Nadzemní bazény: vyplatí se pořídit si je? Zjistěte, jak je to s jejich výdrží i údržbou

V horkých dnech uvítá každý z nás příjemné osvěžení. Vodní hrátky navíc patří k oblíbeným dětským aktivitám. I proto se staly bazény součástí mnoha zahrad. Neustále se však vedou polemiky o tom, který je lepší – má smysl pořizovat nadzemní bazén, nebo se vyplatí spíše zapuštěný? Není nadzemní bazén spíš jen brouzdalištěm pro děti, ve kterém si dospělý nezaplave? Tyto a mnoho dalších otázek vedou k zamyšlení, zda se investice do nadzemních bazénů vyplatí. Pojďme se na ně proto podívat bližší optikou.

Nadzemní bazény mají oproti těm zapuštěným dvě zásadní výhody – a to snadnou instalaci a nižší pořizovací náklady. Už dávno také neplatí, že by se v nadzemních bazénech nedalo zaplavat, nebo že by sloužily jen na jednu sezonu. Stačí si jen vybrat vhodnou velikost a hloubku a správně o bazén pečovat. Zvolíte-li navíc celoroční bazén, nebudete z něj muset na zimu vypouštět vodu ani jej kdekoliv skladovat – jednoduše zůstane na zahradě do další sezony.

Nadzemní bazény: vyplatí se pořídit si je? Zjistěte, jak je to s jejich výdrží i údržbou
Praktická rada pro plavce

Chcete-li si v bazénu opravdu zaplavat, volte hloubku alespoň 1,5 metru. Kruhový bazén by měl mít průměr nejméně 3,6 m, obdélníkový pak 2,5 x 4,5 m.

Nadzemní bazény s sebou nesou výhody i nevýhody

Jak už jsme zmínili v úvodu, hlavní výhodou nadzemních bazénů je především jejich snadná instalace. Nemusíte hloubit jámu ani provádět jakékoliv složité stavební úpravy – postačí vám pouze rovný, přiměřeně velký prostor, na kterém bazén svépomocí postavíte a napustíte za pár hodin.

Výhody nadzemního bazénu

Mezi další výhody nadzemních bazénů patří především následující:

  • Výrazně nižší pořizovací cena oproti zapuštěným bazénům
  • Možnost přizpůsobit bazén dostupnému pozemku – hodí se i do malých zahrad či dvorků
  • Výběr z nejrůznějších hloubek i konstrukcí – můžete pořídit nafukovací, gumový samonosný bazén i bazén s kovovou konstrukcí v různých rozměrech
  • Možnost zvolit sezónní či celoroční provedení – sezónní nadzemní bazén na konci sezóny vypustíte, složíte a uskladníte, celoroční bazén zůstává na zahradě po celý rok bez potřeby vypouštět vodu
  • Nevyžaduje žádnou složitou údržbu

Nevýhody nadzemního bazénu

Abychom však o nadzemních bazénech nehovořili jen v superlativech, je třeba zmínit i jejich nevýhody:

  • Obzvláště pro hůře pohyblivé osoby může představovat problém obtížnější přístup do vody
  • I když jsou nadzemní bazény dnes již velmi odolné, je i tak v porovnání se zapuštěnými bazény potřeba počítat s kratší životností, která se standardně pohybuje v řádu 8 až 10 let
  • Ještě do nedávna byly nadzemní bazény mnohdy nechvalně hodnoceny kvůli svému modrému provedení, které se ne každému líbilo. Tento problém je však dnes již překonán, jelikož jsou nadzemní bazény nabízeny i v různých designech – například bazény Intex zakoupíte v decentním šedo-bílém provedení
Praktický tip pro umístění bazénu

Při výběru vhodného místa pro nadzemní bazén se soustřeďte nejen na rovný a stabilní povrch, ale umístěte jej také co nejdál od stromů (padající listí i jehličí by jej znečišťovaly). Důležité je také situovat jej na slunné místo a v dosahu připojení vody pro napuštění a elektřiny pro zapojení filtrace.

Na co si dát při výběru nadzemního bazénu pozor?

Aby vám bazén sloužil dlouhá léta bez starostí, je třeba při jeho nákupu zohlednit určité parametry, které jsou zodpovědné za jeho kvalitu. Pojďme si proto představit ty nejdůležitější.

Pevnost a odolnost materiálu

Při výběru bazénu byste se měli zaměřit především na to, jak kvalitní je materiál, z kterého je vyroben. Kvalitní provedení nabízí například bazény Intex, které mají boční stěny i dno vyrobené z vysoce pevného, trojvrstvého materiálu SUPER-TOUGH®. Ten je tvořen polyesterovou podkladovou tkaninou a silným, oboustranně nalaminovaným PVC, takže je extrémně odolný jak proti oděru, tak proti poškození slunečními paprsky.

Bezpečnost a dostatečná stabilita

Nadzemní bazény bývají opatřeny horním prstencem, který se jako jediný při instalaci nafukuje – k tomu slouží vzduchový ventil, jenž by měl být dostatečně velký a opatřen ochranou proti zpětnému úniku vzduchu. Zbývající část bazénu postaví stoupající sloup vody při napouštění. Aby byl bazén bezpečný a stabilní, musí mít prstenec správný tvar – patentované provedení nabízejí produkty firmy Intex, které umožňují postavení bazénu bez potřeby dodatečné opory kovových výztuží a podpěr.

