PO PORODU

Gratulujeme, maminko! Nyní Vás čekají první týdny s miminkem, tzv. šestinedělí, kdy se spolu budete sžívat a Vaše tělo se bude dávat dohromady. Tyto týdny jsou náročné, ale neztrácejte hlavu, všechno se naučíte.

Laktace a kojení

Po porodu se spouští laktace. Prsa Vás mohou bolet a dochází i k samovolnému úniku mateřského mléka. Během kojení a po něm můžete pociťovat bolesti bradavek, pomůže Vám mast na bradavky. Při úniku mléka je vhodná kojicí podprsenka.

Stává se, že má dítě problém s přisátím. Vyzkoušejte různé polohy při kojení a kojicí polštář. Pomocí kloboučku na bradavky to půjde lépe, a pokud se stane, že nebudete moci přímo kojit, sáhněte po odsávačce. Při úplné absenci mléka zkuste umělé mléko, hlavně se tím netrapte, stává se to. Nezapomeňte, že po krmení si dítě musí odříhnout.

Jakému jídlu a pití se při kojení vyhnout?

  • Luštěniny, nadýmavé potraviny
  • Kořeněná, tučná a mastná jídla
  • Alkohol, sycené nápoje

Jak zacházet s novorozencem?

Novorozenec vypadá křehce, je ale odolnější, než se zdá. Na místě je však opatrnost. Vždy mu podpírejte hlavičku a dohlédněte, aby se neocitl sám v prostoru, odkud může spadnout. Také s ním nespěte v posteli, pokud jste unavená, položte jej do postýlky. Při koupání ho jednou rukou podpírejte.

Kontroly s miminkem u lékaře

Po prvních 2-3 týdnech od porodu navštivte s miminkem pediatra, následně by měl lékař dítě vidět každé 2 týdny po celé období šestinedělí. Součástí prohlídek je vážení, kontrola pupíku, dýchání, činnost srdce a pohyblivost.

Nechte se inpirovat našim kompletním seznamem výbavičky pro miminko.