Horká čokoláda, kdykoliv na ni dostanete chuť

Praha, 25. února 2013

Horká čokoláda je geniální nápoj, kdykoliv si chcete udělat radost. V kavárnách však často místo opravdové čokolády servírují podezřelý nápoj pudinkové konzistence. Co si ji radši připravit doma? Na 250 ml dávku se doporučuje 50 g čokolády, a to není zas takový hřích…

Vychytaným pomocníkem pro domácí přípravu horké čokolády je novinka od značky Catler, šlehač MF 8010. Mechanismus přípravy je prostý, ale promyšlený: kovový mixér rozmíchá přísady, ohřev tekutiny pak zajišťuje indukční technologie. Už tedy žádné míchání ani obavy z připálení, teplo se rovnoměrně a rychle rozprostře v konvičce, čímž se usnadní příprava nápoje, šetří se energie i čas. Během tří až pěti minut pěnič připraví voňavou hustou čokoládu.

Šlehač ale umí víc nápojů než „jen” čokoládu. Vhodný je i pro přípravu cappuccina, latté a jiných nápojů na bázi našlehaného mléka. Princip je stejný jako u čokolády – mixér míchá a indukce ohřívá, to vše pěkně rovnoměrně. Velmi praktické je nastavení teploty v rozmezí od 40 °C – 80 °C, volba „COLD STIR” umožňuje našlehání tekutiny bez ohřevu.

Cena na MALL.CZ: 3 790 Kč

Recept: Horká čokoláda s chilli

Nechte v pěniči zahřát vodu. Do horké vody se postupně sypou čokoládové pecky. Teplota by neměla přesáhnout 60 °C, pak má čokoláda tendenci se přichytávat. Dodržet správnou teplotu není s pěničem žádný problém, přístroj se ovládá jednoduše podsvíceným otočným ovladačem.

Hustotu a intenzitu nápoje si sami regulujete množstvím pecek a podílu kakaové hmoty v čokoládě, záleží jen na vás, chcete-li pít čokoládu krémovou, hustou s táhlou konzistencí či řídkou. Čím více procent čokoláda má, tím je hutnější a v chuti koncentrovanější. Obecně platí, že na 250 ml vody je potřeba 50 g tmavé čokolády nebo 60 g bílé čokolády. Na stejné množství vody použijte maximálně čajovou lžičku kakaového másla.

Chuť čokolády určují použité ingredience. Pro dosažení plnější chutě přidejte kakaové máslo, které dá čokoládě příslovečné tělo. Jeho použitím docílíte zjemnění čokolády a současně plnější chuti. Kakaové máslo není nic jiného než tuk získaný z kakaového bobu. Vodu můžete zaměnit za mléko, ale i za sojový, rýžový či ovesný nápoj nebo kávu. Kombinace mléčné čokolády a mléka bývá příliš sladká a chuť kakaa se vytrácí, ale třeba děti ji mají rády.

Na závěr se do rozpuštěné čokolády přidává koření. V našem případě použijte chilli dle vlastní chuti. Přidat se dají nakrájené čerstvé papričky nebo mletý prášek. Čerstvé chilli se vyznačuje šťavnatou chutí, účinek prášku se projevuje s větším odstupem. Ale pozor, pálí v každém případě! Chilli patří, spolu s medem a vanilkou, mezi tradiční ingredience, které k přípravě čokoládového nápoje používaly již dávné civilizace Střední a Jižní Ameriky. Chilli má vynikající vlastnosti, podporuje trávení, zesílí povzbuzující účinek čokolády (čokoláda obsahuje kofein), je antibakteriální a v neposlední řadě uvolňuje dýchání.