.
- Pro zpracování stříkáním se musí lak ředit 10 – 40% CLOU šelakového ředidla.
- Parametry pro stříkání: tryska 1,5 – 1,8 mm, tlak 2,5 – 3,5 bar, nanášené množství 100 g/m2, 1 litr vystačí na přibližně 6 m2.