10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Pořiďte si domů rostliny, které čistí vzduch

Čistý vzduch je dnes spíše vzácností, a to i na menších vesničkách v přírodě. Řešením může být čistička vzduchu nebo zcela přírodní alternativa, kterou jsou rostliny, které umí vzduch vyčistit nejen od běžných toxických částeček, ale také chemikálií z čisticích prostředků nebo výparů z malby a lepidla. Podívejte se, které rostliny to dokážou!

Aby se rostlinám dařilo, potřebují uhlík. Ten běžně čerpají ze vzduchu, ale spoustu ho najdou i v toxických látkách, které se v domácnostech objevují (formaldehydu, toluenu nebo benzenu). Když pohlcují uhlík, nasávají s ním až 90 % jedů ze vzduchu, čímž vzduch čistí a chrání vaše zdraví.

Pořiďte si domů rostliny, které čistí vzduch


Rostliny vhodné do obývacího pokoje

Obývací pokoje jsou zpravidla největší místnosti v domě. Proto by v nich mělo být co nejvíce květin nebo alespoň větší pokojovky, které zvládnou absorbovat víc škodlivin než například malá fialka. Zbaví vás:

  • benzenu – uvolňuje se z barevných nátěrů nebo úklidových prostředků a je rakovinotvorný,
  • toluenu – nachází se v barvách, lacích, lepidlech, osvěžovačích vzduchu, deodorantech i umělých kobercích a nepříznivě působí na dýchací cesty, nervy i zrak.
Pořiďte si domů rostliny

Zkuste tyto rostliny:

  • datlovník neboli datlovou palmu – potřebuje vydatnou zálivku a rosení,
  • bambusovou palmu – je nenáročná na pěstování, ale nedaří se jí na přímém slunci, dracénu – efektní pokojovka, která je však jedovatá pro domácí mazlíčky,
  • ledviník – tento druh kapradí s jasně zelenými listy potřebuje pravidelně rosit, aby neusychal.


TIP: Pokojovky byste měli mít v každé místnosti. A do těch větších si jich pořiďte hned několik. Mějte jednu rostlinu na 10 m2, jinak totiž nezvládnou všechen vzduch spolehlivě vyčistit.

Pořiďte si domů rostliny

Rostliny do ložnice zajistí klidný spánek

Aby se vám dobře spalo, potřebujete okysličený a vlhký vzduch bez jedů. Do ložnice jsou tak ideální květiny, které pro sebe potřebují méně kyslíku, tím pádem ho více zbude pro vás a také ty, které kyslík produkují nejen přes den, ale na rozdíl od většiny rostlin i v noci. Takové rostliny fungují jako:

  • přírodní čističky vzduchu, které pohltí například rakovinotvorný formaldehyd z dřevotřísky, podlah a nábytku, 
  • také jako zvlhčovače.
Pořiďte si domů rostliny

Zkuste tyto rostliny:

  • tenura neboli tchýnin jazyk – u této květiny si dejte pozor na přelévání, protože by jí začaly zahnívat kořeny,
  • aloe vera – hodí se do jakéhokoliv interiéru, jen pozor na ostré hroty listů, děti by se o ně mohly poranit,
  • gerbery – vyžadují sice více péče, ale jejich pestrobarevné květy rozzáří i tu nejtemnější místnost.

TIP: Nezapomeňte rostlinám pořídit vhodný květináč. Každá rostlina má své nároky na prostor, květináč by tedy neměl být moc velký ani malý. Během života rostliny také počítejte s jejím občasným přesazením.

Další zajímavé články z naší dílny Dům a zahrada

Objevte zázračné účinky rýmovníku!

Trápí vás rýma nebo nachlazení? Vsaďte na blahodárné účinky rýmovníku – nenápadné a nenáročné rostliny, která vám... celý článek

Jak správně přesazovat pokojové rostliny

Toužíte po bujné zeleni, ale vašim pokojovkám se nechce růst? Tak je trochu popožeňte přesazením do nové zeminy... celý článek

Co dělat, když pokojová rostlina žloutne

Pokud nemá vaše rostlina vše, co k životu potřebuje, nebo je naopak něčeho příliš, projeví se to nejčastěji...celý článek