Panenka Barbie může pomoct dětem s empatií i komunikací

Chcete nastartovat rozvoj sociálních dovedností vašeho dítěte? Pomoci může hra s panenkami Barbie. Děti se během hraní učí a přemýšlí o komunikaci i mezilidských vztazích. S takovým závěrem přišel nový průzkum Cardiffské univerzity. Jak to vlastně funguje?


Na trhu je dnes nepřeberné množství vzdělávacích hraček, které dětem pomáhají rozvíjet motorické schopnosti, prostorovou představivost a další, ale nejnovější vědecká studie dokazuje, že děti se aktivně učí i při hře s panenkami. Ty děti povzbuzují, aby si vytvářely vlastní světy, ve kterých trénují pravidla společnosti, sociální dovednosti a učí se, jak cítit soucit a empatii ke svému okolí. Před dětmi tak, na rozdíl od her zaměřených na řešení problémů nebo stavebnic, stojí s panenkou nejen výzva, ale i trénink, cenná lekce a emoční rozvoj. Tyto dovednosti pak používají i v reálném životě.

Panenka Barbie může pomoct dětem s empatií i komunikací

A jak celá vědecká studie probíhala? Tým odborníků z Cardiffské univerzity spolu s kolegy z Centre for Human Developmental Science sledoval mozkovou aktivitu 42 dětí ve věku od čtyř do osmi let při hraní s panenkami Barbie. Vědci přišli na to, že se při hře aktivuje oblast mozku (tzv. zadní horní temporální sulcus), která je spojovaná se zpracováním sociálních informací, jako je například empatie.Panenka Barbie může pomoct dětem s empatií i komunikací

Rozvoj empatie a komunikace

Nejen empatie a komunikace jsou oblasti ve, kterých může panenka Barbie pomoci. Dalším důležitým aspektem ve vývoji je také důvěra nebo správné pokládání otázek, když s něčím potřebují děti pomoct nebo se dozvědět více. Při hraní děti vytvářejí právě takové situace a učí se nejen pokládat otázky, ale zároveň na ně odpovídat.Hraní pomáhá rozvoji představivosti

Ve studii byly dětem k dispozici nejen panenky Barbie od společnosti Mattel, ale také mnoho herních sad, které jsou k nim k dispozici a dětem rozšiřují obzory i zkušenosti. Panenka Barbie může být doktorkou, zvěrolékařkou, hasičkou, policistkou, ale také může jezdit na dovolené v karavanu či kabrioletu, zařizovat svůj vlastní dům, vlastnit obchod nebo kosmetický salón. To vše pomáhá dětem v představivosti a komunikaci v různých situacích. Děti se tím také učí, že různé prostředí vyžaduje odlišné formy interakce mezi panenkami, a tím i ve skutečném životě. Zároveň jsou v sadách k panenkám dostupné také další figurky, například zvířat. Děti se učí jak se starat o psa nebo kočku a prohlubuje to i jejich vztah ke zvířatům.

Panenka Barbie může pomoct dětem s empatií i komunikací


Výzkum a studie jsou prvními odbornými počiny, které dokázaly, že hra s panenkami může nabídnout velké výhody při přípravě dětí na budoucnost prostřednictvím rozvíjení sociálních dovedností, které jsou důležité pro emocionální, akademický a sociální úspěch každého dítěte.

Panenka Barbie může pomoct dětem s empatií i komunikací