Filtrování vody

Další nedílnou součástí, kterou byste měli při pořizování nadzemního bazénu zkontrolovat, je možnost připojení filtrace. Bazény bývají standardně vybaveny hadicovými přípojkami o průměru 32 mm, k nimž se připojuje filtrační zařízení. Pokud však filtraci používat nechcete, je možné tyto přípojky uzavřít uzávěrem, který je u bazénů Intex součástí základní výbavy.

Ochrana proti samovolnému vypuštění i možnost vypuštění vody

Při koupi nadzemního bazénu se zajímejte také o to, jakým způsobem je možné jej vypustit a zda je chráněn proti nechtěnému úniku vody. Bazény firmy Intex standardně disponují šroubovacím vypouštěcím ventilem na vnější straně a tlakovým uzávěrem na vnitřní straně bazénové fólie, který chrání před nechtěným vypuštěním vody. V základní výbavě je také vypouštěcí zařízení s připojením na hadici, kdy stačí pouze odšroubovat vypouštěcí ventil, připojit zahradní hadici a vodu vypustit.

Péče o nadzemní bazén není náročná, ale je nutná

Aby bazén sloužil svému účelu, poskytoval osvěžení a radostný pobyt v něm, je třeba o něj pravidelně pečovat – zejména pak o kvalitu vody.

  • Základem každého nadzemního bazénu by měla být filtrace, která zajišťuje dobrou kvalitu vody – pro bazény do průměru 3,5 m postačí kartušová filtrace, pro bazény s větším průměrem použijte raději pískovou filtraci. Filtraci je třeba pravidelně čistit, a to omytím sítka filtrace a průplachem filtračního písku.
  • Z hladiny vody pravidelně odstraňujte napadané listí a další nečistoty. V době, kdy bazén nepoužíváte, je vhodné zakrývat jej plachtou. Zvolit můžete i solární plachtu, která vodu v bazénu navíc ohřívá. Zimní plachta zase ochrání bazén po dobu chladných měsíců a zabraňuje množení bakterií a řas ve vodě.
  • Usazují-li se vám nečistoty na dně, je vhodné odstranit je pomocí bazénového vysavače.
  • V případě, že nejste schopni udržet kvalitu vody pouze pomocí filtrace, použijte vhodnou bazénovou chemii.
  • Důležité je také pravidelně kontrolovat pH vody pomocí kapkových či papírových testerů a v případě potřeby jej upravovat. Zdravotně nezávadná voda by měla mít pH v rozmezí 7,0 až 7,4. Jsou-li hodnoty nižší, může dojít nejen ke korozi kovových částí bazénu a blednutí barev, ale i k podráždění pokožky či očí. Vyšší hodnoty zase způsobují mléčné zakalení vody.

Vypouštění sezónních bazénů a jejich skladování

Jestliže jste si pořídili sezónní bazén, který nemůže zůstat přes mrazivé měsíce na zahradě, je třeba jej na konci sezóny vypustit a vyčistit. Zazimovávat byste jej měli nejpozději ve chvíli, kdy teploty mají klesnout pod 10 °C.

  • Vypusťte veškerou vodu a odpojte příslušenství, které k bazénu používáte (hadice, filtrace, čerpadlo).
  • Boky i dno bazénu očistěte – ideálně čistou vodou, v žádném případě nepoužívejte abrazivní chemické prostředky.
  • Následně vyfoukněte horní prstenec a bazén rozložte tak, aby důkladně vyschnul – nikdy ho neuskladňujte, pokud je stále vlhký.
  • Po úplném vyschnutí bazén srolujte (nepřekládejte!) a uložte na suché místo, kde teploty neklesnou pod nulu.
  • Nezapomeňte vyčistit i filtraci včetně sítka a uskladnit ji společně s bazénem.
  • Pokud máte bazén s konstrukcí, platí pro vypuštění a čištění stejný postup. Navíc je však třeba rozmontovat kovový rám a ošetřit jej prostředkem proti korozi.
Tip na závěr pro správné skladování Pokud budete nadzemní bazén přes zimu skladovat, je vhodné jej alespoň jednou až dvakrát za dobu skladování přeskládat, aby se ve fólii nevytvořily lomy, které by mohly vést až k mechanickému poškození.

Další zajímavé články

Zahradní pergoly: které jsou cenově nejdostupnější a postavíte je svépomocí?

Pergola na zahradu nebo terasu vás vyjde na pár desítek nebo i několik stovek tisíc korun.... celý článek

Jak připojit pískovou filtraci k bazénu a jak se o ni správně starat

Krása vlastního bazénu na zahradě u rodinného domu bývá zkalena prvními nečistotami ve vodě... celý článek

Jak postavit nafukovací bazén? Poradíme vám!

Nafukovací bazény, tedy ty, které nejsou zapuštěny v zemi, představují levnější variantu letního osvěžení... celý článek